Formula 1’de Devir Değişiyor: Motorların Dondurulması Nedir?

1245
motorlar-neden-donduruluyor-3

-Gizli Kazanan: Mercedes

Formula 1 komisyonu geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda, 2022’den itibaren motor gelişiminin dondurulması için oybirliğiyle anlaşmaya vardı. Bu gelişmenin en büyük kazananı Red Bull olarak görülse de en büyük kazanan Red Bull’un aksine Mercedes olabilir.

Geçtiğimiz aylarda Honda’nın 2021’den sonra spordan çekilmesini açıklamasıyla birlikte Red Bull güç ünitesi için Mercedes seçeneğini değerlendirmiş fakat  Alman üreticinin gelen sorular üzerine Red Bull’a halihazırda kendisiyle birlikte 3 takıma güç ünitesi ürettiği için güç ünitesi desteğini sağlamayacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında Red Bull herhangi bir motor üreticisinin müşterisi olmayı istemediğini açıkladı ve üç motor üreticisini içermeyen farklı bir alternatifi seçmiş ve 2022 ve sonrası için Honda’nın güç ünitesini satın alıp gelişimini üstlenmeyi istemişti fakat bunu yapabilmek için projeyi aldıklarında motor gelişimine çok fazla kaynak ayıramayacaklarından dolayı motorların gelişiminin durdurulmasını istemişti ve durdurulmazsa Formula 1 yönetimini iki takımla birlikte spordan çekilmek ile tehdit etmiş ve yönetime baskı yapmıştı. Red Bull’un bu önerisine en başlarda Ferrari ve Renault karşı çıksa da geçtiğimiz günlerde yapılan Formula 1 komisyon toplantısında tüm takımların 2022’den itibaren motorların gelişiminin dondurulmasına onay verdi ve 2022’den itibaren motor gelişimi durduruldu.

motorlar-neden-donduruluyor-2

Formula 1’de ki turbo-hibrit çağına hükmederek son yedi şampiyoluğu kazanan Alman motor üreticisi, her zaman motor gelişimini durdurulmasını desteklese de yine de her zaman kaçınmak istedikleri şey; avantajlarını azaltabilecek bir BOP (Performans dengesi) kararıydı.

Önümüzdeki sezon Honda’nın Formula 1’de ki son yılı olduğu için önümüzdeki sezon için büyük yatırımlar yapacağına şüphe yokken, aynı yaklaşımın Mercedes tarafında da olacağı çok muhtemel.

Toplantıda alınan kararlarda DAS sisteminin yasaklanması Mercedes’in avantajını azaltsa da bu kararlar Mercedes ve Red Bull’a fayda sağlarken, diğer iki motor tedarikçisi için bu karar pek parlak değil.

Motoru açısından çok sıkıntılı bir yılı geride bırakan Ferrari, 2021 motorlarında yaptıkları iyileştirmelere bel bağlayacak. Herhangi bir nedenle güç ünitelerini önemli ölçüde iyileştiremezlerse İtalyan üretici için pekparlak sezonlar geçmeyecek, İtalyan üretici feci bir on yıl içinde olabilir. Ferrari güç ünitesinde bu kadar sıkıntı yaşarken takım patronu Mattia Binotto ilk başta bu kararı desteklemese de bu kararını sporun iyiliği için değiştirdiğini söyledi.

Bu karardan etkilenecek bir diğer bir motor üreticisi olan Renault. McLaren’ın Mercedes motoruna geçmesiyle 2021’den itibaren sadece kendisi için motor üretecek. Son yıllarda istikrarlı bir gelişim gösterse de bu karar onlar için kumar niteliğinde.

Önümüzdeki yıllar Formula 1 için teknik açıdan değişim yılı olacak, gelecek yıl devreye girecek olan yeni aero paketini de göz önüne aldığımızda motorların dondurulması kararı bu değişim sadece bir bölümünü oluşturuyor.

Aral Akif Erzin

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz