NF1 Röportaj: Ayhancan Güven

788
nf1roportaj-ayhancanguven

Öncelikle bize zaman ayırarak bu röportajı yapmamıza yardımcı olduğu için Başak Aksoy’a ve değerli pilotumuz Ayhancan Güven’e çok teşekkür ederiz. Umarız bir çok insan merak ettikleri şeyleri burdan öğrenebilir.

Bu serüvene nasıl başladın, kariyerin ve kendin hakkında biraz bilgi verebilir misin? 

Ayhancan Güven: Merhaba, 2 Ocak 1998 İstanbul doğumluyum. Aslen Rizeliyim. Motor sporları serüvenine eski otomobil yarışçısı olan babamın beni küçük yaşta Karting’e başlatması ile 2003 senesinde, 5 yaşındayken başlamış oldum. 

Yarıştığın seriler dışında başka serilerde de yarışma düşüncen var mı, Formula 1 planların arasında var mı eğer varsa bu bir hayalden öteye gidebilir mi? 

Ayhancan Güven:
 Formula 1, aslında benim kartinge başladığım ilk yıllarda babamın hayallerinden bir tanesiydi. Ama imkân ve şartlardan dolayı maalesef motor sporlarına 13 yaşındayken ara vermek durumunda kaldım. O arada Türkiye Kart şampiyonasında 1.’lik elde etmiştim, ondan sonra yurt dışına açıldım. Yurt dışında Balkanlar’da, İtalya’da, Dünya şampiyonalarında önemli galibiyetlerim ve derecelerim olmuştu kısa bir süre içerisinde. Özellikle 2011 senesinde, şu anda Formula 1’de gördüğümüz ya da Formula 1’e birkaç sene içerisinde girebilecek olan pilotların çoğu ile yarışıp genel klasmanı onların önünde bitirmiştim. Bir dönem gerçekten Formula 1 yakındı ama imkânlar ve şartlardan dolayı motor sporlarını bırakmak zorunda kaldım. Onun için Formula 1 şu an için planlarım arasında yok. 

Red Bull’un sana sponsor olduğunu duyduğunda neler hissettin ve o günden bugüne kadar hedeflerine ne kadar yaklaştın?

Ayhancan Güven:
Açıkçası Red Bull sponsorluğu uzun soluklu bir süreçti, gerçekten kolay olmadı birçok açıdan. Aslında en büyük hayallerimden bir tanesiydi Red Bull sporcusu olabilmek, Red Bull kaskını takıp yarışabilmek. Çünkü bildiğiniz gibi motor sporlarının her branşında kısıtlı sayıda pilota destek oluyorlar ve bende bunlardan bir tanesi olabildiğim için çok şanslıyım. 
Daha 1 yıllık bir süreç geçti, geçen yıl pandemiden dolayı çok istediğim bir sezon geçiremedim. Bir hayalime ulaştım Red Bull sporcusu olmakla ama Red Bull ile yapmak istediğim şeyler daha yeni başlıyor. 

Şu an Porsche fabrika takımı pilotusun, peki gelecek senelerde Porsche’nin Formula E veya WEC gibi serilerindeki takımlarında yarışma fırsatın olabilir mi? 

Ayhancan Güven: Tabii ben Porsche’nin yılda 1 kere Dünya’dan 1 pilotu seçtiği pilot programından seçildim ve Porsche’nin benimle ilgili projesi 2 yıl beni geliştirip ondan sonraki süreçte benimle ilgili planlara karar vermek. Şu anda 2. seneme başladım, bu yıl kendimi en iyi şekilde geliştirip sonra hangi görevi verirlerse en iyi şekilde yapmak istiyorum. Formula E olabilir WEC olabilir, öncelik Porsche’de kalabilmek. Ardından da onlar bizi nerede konumlandırırsa orada en iyi şeyleri yapmaya hazırım. 

Geçtiğimiz günlerde 2 yıldır yarıştığın takım olan “Martinet by Almeras” takımından ayrıldığını açıkladın. Gelecek için yol haritan belli mi, bizimle yeni takımını ne zaman paylaşacaksın? 

Ayhancan Güven: Evet gelecek için yol haritamız belli. Önümüzdeki sezon için güzel bir planlamamız var. İnşallah en kısa sürede sizinle paylaşacağım. 

Çocukluğunda Formula 1’de ya da genel olarak motor sporlarında idol olarak gördüğün isimler ya da örnek aldığın kişiler kimler? 

Ayhancan Güven: Ben babam sayesinde çok küçük yaştan beri motor sporlarını takip eden birisiydim. Formula 1 dışında da çoğu seriyi takip ediyordum, bu nedenle çok fazla örnek aldığım ve sevdiğim pilotlar vardı. Formula 1’de Michael Schumacher’i örnek alıyordum, Rallide Sébastien Loeb’i çok beğeniyordum, motosiklette Valentino Rossi’yi çok beğeniyordum, bunlar gibi çok fazla isim sayabilirim ama bir kişi söyleyecek olursak benim için Schumacher’dir. Çünkü onun o sporcu kimliği ve profesyonel oluşu beni, onu idol olarak görmeme neden olan şeylerdir. 

Yarışmaktan en keyif aldığın pistler hangileri?

Ayhancan Güven: Belçika’daki Spa pisti ve Britanya’daki Silverstone pisti.

Kendini 3 kelime ile anlatabilir misin? 

Ayhancan Güven: Anlatırım, hırslı… Anlatamadım. Bunu siz dışardan kelime ile nasıl tanımlarsanız 3 kelime ile siz tanımlayın isterseniz.
NFormula1: Başarı, Hırs, İstikrar olarak tanımlardık.

Podyuma çıkmak nasıl bir duygu? 

Ayhancan Güven: Her yarışçının en büyük isteği en yükseğe çıkabilmek, tabii ben de podyuma çıkmayı seviyorum. Özellikle İstiklal Marşımız çaldığındaki duygu tarifsiz bir duygu. 

Türkiye’den daha çok pilot çıkması ve yükselmesi adına ne gibi yatırımlar yapılmalı?

Ayhancan Güven: Tabii bu çok uzun soluklu bir konu ama kısa başlıklar içerisinde değerlendirmek gerekirse ilk önce Karting alt yapımızı geliştirmemiz gerek. Markaların bu işe uzun süre destek vermesi gerekli. Bunun yanında küçük yaştaki doğru isimlere yeterli imkânların verilmesi gerekiliyor bunun için de pistler yapılmalı ve o seçilen çocuklara doğru eğitimler verilerek motor sporları kültürü öğretilmeli. 

Ülkenin motor sporları faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsun? 

Ayhancan Güven: Gelişiyoruz, iyi bir yönde ilerliyoruz. İnşallah daha da iyi olacaktır. 

Porche Super Cup’daki ilk yılında çaylaklar 1.si, bu yıl ise bazı şanssızlıklar sonucunda genel klasmanda 3.olarak sezonu tamamladın. Bu 2 sezonu nasıl değerlendirmek istersin? 

Ayhancan Güven: Öncelikle Super Cup’daki ilk yılımda çaylaklar 1.’liğini genel klasmanda 2. Olarak çok net bir şekilde almıştık. Artı bu en iyi çaylak performansıydı ve şampiyonluğa da çok yakındık açıkçası, bir ceza ve bir yarış dışı kalma olmasaydı şampiyon olabilirdik aslında. Çok iyi bir ilk sezondu, kimsenin beklemediği bir sezon olmuştu. 

Tabii böyle bir sezon sonrası, sonraki sezon için insanların beklentisi çok yüksekti. Herkes şampiyon olmamı bekliyordu ama maalesef işler istediğimiz gibi gitmedi. 3.sırada tamamladık yine güzel bir sezondu ama benim hedefimin ve insanların beklentisinin altında kalmış bir sezonu oldu. Zaten 2020 hepimiz için zor bir yıl oldu, benim için de zordu. Ama çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Aynı şekilde mücadele etmeye ve çalışmaya devam ediyorum. İlk 2 sezonu bu şekilde değerlendirebilirim. 

Seni takip eden NFFormula 1 takipçilerine ne söylemek istersin ?

Ayhancan Güven: Destekleri için herkese teşekkür ederim. İnşallah ülkemizi motor sporlarında hak ettiği yere getirebiliriz. 

Ahmet Eren Şenol

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz