Formula 1’deki Kadın Pilotların Öncüsü: Maria Teresa de Filippis

formula-1deki-kadinlarin-oncusu-maria-teresa-de-filippis

Arabalar icat edildiği ilk zamandan beri insanlar tarafından erkeksi bulundu ve tek bir cinse addedildi. Aynı zamanda Formula 1 başta gelmek üzere yarış sporlarından para kazanan pilotlar çoğunlukla erkekti. Geçmişten gelen bu eril düşüncelerin arasından sıyrılan beş cesur kadın tarihte yerini aldı ama maalesef hiçbiri elle tutulur bir başarı gösteremedi. Bu kadınların öncüsü Maria Teresa de Filippis oldu.

Babası İtalyan Kontu annesi İspanyol bir Kontes olan De Filippis, 11 Kasım 1926’da beş kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi.

Gençliğinde iyi bir binici olan ve aynı zamanda tenis oynayan Teresa, 22 yaşındayken bir yarışçı olmak istediğine karar verdi. Erkek kardeşlerinden ikisi ona çok hızlı gidemeyeceğini söyleyerek onu kışkırttı ve Teresa’nın çok yavaş süreceğine dair iddiaya girdi. İlk yarışını, Salerno ve Cava de ‘Tirreni arasında 10 km’lik bir yolda bir Fiat 500 kullanarak kazanan Teresa, erkek kardeşlerini mahcup etmeyi başardı. Teresa daha sonra İtalyan Otomobil Sporları Yarışmasında yarışmaya devam etti ve 1954 sezonunda ikinci oldu. Potansiyelini gören Maserati onu marka sürücüsü olarak yarış takımlarına getirdi. Teresa, Formula 1’de sürüş şansı verilmeden önce tepe tırmanışı ve dayanıklılık yarışı gibi çeşitli motor sporu etkinliklerinde yer aldı. 1956 Napoli Grand Prix’ini destekleyen bir otomobil yarışında bir Maserati 200S ile ikinci oldu.

2013 Essen Motor Show’da görücüye çıkan 1956 model Maserati 200S

8 Mayıs 1958’de Teresa’ya, 1958 Formula 1 sezonunun ikinci turu olan Monaco Grand Prix’ine Maserati 250F’lerden biriyle girme fırsatı verildi. Pilotların o dönemde yarışmaya hak kazanması için önce sıralama turuna benzer turlar atılıyordu. Teresa ile beraber 30 kişinin attığı turlar sonucunda 16 kişi yarışmaya hak kazanacaktı. Mike Hawthorn, Jack Brabham ve Graham Hill gibi efsanelerle tur atan Teresa onlardan yaklaşık 5.4 saniye geride kalarak yarışa katılamadı. Bir Formula 1 efsanesi olan Fangio’dan da sezon boyunca destek gördü. Fangio ona hep, “Çok hızlı gidiyorsun ama çok risk alıyorsun” diyordu. Monaco’dan sonra 1958 Belçika Grand Prix’i, 1958’de Reims-Gueux’daki Fransız Grand Prix’i, 1958 Portekiz Grand Prix’i yarışlarına katılan Teresa hiç puan alamadı ve çok kötü performans sergiledi.

1959, Formula 1’deki trajik yıllardan biriydi. Porsche takım lideri Jean Behra, 1 Ağustos 1959’da AVUS’ta 1959 Almanya Grand Prix’i için otomobil sporları destek yarışında araba sürerken bir kaza yaptı ve hayatını kaybetti.  De Filippis’in de aynı etkinlikte araç kullanması gerekiyordu ve bu yüzden olaydan çok etkilendi. Aynı zaman diliminde birkaç yarışçı arkadaşının da ölümüyle harap olan Teresa pistten ayrıldı ve motor sporlarına sırtını döndü. 2016’daysa hayatını kaybetti.

Çağatay Kır

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz