Potansiyelinin Altında Kalan Bir Kariyer: Kevin Magnussen

1327
potansiyelinin-altinda-kalan-bir-kariyer-kevin-magnussen

Kevin Magnussen, 5 Ekim 1992 tarihinde Danimarka’da dünyaya geldi. Çocukluğunda bile motor sporlarına olan ilgisi gözle görülür bir biçimde fark ediliyordu. 13 yaşına girdiğinde karting yarışlarında kendini göstermeye başladı. 2005 yılında Danimarka Karting Şampiyonasında dördüncü oldu. İlerleyen senelerde de bu başarının üzerine sürekli ekleyerek yarışmaya ve gelişmeye devam etti. 2010 yılında Alman Formula 3 serisinde yer alan Kevin Magnussen çaylak senesinde sekiz podyum, üç galibiyet elde etti. O sene yılın çaylağı seçilen Kevin Magnussen, Formula 3 takımlarının dikkatini çekmeyi başardı. 

2011 yılında Magnussen, Carlin ile Formula 3 serisinde yarıştı. Hayatında her zaman bir önceki başarısının üstüne çıkmayı başaran pilot burada da aynısını yaptı. Toplam yedi galibiyet, sekiz podyumluk bir istatistikle sıralamada ikinci oldu. Bu başarı Formula 1 takımlarının da dikkatinden kaçmadı. McLaren Mercedes onu genç sürücü programına davet etti. İlerleyen senelerde de başarılarına devam etti. Bu sıralarda McLaren’in test pilotluğunu da yapmaya başlamıştı. 2014 yılında kariyerinin en önemli olayı gerçekleşti. McLaren, 2014 yılında Kevin Magnussen’in Formula 1 pilot koltuğunda olacağını duyurdu. Kevin Magnussen, Formula 1 arenasında çıktığı ilk yarışta inanılmaz bir performans gösterdi. Avustralya’da yarışı ikinci sırada bitirdi. Genç pilot, Formula 1 kariyerindeki ilk yarışta podyum başarısı göstermişti. Formula 1 dünyası artık Kevin Magnussen’i konuşuyordu. Bu podyumun kariyerindeki tek podyum olacağını ne izleyenler ne de Magnussen biliyordu… 

potansiyelinin-altinda-kalan-bir-kariyer-kevin-magnussen-1

İlerleyen yarışlarda istikrarlı sonuçlar alan Magnussen, sezon genelinde orta sıralarda yer aldı. Sezonu 11. olarak tamamladı. McLaren’in ise ondan beklentisi daha büyüktü. İlk senesinde hatta ilk yarışında elde ettiği podyum başarısı McLaren’i etkilemeye yetmemişti ve Kevin Magnussen yedek pilotluğa alındı. Yarışsız geçen bir sezonun ardından Kevin Magnussen, Renault takımıyla anlaştı. Magnussen o sene genellikle son sıralarda yer alsa da takım arkadaşı Jolyon Palmer’in iki sıra önünde 16. olarak sezonu bitirmişti. Magnussen ilk yarışında podyuma çıkan bir pilotken iki sene içerisinde son sıralarda yer alan bir pilot haline gelmişti. Bu gerilemeyi gören Magnussen kariyerinde önemli ve riskli bir adım atma kararı aldı. F1’in yeni takımlarından Haas ile anlaştı. Haas takımı ile geçirdiği sezon sonunda sıralamada takım arkadaşı Grosjean’ın bir gerisinde 14. sırada yer aldı. 2018 sezonunda Haas takımıyla yine pistlerde yer alacaktı. Hala 26 yaşındaydı ve zirveye yeniden tırmanmak istiyordu. O yıl Kevin Magnussen, Haas aracıyla beklenenin üzerinde bir performans gösterdi. Genel sıralamada, takım arkadaşının beş sıra önünde dokuzuncu sırada yer aldı. Kevin Magnussen hala iyi bir pilot olduğunu gösteriyordu. İstikrarlı olarak puan toplanan bir sezonun ardından araçta gelişme olacağına inanan Kevin Magnussen yeni sezonda da Haas ile devam etme kararı aldı ama işler beklediği gibi gitmedi. Bu karar onun için sonun başlangıcı olmuştu. Magnussen yeniden alt sıralara döndü ve 16. sırada sezonu bitirdi. 2020 sezonunda ise Kevin Magnussen için veda sezonuydu. Hem aracın performansıyla hem de kendi bireysel hatalarıyla kötü bir sezon geçirdi. Kevin, kariyerinin en kötü sezonunu geçirmişti. Sezon sonunda Haas, Kevin Magnussen ile yolları ayırma kararı aldı ve Magnussen Formula 1’e veda etti. Akıllarda ise kariyerindeki ilk ve tek podyum olan, ilk kez Formula 1 aracıyla piste çıktığı 2014 Avustralya Grand Prix’i kaldı. 

Göksenin Çağrı Saraç

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz