Teşekkürler Fenerbahçe Doğuş!

351
Final four
Teşekkürler Fenerbahçe Doğuş!

THY EuroLeague 2017-2018 Final Maçı’nda temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş, İspanyol ekip Real Madrid ile 2. EuroLeague şampiyonluğunu kazanmak için Belgrad’da karşılaştı. Son 3 senedir final oynama başarısını gösteren Fenerbahçe Doğuş, Stark Arena’da oynanan maçtan 85-80 mağlup ayrıldı. Maçtan şampiyonluk ile ayrılan Real Madrid ise 10. kupasını müzesine götürdü.

Şampiyonluk maçı Ahmet’in sayılarıyla başladı. İlk dakikalarda Doncic’i durdurmakta zorlanan Fenerbahçe Kalinic’in üçlüğüyle 3 dakikayı 4-5 önde geçti. Çeyreğin ortalarında pota altında Ahmet ile verim alan Fenerbahçe farkı 5’e çıkardı(6-11). Causeur ve Ayon’un devreye girmesiyle Real Madrid aradaki farkı kapatsa da çeyreğin son 3 dakikasına Fenerbahçe Doğuş 11-13 önde girdi. Periyodun son bölümünde Real Madrid kontrolü ele aldı. Fernandez, Llull ve Randolph’tan gelen üst üste üçlüklerle birlikte ilk çeyrek sonunda Fenerbahçe Doğuş 17-21 geriye düştü.

İkinci çeyreğe Real Madrid iyi başladı. Pota altında Tavares ve Taylor’dan gelen üst üste sayılarla skor 25-17’ye geldi. Melli’den gelen üst üste 7 sayı ile ritim bulan Fenerbahçe Doğuş, 8 sayıya kadar çıkan farkı çeyrek ortasında 3’e indirdi(27-24). Karşılıklı basketlerle geçilen bölümde Fenerbahçe’de özellikle Melli ve Datome’nin iyi oyunu etkili oldu ve çeyreğin son 4 dakikasına 29-28 ile girildi. Fenerbahçe Doğuş savunmasındaki boşlukları çok iyi bulan İspanyol ekip Thompkins ile birlikte farkı 5’e çıkardı(35-30). Son dakikalarda Fenerbahçe Doğuş toparlandı. Wanamaker’ın çizgiden bulduğu sayılarla farkı eriten temsilcimiz Sloukas’ın üçlüğüyle birlikte öne geçti ve ilk yarıyı 38-40 önde kapattı.

Üçüncü çeyrek Causeur’den gelen üst üste 5 sayıyla başladı. Ayon’un sayılarıyla da birlikte Real Madrid ilk 2 dakikada 45-40 öne geçti. Bu bölümde Fenerbahçe’yi taşıyan isim Melli oldu. İtalyan forvet içeriden ve dışarıdan bulduğu sayılarla farkı 2’ye indirdi(50-48). Doncic ile nefes alan Real Madrid çeyreğin son 3 dakikasına 55-52 önde girdi. Son dakikalarda kontrol Real Madrid’e geçti. Fenerbahçe’nin hücumlardan boş dönmesini iyi değerlendiren Madrid, Tavares ve Reyes’in basketleriyle farkı açtı ve final periyoduna 63-55’lik skorla girildi.

Son periyot karşılıklı basketlerle başladı. Melli’nin sayılarıyla birlikte çeyreğin ilk 2 dakikasında Fenerbahçe Doğuş farkı 5’e indirdi(66-61). Vesely’e çalınan sportmenlik dışı faul sonrası şans bulan Madrid, çizgiden sayılarla ve Carroll’ın üçlüğüyle farkı çift hanelere çıkardı(71-61). Karşılıklı serbest atıştan bulunan sayılar ile birlikte maçın son 4 dakikasına 74-63 ile girildi. Melli’nin üçlüğüyle tek hanelere inen skor Dixon’ın sayılarıyla birlikte 74-69’a geldi. Tavares ile serbest atışlardan sayılar bulan Real Madrid skoru maçın bitimine 1.50 kala 76-69’a getirdi. Fenerbahçe Doğuş kalan bölümde geri dönmeyi başaramadı ve maçtan 85-80 mağlup ayrıldı.

Real Madrid’de Fabien Causeur 17 sayı 2 asist 2 ribaunt, Doncic 15 sayı 4 asist 3 ribaunt, Thompkins 10 sayı 5 ribaunt ve Tavares 8 sayı 5 ribaunt ile şampiyonlukta rol oynayan oyuncular oldular. Fenerbahçe Doğuş’ta ise Melli’nin 28 sayı 6 ribaundluk performansı temsilcimizi şampiyonluğa taşıyamadı.

Maçın Özeti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.