Erken Sonlanan Macera: Daniil Kvyat

1304
daniil-kvyat-1

Tam adıyla Daniil Vyacheslavovich Kvyat, 26 Nisan 1994 yılında Rusya’nın Ufa kentinde dünyaya geldi. Her pilotta olduğu gibi motor sporları tutkusu Kvyat’ı da çocukluğundan itibaren etkisi altına almıştı. Kvyat kararlı ve hırslıydı. Gönül verdiği bu sporun sadece uzaktan izleyicisi olmamaya kararlıydı. 2010 yılında, henüz 16 yaşındayken Formula BMW Europe ve Formula BMW Pacifi serisinde, Euro International takımıyla piste çıktı. Her pilotun kendini göstermek için bir şans isteyeceği bu seri Kvyat için kabus gibi başlamıştı. Europe serisinde toplam 16 yarışta yer alan Daniil, sadece bir podyum elde edebilmiş ve genel sıralamada 10. sırada yer almıştı. Pacific serisinde ise Rus genç için işler oldukça yolunda gitmişti. Toplam 8 kez piste çıkan Rus pilot 2 galibiyet, 2 pol pozisyonu ve 5 podyum başarısı göstermişti. Aynı sene Formula Renault UK Winter Series, Eurocup Formula Renault 2.0 gibi serilerde de yer alan Daniil Kvyat, yavaş yavaş tecrübe kazanmaya başlamıştı. 

2011 senesine girilirken Kvyat 17. yaşına girmiş bulunuyordu ve bu senenin harika geçeceğinden habersizdi. Artık motor sporlarına adım atmış bir pilottu. İlk olarak geçen senenin sonlarında başlayan Eurocup Formula Renault 2.0 sezonuna sonuna kadar katılım sağladı ve genel sıralama 3. sırada yer aldı. Sonrasında Formula Renault 2.0 NEC serisinde 20 yarışa çıktı. Bu 20 yarış sonunda Daniil, 7 galibiyet ve 13 podyumla genel sıralamada 2. oldu. Aynı sene içerisinde iki seride daha benzer başarılar gösteren Kvyat, artık 18 yaşına girmiş bir pilottu. 2012 senesinde de iki seride yer aldı. Eurocup Renault 2.0 serisini ikinci sırada, Formula Renault Alps serisini ise birinci sırada bitirdi. Artık üst düzey takımların dikkatini çekmeye başlamıştı.  

2013 senesinde GP3 Serisinde MW Arden takımı için yarıştı. 16 yarışın sonucunda sezonu 1. sırada tamamladı. FIA European Formula 3 Championship serisinde de yer alan Rus pilot istikrarlı sonuçlar aldı. Hep hayalini kurduğu Formula 1’in kapıları Daniil Kvyat için aralanmıştı. O artık bir Torro Rosso F1 takımının test pilotuydu. Daha da önemlisi gelecek vaadeden pilot, Red Bull’un akademi pilotuydu. 2014 senesi geldiğinde artık Kvyat için F1 pistine çıkma zamanıydı. Hem de bu sefer test için değil yarışmak içindi. Kendine Torro Rosso’dan bir koltuk bulabilmişti. Daha ilk yarışında puan almayı başaran Daniil Kvyat, Sebastian Vettel’in en genç puan alan sürücü ünvanını ele geçirmişti. Sezon içinde ise değişken sonuçlar almıştı. İlerleyen senelerde ise bu rekor Max Verstappen tarafından onun elinden alınacaktı. Daniil Kvyat ise Verstappen tarafından elinden alınan tek şeyin bu rekor olmasını dilerdi… 

daniil-kvyat-2

Daniil, Sezonu 15. Sırada bitirmişti ama takım arkadaşı olan Vergne’nin sadece 2 sıra gerisindeydi. Üst düzey olmayan bir araç kullanan çaylak bir pilota göre hiç fena değildi. Hatta Red Bull Racing, onun bu sonucundan memnun olmuş ve Kvyat’a bir Red Bull koltuğu vermişti. Daniil Kvyat, 2015 sezonunu genel sıralamada yedinci sırada bitirdi. Hem de takım arkadaşı Daniel Ricciardo’nun bir sıra önündeydi. Daha da önemlisi kariyerinin ilk podyumunu da kazanmanın tadını bu sezon çıkartmıştı. Her şey Kvyat için harika gidiyordu ve o daha 21 yaşındaydı. 

2016 yılı ise Daniil için kabus gibi bir seneydi. Sezona ilginç bir başlangıç yapmıştı. İlk yarışı tamamlayamamış, ikinci yarışta yedinci sırada yer almış, üçüncü yarışta ise podyum başarısı göstermişti. Sıra ise o yarıştaydı. Kariyerinin belki de en büyük hatasını yapacağı o an gelmişti. Kendi vatanında Rusya’daydı. Rusya Gp’de kendini göstermeyi gerçekten çok istiyordu ama bu istek onun düşmanı olacaktı. Sebastian Vettel ile yaşadığı ilk temasın ardından büyük bir hızla arkadan Vettel’e çarpmış ve onu yarış dışı bırakmıştı. Bu olay, ona hiçbir zaman sevmeyeceği o kirli lakabın takılma anıydı. ‘Torpedo’. Yaşananlara Red Bull yönetimi de tepkisiz kalmadı. Bu disiplinsiz davranışın ağır bir cezası vardı. Daniil Kvyat’ın koltuğu elinden alınarak Max Verstappen’e verilmişti. Kendisi ise Torro Rosso’ya geri gönderilmişti. Bu Verstappen’in Daniil’in elinden aldığı ikinci şeydi. 

daniil-kvyat

2017 yılında Daniil Kvyat, hala toparlanamamış gözüküyordu. Torro Rosso ile alt sıralarda yer aldığı bir sezon geçirmişti. Torro Rosso, o sene birçok yeni pilot deniyordu ve Kvyat tüm sezon boyunca şans bulamamıştı. 2018 yılında ise Daniil Kvyat’ın korktuğu başına geldi. Koltuğunu kaybetmişti ve yeni bir koltuk bulamamıştı. Kabus gibi geçen bir yılın ardından Kvyat için yeniden kendini gösterme fırsatı meydana gelmişti. Torro Rosso koltuğunda yeniden oturan Daniil, orta ve alt sıralardan kurtulamadı. Takım arkadaşı Albon’un 4 sıra gerisinde sezonu tamamladı. Yine de bir podyum başarısı göstermişti. Daniil Kvyat’ın yaşının hala çok geçmemiş olması da avantajınaydı. Bu podyumun kariyerindeki son podyum olacağından habersizdi. AlphaTauri ile bir yıl daha anlaşan Kvyat, 2020 sezonunda da yer aldı. Yine istikrarsız sonuçlarla geçen bir sezon olmuştu. O bilmiyordu ama bu Daniil Kvyat’ın son şansıydı. Duygusal anlamda da hayatı iyi gitmiyordu. Bir zamanlar birlikte gündeme geldiği sevgilisi, Max Verstappen ile ilişki yaşamaya başlamıştı. Bu da Verstappen’in Daniil’den aldığı son şeydi.Daniil Kvyat, bu sezon kendine Formula 1’de yer bulamadı. Artık koltuk bulması da zor gözüküyor. Kvyat’ın yerine genç pilot Yuki Tsunoda getirildi. Daniil Kvyat ise henüz 26 yaşında olmasına rağmen Formula 1’e belki de bir daha geri dönmemek üzere veda etti. Bu kesinlikle erken sonlanmış bir maceraydı. 

Göksenin Çağrı SARAÇ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz