NBA Seçmelerine Katılacak Avrupalılar

880
NBA Seçmelerine Katılacak Avrupalılar

NBA’de şampiyonun belli olmasının ardından gözler takas piyasasına ve seçmelere çevrildi. 21 Haziran Cuma günü TSİ 02.00’de gerçekleştirilecek NBA seçmeleri Amerikalı birçok potansiyel yıldız adayını barındırsa da Avrupa’dan da bu gruba girebilecek oyuncular var. İşte o oyunculardan bazıları:  
 
1-) Sekou Doumbouya (SF/PF) 
Yaş: 19 
Boy: 2.05 
Takım: Limoges CSP 

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Geçtiğimiz sezonu Fransa’nın Limoges takımında geçiren Doumbouya henüz 19 yaşında olmasına rağmen yaptıklarıyla NBA’dekilerin bile dikkatini çekti. Hem EuroCup hem de Fransa Ligi’nde oldukça istikrarlı performans sergileyen oyuncunun en dikkat çeken özelliği potaya rahat hücum edebilmesi ve atletizmi. Gine asıllı olan Doumbouya, Limoges’teki ilk sezonunu 7.8 sayı 3.3 ribaunt ile tamamladı. Uzun kolları ve atletizminin yanı sıra oldukça da iyi bir şutör olarak gözüküyor. Eleştirmenlere göre Doumbouya basketbola 12 yaşında başladığı ve yaş olarak hala küçük olduğu için ‘’gelişme ve öğrenme dönemi’’ devam ediyor. Potansiyel olarak puanı RJ Barrett gibi isimlerden bile yüksek ve bu seçmelerde ilk 13 sıradan seçilmesi bekleniyor. 

2-) Goga Bitadze (C) 

Yaş:20 
Boy: 2.10 
Takım: Mega Bemax – Buducnost 

EuroLeague takipçilerinin yakından tanıdığı Goga Bitadze’nin de namı sezon içinde yayılmaya başladı. Avrupa’nın en önemli altyapı takımlarından biri olan Mega’dan çıkan 99 doğumlu Bitadze’nin Buducnost ile EuroLeague’de yaptıkları tüm takımların dikkatini çekmişti. Sezonun yarısından itibaren forma giymeye başlasa da 12.1 sayı 6.4 ribaund gibi etkileyici bir istatistik yakalayan oyuncu EuroLeague’de Sezonun Yükselen Oyuncusu ödülünü de kazandı. Oyunun hücum yönünde oldukça verimli olan Bitadze bu seçmelerin en iyi 4. pivotu olarak gözüküyor. İlk senelerden patlama yapması kolay olmasa da Bitazde’nin önümüzdeki senelerde elit bir uzun olması bekleniyor. Oyuncunun şu andaki seçilme aralığı 15-19 arasında. 

3-) Luka Samanic (PF)

Yaş:19 
Boy:2.09 
Takım: Ljubljana 
 

Barcelona altyapısındayken takımların radarına takılan oyuncu ilk profesyonel deneyimini Slovenya’da yaşadı. Samanic’in oldukça komplike bir hücum yapısı var. Oyun zekası da yaşından çok daha olgun bir seviyede. Atletizmi ile harikalar yaratan Samanic potaya çok hızlı gidip güçlü smaçlarla bitirebiliyor. Topsuz alanda da takımına oldukça yardımcı olan oyuncu pozisyon alma konusunda da oldukça iyi bir seviyede. Samanic adına soru işaretlerinin en büyüğü ise NBA’e hazır olup olmadığı. Rekabetçi bir ligden gelmediği için ilk zamanlarda NBA’de az dakikalar bulabilir. Fakat önümüzdeki seneler oyun olarak benzetildiği Nikola Mirotic tarzında bir oyuncu olabilir. Seçmelerin 2. turunun ilk sıralarından seçilmesi bekleniyor. 

4-) Adam Mokoka (SG)
Yaş:21 
Boy:1.98 
Takım: Mega Bemax 
 
Bir diğer Mega oyuncusu Mokoka bu sezonu oldukça iyi geçirdi. 98 doğumlu olduğu için bu seçmelerin yaşlılarından biri olan Mokoka’nın savunma ve atletizmi çok iyi seviyede gözüküyor. Ayrıca bir 2 numara olmasına rağmen bir şutör garda göre çok iyi ribaunt alabilen bir oyuncu. Birçok oyuncu gibi Mokoka’nın soru işaretlerinden birisi de lige hazır olup olmaması durumu. Bununla birlikte oyuncunun bir seviye yukarı çıkabilmesi için basketbol zekasını da geliştirmesi gerekiyor. Karar vericiliğini ve şutunu geliştirdiği takdirde mevcut atletizmi ve savunmasını da üstüne koyarsa ciddi bir rotasyon oyuncusu olabilir. Seçilmesi beklenen aralık ise 44-49. 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı
Paylaş
Önceki İçerikMutlu Son!
Sonraki İçerikArtık O Yok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here