NBA Play-in Sistemi Nedir

18157
NBA Play-in Sistemi Nedir

2020-2021 Sezonu’nda uygulanacak NBA Play-in sisteminin ne olduğunu ve eşleşmelerin nasıl olacağını detaylı bir şekilde aşağıda görebilirsiniz.

Play-in turnuvası NBA yetkilileri tarafından, geçen sene 2020-2021 sezonu öncesi geliştirilmişti. Normal sezonun sonuna, yani play-in turnuvasının başlangıcına yaklaşıldıkça bu turnuvanın detayları hakkında olan sorular da arttı. NBA Play-in turu bu sene 18 Mayıs 2021 ile 21 Mayıs 2021 tarihleri arasında oynanacak. Bu yazımda detaylı olarak play-in sistemini anlatacağım.

NBA yetkililer kurulu, 2020-2021 sezonunun öncesinde play-in turnuvası tasarısını isimsiz bir şekilde onayladı ve ilk kez bu sene etkiye gireceğini belirtti. Peki play-in sistemi nedir? NBA Play-in turnuvası, playofflara kimin kalacağını belirlemek için yapılacak bir turnuvadır. Eğer takımlar normal sezonun sonunda sıralamada ilk 6 takımın veya son 5 takımın arasında yer alıyor ise turnuvada yer almazlar. İlk 6 takım NBA Playofflarını garantilemiş olur ve son 5 takım NBA play-off haklarını kesin olarak kaybetmiş olur.

Bu takımları çıkarınca, iki konferanstan da normal sezonun sonunda sıralamada 7. ile 10. arasında olan 4 takım kalır. Play-in turu, bu 8 takım arasında yapılır ve turnuvanın sonunda 4 takım NBA Play-offlarına katılmaya hak kazanır. Yani bu sezondan önce sıralamada 9. ve 10. olanların play-off şansı yokken, bu sezon eğer play-in turnuvasında ilk 4 takım arasına kalırlarsa NBA Play-off’larına katılma hakkı kazanmış olacaklar.

Play-in Turnuvası ve Play-in Eşleşmeleri

NBA Play-in turnuvası her konferanstan 7. ve 8. takımların aralarında birer maç oynaması ile başlayacak. Oynanan bu maçları kazananlar 7. sıradan playofflara katılmaya hak kazanacaklar.

Bu iki maçtan sonra ise, yine her konferanstan  9. ve 10. takımlar birbirleriyle birer maç oynanacaklar. Bu maçların kaybedenler, playoff haklarını kaybetmiş olacaklar, kazananları ise 7. ve 8. takımların oynadığı maçların kaybedenleri ile mücadele edecekler. Bu son oynanan iki maçın iki kazananı ise playofflara 8. sıradan girmeye hak kazanacak. Yani playofflara katılmak için 7. ve 8. takımların birer maç kazanmaya, 9. ve 10. takımların ikişer maç kazanmaya ihtiyacı var.

NBA Play-in 2021

Yani eğer normal sezon şu anki sıralamalar ile biterse, Doğu Konferansından New York Knicks, Charlotte Hornets, Indiana Pacers ve Chicago Bulls; Batı Konferansında ise Dallas Mavericks, Memphis Grizzlies, San Antonio Spurs ve Golden State Warriors bu turnuvada yer alacak. 

Bu turnuvanın oynanmasına bazı oyunculardan ve takım sahiplerinden tepkiler ve sistemin saçma olduğu eleştirileri geldi. Bu eleştirileri başka bir yazıda ele alacağım. Bu yeni uygulanan turnuvanın ise NBA’de güç dengelerini nasıl değiştireceğini görmüş olacağız.

Güncelleme: 17 Mayıs 2021
Bugün NBA Play-in eşleşmerli belli oldu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz