ING Basketbol Süper Ligi’nde Şampiyon Fenerbahçe Beko

216
ING Basketbol Süper Ligi'nde Şampiyon Fenerbahçe Beko

Anadolu Efes İlk 5

Shane Larkin-Vasilije Micic-Elijah Bryant-Tibor Pleiss-Chris Singleton

Fenerbahçe Beko İlk 5

Nando De Colo-Pierria Henry-Tarık Biberovic-Jan Vesely-Devin Booker

İlk Periyot

Sinan Erdem Spor Salonunda final serisinin dördüncü maç heyecanı Anadolu Efes’in hücumuyla başladı. Maç başında her iki takımda hücumlardan boş dönerken Tarık Biberovic aldığı basket faulle eğlencenin düğmesine basmış oldu. Hücum ribauntlarında daha çok Fenerbahçe’nin üstünlüğünü gördük. Efes ise ilk sayılarını Micic’in asisti üzerinden Singleton ile buldu. Her topun çok kıymetli olduğu bu seride oyuncular bu anlarda adeta sahada savaş verdiler. Şutlarda istediği isabet sayısını bulamayan Anadolu Efes bu dakikalarda zorlanmaya başladı. Hücum yönünde de savunma yönünde de Fenerbahçe Beko’nun istediği şekilde oynanan bir periyot oldu. Böylece düşük skorda kalan mücadele sarı lacivertliler lehine gelişti. Beko kullandığı serbest atışlardan da 13/14 gibi inanılmaz bir yüzde çıkararak farkı artırmaya devam etti. Jan Vesely’nin yanına Guduric de eklenince ilk iki maçtaki oyunun mimarları kendilerini gösterdiler. Çeyrek sonu ise 24-12 Sarı Lacivertlilerin üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci Periyot

İkinci periyota Fenerbahçe Beko bulduğu 4 sayı ile hızlı bir giriş yaptı. Anadolu Efes adına ilk üçlük isabeti sürpriz bir isim olan Bryant Dunston’dan geldi. Marko Guduric bu çeyrekte de ekstra performansını devam ettirdi. Temponun arttığı çeyreğin ortasında karşılıklı savunmaların hızlı geçildiği hücumlar izledik. Çeyreğin ortasında Shane Larkin bulduğu üçlük ve sonrasında top çalması taraftarı da maçın içine soktu ve Anadolu Efes momentumu yakaladı. Bu dakikalarda Lacivert Beyazlılar farkı 16’dan 6’ya kadar indirdi. Fenerbahçe Nando De Colo’nun kazandığı basket faulle ibreyi tersine çevirdi ve oyunun tekrar hâkimi oldu. Ancak Efes farkı tekrar kapatmayı başardı. Böylece konuk ekip soyunma odasına 41-35 önde girdi. Jan Vesely’nin performansı ise bu takımın ona ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir nitelikteydi.

Üçüncü Periyot

İkinci yarının ilk isabeti Jan Vesely’nin orta mesafe şutundan geldi. Singleton’ın Vesely’e yaptığı blok sonrası Tarık Biberoviç’den gelen sportmenlik dışı faul hatası Fenerbahçe tarafında moralleri bozdu. Efes bulduğu isabetler sonrası farkı bire kadar indirdi. Sonrasında Booker’ın Micic’e bloğu ve sonrasında Henry’den gelen üçlük isabeti rüzgârı tekrar Fenerbahçe Beko tarafına çevirdi. Bu çeyrekte karşılıklı inanılmaz hücum organizasyonları izledik. Savunmalar biraz arka planda bırakıldı. De Colo’nun kenardan topu çıkarması beklenirken Larkin’in sırtına çarptırıp devamında turnikeyi bırakması çok etkileyiciydi.

Takım olarak hem daha iyi hücum hem de daha iyi savunma yapınca Fenerbahçe Beko inanılmaz bir seviyeye çıkabildiğini gösterdi. Efes’in yay gerisinden attığı şutlardan isabet bulamaması da Fenerbahçe Beko’nun işini iyice kolaylaştırdı.

Bu çeyrekte De Colo takımını sırtlarken Melih Mahmutoğlu bulduğu üçlüklerle takımına katkısını sağladı. Üçüncü periyot sonucu 61-70 Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle tamamlandı.

Dördüncü periyot

Efes adına Tibor Pleiss reaksiyon gösteren oyunculardan olsa da dış şutları hala kaçıran Lacivert Beyazlılar için maçı çevirmek zor görünüyor. Sarı Lacivertli oyuncular şampiyonluk için çok odaklılar. Sadece Guduriç’in gösterdiği hırs bile bizlere Fenerbahçe’nin ne kadar hazır çıktığını gösterdi. Anadolu Efes a planı işlemeyince diğer planlarını ortaya sürmek istese de başarılı olamadı. Anadolu Efes çeyrek sonuna doğru bir bir hücumlardan boş dönerken Fenerbahçe Beko farkı artırmaya devam etti. Maçın başından sonuna kadar önde götüren Fenerbahçe Beko, 80-92’lik skorla Anadolu Efes’i mağlup etti.

Maç Sonu

2021-2022 ING Basketbol Süper Ligi Şampiyonu Fenerbahçe Beko oldu. Final serisini 3-1 önde bitiren sarı lacivertliler 4 yıllık şampiyonluk hasretine son verdi ve 10. şampiyonluk kupasını müzesine götürdü. Her oyuncunun ekstra katkı sağladığını görsek de Jan Vesely, Marko Guduric ve Nando De Colo’nun takımı sahiplenmeleri ve oyuna konsantrasyonları takdire şayandı. Karşılarında son Euroleague Şampiyonu Anadolu Efes olsa da gerekli çalışma, özveri ve disiplinle kazanmayı bildiler. Anadolu Efes adına üzücü bir seri olsa da koç Ergin Ataman bu seriden birçok ders çıkarıp önümüzdeki sezonda bunları bize gösterecektir. Bu izlemesi çok keyif veren final serisi için her iki takıma da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Gelecek sezonda görüşmek üzere.

Emre Laçin

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz