Monza Pistinde İlk Kez Kazananlar

426
monza-pistinde-ilk-kez-kazananlar

Pierre Gasly geçen hafta Monza’da sürpriz bir şekilde kariyerinin ilk galibiyetine ulaşırken tarihte kendisine benzer kaderi paylaşan birçok pilotu es geçmek olmazdı. Bazıları adını F1 tarihine altın harflerle yazdırırken bazıları kariyeri boyunca alacağı tek podyum sonucunu Monza pistinde almışlardı. Gelin bu pilotların aldığı ilk galibiyetlere ve kariyerlerinin akıbetine göz atalım.

1960

Geçmiş sezonlardaki performansını yakalayamayan Ferrari’nin yüzü, sondan bir önceki yarış olan Monza’da gülmüştü. Griddeki en iyi motora sahip olan takım hem sıralama hem de yarış sonunda Phil Hill, Richie Ginther ve Willy Mairesse ile ilk üçte yer aldı. Sonraki sezon şampiyonluğu yine Monza’da ilan eden Phil Hill Ferrari’nin ilk markalar şampiyonluğunu almasında da başrol oynadı.

1965

Döneminin fazlasıyla ses getiren genç yeteneği Jackie Stewart BRM’deki etkileyici çaylak performansını Monza’da taçlandırmıştı. Jim Clark, Dan Gurney ve Graham Hill ile kıyasıya mücadele eden İskoç pilot Clark’ın arızası ve Gurney’nin önden kopmasını iyi değerlendirmişti. Kariyeri boyunca gridin en iyi pilotlarından biri olan Stewart 1969, 1971 ve 1973 olmak üzere üç dünya şampiyonluğu alırken 1969 ve 1973’teki şampiyonluklarını İtalya Grand Prixinde, Monta pistinde kazandı. Üç dünya şampiyonluğu göz önüne alındığında lakabının “Uçan İskoç” olması hiç de tesadüf değil.

1966

Şampiyonluk mücadelesi verecek bir araca sahip olan Ferrari sezon boyunca lider pilot eksikliğini ararken güçlü yanlarının en bariz gözüktüğü yarışta duble yapmayı başarmıştı. Ludovico Scarfiotti startta 2. sıradan 7.liğe düşse de çok iyi toparladı ve takım arkadaşı Mike Parkes’ın önünde zafere ulaştı. Scarfiotti kariyeri boyunca bir daha podyuma çıkamazken 1968’de yaptığı kazada hayatını kaybetti.

1970

Sezon içinde Ferrari’ye çaylak olarak katılan Clay Regazzoni, kariyerinin ilk galibiyetine Monza’da ulaştı. Ön sıralarda pilotlar sürekli yer değiştirirken hava akımından kaçacak kadar farkı açmayı başarmış ve 2-5. sıralar arası 0.7 saniyenin olduğu yarışı lider tamamlamıştı. Regazzoni 1974’te şampiyonluğu son yarışta kaçırırken Lauda’nın yanındaki ikinci pilotluğu ile hatırlanıyor.

1971

Kariyeri boyunca başka hiçbir yarışı ilk 5’te bile bitiremeyecek olan Peter Gethin’in kısa F1 kariyerinin hiç kuşkusuz en görkemli anı bu zaferdi. 11. sıradan kazanmasıyla bu konuda da pist rekorunu elinde tutan Gethin, hava akımının da yardımıyla ön sıralara yükseldi ve yarış sonunda sezonun flaş ismi Ronnie Peterson 0.01 önünde kalarak galibiyete uzandı ve bu fark F1’in en yakın finişi ünvanını halen korumakta. 5. sıradaki Howard Ganley ile arasındaki fark ise sadece 0.61 saniyeydi.

2001

F1’deki ilk sezonundan itibaren yarışlara renk katan Juan Pablo Montoya’nın ilk galibiyetini Monza’da alması sürpriz değil, zira BMW motoru gridin kalanına üstünlük sağlayabiliyordu. Yarışa pol pozisyonundan başlayan Kolombiyalı pilot hata yapmadı ve kontrolünde giden yarışı galibiyetle kazandı. 2006’da F1’den ayrılan Montoya’nın 2004’teki “tarihin en hızlı turu” rekoru 2018’de Kimi Raikkonen tarafından kırılmış, geçen hafta ise Hamilton rekorun yeni sahibi olmuştu.

2008

Pierre Gasly geçen hafta aldığı zaferle beraber takımını 8. yarışında galibiyetle tanıştırdı. Alpha Tauri’yi Toro Rosso’nun bir devamı olarak düşündüğümüzde tam 4371 günlük bir galibiyet özlemine son verdiğini de görüyoruz. Filmi geri sardığımızda ise Sebastian Vettel’in F1 tarihine geçen galibiyeti gözümüze çarpıyor. Yağmurun da eşlik ettiği yarışı harika kontrol eden Alman pilot tarihin en genç yarış kazanan ve pol pozisyonu alan pilotu olmuştu. Galibiyet rekoru Verstappen tarafından kırılsa da pol rekoru hala kendisinde.

Berk Topal

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz