Mutlu Son!

1524
Mutlu Son!

Sonunda büyük takas gerçekleşti ve Anthony Davis LA yolunu tuttu. Sezonun ortasından beri sürekli konuşulan bu takas nihayet sonuçlandı. Lakers geçen sezon LeBron James’i getirerek geçmiş sezonlar yaptığı gibi ‘’tanking’’ fikrinden uzaklaştığını göstermişti. Bu sezon ise LeBron eksenli bu takımın daha iyi duruma geldiğini ama yine de şampiyonluk için yeterli olmayacağını anladı. Bu takım bir şeyler yapabilirdi ama iyi bir süreye ihtiyaçları vardı. Takımınıza artık kariyeri yavaş yavaş sona gelen bir LeBron James eklemesi sizin bu bekleme sürenizi en aza indirmeniz gerekiyor demektir. Lakers sezon ortasında takas dönemini etkili geçirmek istese de yönetimin yaptığı hatalar ve biraz arada kalmanın verdiği zararlı etkiyle hedefledikleri Davis’i kadroya katamadı. Bununla beraber takas döneminde LeBron’un işin içine fazla girmesi diğer oyuncular ile arasını oldukça açtı. Sakatlıklar, anlaşmazlıklar ve performans düşüşleriyle Lakers Playoff yapamadı ve sezonu kapattı. Bu belki de bir şeylerin değişmesi için en büyük neden oldu ve geldiğimiz bu nokta da her şey oldukça değişti.

Öncelikle kendi adıma bu takasın en önemli yanlarından birisi Lakers’ın hiç bırakmak istemediği Kyle Kuzma’nın takımda kalışı oldu. Bununla beraber Lakers’ın iyi bir maaş boşluğu var ve bunu bir başka yıldız isimle doldurabilirler. Bu takasın olmasında menejerRich Paul ve Anthony Davis’in,Lakers dışındaki tüm takımlar için‘’Sadece bir sezon oynarız’’ söylemi oldukça etkili oldu. Çünkü Davis’in bir yıl sonra kontratı bitiyor ve bunun anlamıdagideceği takımda tek sezonluk bir anlaşma yapabilecek olması. Bu da diğer takımların çekinmesine yol açtı ve çoğu takım elinde olan parçaları tek sezon için harcamak istemediği için takasta isimleri geçmedi. Lakers’ın takastaki en büyük rakibi  Boston Celtics’in eli daha güçlü olmasına rağmen, Jason Tatum’u takasa dahil etmek istememesiyle geriye düştü. Pelicans ise Draft’ın en büyük yıldız adayı Zion Williamson’ı seçecek olmasıyla takası kendine daha güvenerek yaptı. Zion Williamson’ın Pelicans’a pek sıcak bakmadığı ve sürekli gitmek isteyen Davis’e bel bağlamaması bu takasın önünü açtı diyebiliriz. Çünkü Pelicans, Lonzo Ball, Brandon Ingram, Josh Hart ve 2019 Draft’ında 4.sıra seçimini ve bununla beraber 3 tane 1.tur seçme hakkını elde etti. Genç ve potansiyeli oldukça yüksek bir genç çekirdek kurdu. Bu Zion için bir önceki senaryodan daha iyi bir ihtimal oldu. Ben pek ihtimal vermesem bile olası bir Zion Williamson takası için kadrosunu daha diri tuttu ve elini güçlendirdi.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Gelelim Lakers’ın neler yapabileceğine. Öncelikle Lakers halen daha bir yıldız oyuncu alabilecek maaş boşluğuna sahip. İlk çıkan haberler Kemba Walker’ın takıma katılmak istendiği yönünde. Bununla beraber çok daha çılgın bir ihtimal olan Kyrie Irving seçeneği var. Lakers burada maaş boşluğuyla bir yıldız katmak veya o parayı yan parçalara dağıtmak gibi bir tercih vermek zorunda.Lakers şuan çoğu oyuncusunu gönderdi ve yan parçaları eksik kaldı. Lakers serbest oyuncu piyasasından LeBron eksenli bir takıma uygun hamleler yapmalı. Özellikle savunmada LeBron-Davis ikilisinin içeride yapacaklarına yardımcı olarak takımın dış savunmasına uygun isimler almaya çalışmalı. Yeni koç Frank Vogel’ın rotasyonda iyi iş çıkarması gerekecek. Oyunun her iki yönünü de iyi oynayan LeBron ve Davis’i daha efektif kullanmanın yollarını bulmalı. İşin hücum yönünde şutör özellikleri olan ve LeBron’un içerden dışarı kurduğu oyunu destekleyecek isimlerle anlaşma yapmalı.

Davis uzun zamandır Lakers’ın beklediği ve arzuladığı isimlerden biriydi. Tüm ligde oyuna en çok etki eden isimlerin ilk sıralarında geliyor. Uzun yıllar ligin en kaliteli uzunlarına sahip olan Lakers bu geleneği sürdürdü. Anthony Davis kendi kariyeri için böyle büyük takımlardan birine gitmek istiyordu. Pelicans’ın onun istekleri doğrultusunda hiç hamle yapamaması Davis’in takımdan ayrılma isteğinin iyice gündeme gelmesine yol açtı. Lakers eskisi gibi ligin zirvesinde olmasa bile hem şehir hem takımın ismi oyuncuları tamamen olmasa bile ilgilerini çekmesini sağlıyor. Geçen sezon LeBron’u takıma katmak onun yanına yeni isimlerin geleceğinin ilk sinyallerini vermişti. Anhony Davis ve LeBron James oyuncu profilleri olarak birbirlerine uygun gözüken iki isim. Takımın uyumu için bu önemli bir faktör. Yetenekleri birbirleriyle çarpışmak yerine tamamlayıcı olacaktır. Diğer yandan karakterleri de buna çok uygun. Anthony Davis takımda LeBron’un bir adım gerisinde kalmaktan dolayı bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. LeBron James gibi bir figürün yanında oynamak her zaman o kadar kolay olmaz ve çoğu oyuncu bunu istemedi. Davis bunu çok sorun etmeden inatla Lakers’ı istedi. Lakers yönetimi LeBron’un yaşını ve kariyer durumunu iyi biliyor . Bu yüzden LeBron sonrası takımın çekirdeğini çok rahat Davis’in üstüne kurabilir. Bu takas şuan için zaten çok iddialı bir takas ama bunu yanında çok iyi bir yatırım olacaktır. Lakers bu takasla birlikte ligin durumuna bakılacak olursa şuan için gelecek sezon şampiyonluğun en ciddi adaylarından birisi oldu. LeBron’un kariyerinin sonunda istediği senaryoya ulaştığını söyleyebilirim. Takasta çok parça vermelerini ben normal karşılıyorum. Anthony Davis gibi bir oyuncu için bundan başka bir senaryo çok zordu zaten. Özellikle Lakers Kuzma’yı ellerinde tutarak Davis’i takıma katmalarının yanında bunu bir başarı sayabiliriz.

Takası genel hatlarıyla değerlendirdim. Çok uzun zamandır beklenen ve tüm ligi heyecanlandıran bu takas gerçekleşmesiyle artık Lakers başka bir seviyeye çıktı. Gelecek sezon Lakers ligin yine en çok konuşulan takım olması muhtemel. Diğer sezonlardan farklı olarak uzun zaman sonra çok ciddi bir şampiyonluk adayı olarak karşımıza çıkıyor. Lakers’ın yakalayacağı hava tüm ligin kaderini, heyecanını ve rekabetini iyi yönde etkileyeceği fikrindeyim. LA’de güneş çok uzun zaman sonra daha parlak olacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here