Zalgris Kaunas: Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir

325
THY EuroLeague
Zalgris Kaunas: Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir

Artık kendi içimizde de duymaya alıştığımız “ekol” ve “basketbol ülkesi” kavramlarının belki de en büyük örneği olan Litvanya’nın köklü kulüplerinden Zalgris Kaunas, 19 yıllık aradan sonra yine bir başka köklü kulüp olan Olympiakos’u eleyerek Final Four oynamaya hak kazanmıştı. Temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş ile karşılaşan ve sahadan 76-67 yenik ayrılan Zalgris Kaunas, sahaya koyduğu mücadeleyle hepimizin saygısını kazanmayı başardı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Çoğu THY Euroleague takımına kıyasla daha mütevazı bir bütçeyle oynayan takımda en kritik oyuncuların artık bir kulüp efsanesi haline gelen Paulius Jankunas, yetenekli oyun kurucu Kevin Pangos ve kariyeninin ilk Euroleague sezonunu oynayan Brandon Davies’i gösterebiliriz. Kadrosunda pek çok Litvanyalı isme de yer veren Zalgris Kaunas’ı bu başarıya götüren unsurlara bakalım:

İstikrar ve Gelenek: THY Euroleague’in kuruluşundan beri ligde yer alan ve A-lisansına sahip 11 takımdan biri olan Zalgris Kaunas, sadece 1 şampiyonluğu olmasına rağmen düzenli olarak Avrupa basketboluna oyuncu yetiştiren ve mücadele düzeyi yüksek olan bir kulüp olarak dikkat çekiyor. Söz buraya gelmişken belki de senelerdir “Cska Moskova” modeli izlediğimiz Anadolu Efes için artık “Zalgris Kaunas” olma zamanı gelmiştir.

Rolünü Bilen ve Disiplinli Oyuncular: Kadroda bulunan pek çok yerli oyuncunun senelerdir hem kulüpte hem de milli takımda beraber oynadığını görüyoruz. Bu oyuncular beraber oynamanın yanı sıra kapasitesi sınırlı olsa bile kendisine verilen sınırlı rolleri çok iyi oynayan oyuncular. Yerli oyuncuların yanına eklenen yabancı oyuncuların da sorun çıkartan istikrarsız oyuncular yerine daha disiplinli oyunculardan seçilmesi harika bir takım uyumunu sağlıyor.

Koç Sarunas Jasikevicius: Avrupa’nın gördüğü en iyi oyun kuruculardan olan Jasikevicius, iki senelik asistan koçluk kariyerinin ardından Zalgris Kaunas’ta koçluğa terfi etmeyi başardı. İkinci senesinde takımı Final Four’a taşıyan Jasikevicius, topu sürekli paylaşmaya dayanan oyun sistemi ve saha içinde maçı yaşamasıyla dikkatleri üzerine çeken koç için “Obradovic’in Veliahtı” benzetmeleri yapılmaya başlandı bile.

Sezonu tamamlayacağı 3.lük maçında Cska Moskova ile karşılaşacak olan Litvanya temsilcisi için unutulmaz bir sezon olduğunu söyleyebiliriz. Gelecekte daha da oturmuş ve gelişmiş kadrosunun yanında koç Sarunas Jasikevicius da takımda kalırsa yolun sonu aydınlık gözüküyor. Bu yazıda da https://www.sonperiyot.com/zalgris-kaunas-dengeleri-degistirecek-mi/ söylediğim gibi Final Four’u sürpriz olarak görmemek gerekiyor; belki yakın gelecekte kulübün 2.şampiyonluğunu da izleyebiliriz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here