Cehennemden Zirveye: Niki Lauda

1581
cehennemden-zirveye-niki-lauda

Niki Lauda F1 tarihinin en orijinal pilot ve karakterlerinden biridir . Yarışmaya olan tutkusu için ailesini karşısına alan parasız kalıp bankalardan kredi çekip kendini ipoteklettirecek kadar yarışmaya tutkuluydu. 70’ler F1’inin parti havasından kurtulup modern F1 pilotu gibi davranan ilk pilottu . Yanan otomobilen çıkıp 6 hafta sonra  yarışlara tekrar dönen; Kanada’da antrenmanlar sonrası bu işten sıkıldım diyerek emekli olup ilk uçağa atlayıp giden bir kişilikti. Filmlere konu olan ruhu olan hesap makinesi Niki Lauda’nın hikayesi. 

İlk yılları (1972-1975)

Zengin bir Avusturya’lı aileden gelen Lauda F1 kariyerine para ile yarışan pilot olarak başladı. Ailesi onun yarışçı olmasını desteklemiyordu. Ailesini ve soyadını  kullanarak aldığı tüm sponsorlukları aile büyükleri tarafından iptal edildi. Lauda ise bankalardan kredi çekerek F1 kariyerine adım attı. 1972’de March ile yarıştı 0 puan topladı. 1973’te ise BRM transfer oldu. Lauda burada ilk puanlarını kazandı ve dikkat çekmeyi başardı. 1974 yılı ise kariyerinin dönüm noktası oldu. Clay Regazzoni 1973’te BRM’den  takım arkadaşıydı. Lauda’nın araç ayarlama yeteneğine hayran kalmıştı. 1974’te Ferrari’ye transfer olunca bunu Enzo Ferrari’ye anlattı. Enzo Ferrari bunun üzerine 1974 yılı için Lauda ile anlaştı . 1974 Lauda için  öğrenme ve  yılı oldu ilk zaferini İspanya Gp’de kazandı sezonu 5.bitirdi. 1975  Lauda’nın yılı oldu sezonu baştan sona önde götürdü çok iyi yarışlar çıkararak  ilk şampiyonluğunu kazandı. Maranello’ya  11 sene sonra  şampiyonluğu getirdi. İtalya’da adeta kral olmuştu. 

Talihsiz yıllar (1976-1979)

 Lauda 1975  sonunda F1’in en yetenekli pilotuydu . Ferrari ise en iyi  otomobile sahipti. F1 yorumcuları en iyi pilot ve en iyi otomobil buluşması sonrası Lauda’dan bir dominasyon bekliyorlardı.70’lerin hırçın ve playboy’u olan Hunt Mclaren ile anlaştı ilk defa rekabetçi bir araca sahipti. Sezon başında  Lauda Hunt’a karşı üstün bir şekilde başladı. Fakat Hunt sezonun ortasına doğru gelirken Lauda ile arasındaki farkı kapatıyordu. 1976 Almanya yarışı  ” Yeşil Cehennem” olarak bilinen Nürburgring’te yapılacaktı . Lauda pilotlar toplantısında yağışlı havada pistin çok tehlikeli olduğunu ve yarışılmamasını önerdi. Pilotların çoğunluğu Lauda’yı eleştirip, yarışmak yönünde oy kullandı. Yarış başlamıştı ve 2. turda Bargwerk virajında Lauda  Ferrari’sinin hakimiyetini kaybedip bariyere çarpıyordu, alev alan araçtan uzun süre çıkamamıştı, olay yerine gelen pilotlar Lauda’yı araçtan çıkarmışlardı. Araçta kaldığı sürece cehennemi  yaşamıştı. Akciğerlerinde  büyük hasarlar vardı , yüzünün ve ellerinin büyük kısmı yanan Lauda hastanede yaşam mücadelesini kazanmış hayata  tutunmuştu. 6 hafta sonra 2 yarış kaçırıp Monza’da geri dönmüştü. Yarışı yaralı ve bandajlı haliyle  4.sırada bitirdi . Fuji’de son yarışta yoğun yağış nedeniyle yarıştan çekilmişti. O sezon şampiyon Hunt olmuştu . 1977’de Enzo Ferrari Lauda ilişkisi kopma noktasına geldi . Lauda sezon başından itibaren Ferrari 312T2 ile Reutemann’ı denize döktü ve 1977 şampiyonu oldu. Sezon boyunca aynı evde iki küs eş gibi yarıştı Ferrari’de şampiyon olduktan sonra son iki yarışa çıkmadı. 1978-1979 sezonunda Brabham ile yarıştı fakat aracın performansı düşük olduğu için pek performans gösteremedi. 1979 Kanada GP antrenmanları sonrası ben sıkıldım bu işi yapmak istemiyorum diyerek F1’den emekliye ayrıldı.

Son dans ( 1980-1985) 

Lauda emekli olduktan sonra kendi havayolu şirketi olan Lauda Air’in başına geçti. 2 seneye yakın emeklilik hayatı olan Lauda bu dönemde de çalışmaya devam etti. 1982’de Ron Dennis ile anlaşarak Mclaren ile F1’e geri döndü. Yarışma tutkusu aşkı yeniden alevlenmişti. 1982 ve 1983’te uzak kaldığı F1’de yarışlar kazandığını hala şampiyon olabileceğini kanıtlamıştı. 1984’te Mclaren’de dönemin en hızlı pilotu olan çaylak Prost ile takım arkadaşı oldu. Sezon boyu tek turda Prost Lauda’yı ezici bir üstünlükle geçti fakat Lauda yarış ayarları ve yarış okuma becerisi ile Prost’u yarışlarda geçiyordu. Sezon sonu yarım puan farkla 3.ve son kez  şampiyon oldu. 1985’te ise son defa emekli olarak F1 sahnesinden pilot olarak ayrıldı. 

Asım Can AKALIN

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz