Kobe Bryant’a Veda: Oscar’ın Hikayesi

347
kobe-bryanta-veda-oscarin-hikayesi

Kobe Bryant’ın anısına atfedilen Mamba Week’in son gününde “Kobe Bryant’a Veda” serimize devam ediyoruz. Kobe’nin saha içindeki başarılarına sayfalarca destanlar yazılır, ancak tüm bunlar dahi saha dışındaki başarılarına gölge düşürmeye yetmez.

Bir basketbolcudan çok daha fazlasıydı Kobe Bryant. Ligdeki birçok yıldız adayının akıl hocasıydı. Farklı farklı jenerasyonların idolüydü. Eşine ve çocuklarına olan bağlılığıyla örnek bir aile babasıydı. Oscar ödüllü bir kısa film senaristiydi.

Kobe’nin basketbola yazdığı veda mektubu aslında son sezonundan önce, 2015’in Kasım ayında kaleme alınmış. 2017’de veda mektubunu aynı zamanda mektubun başlığı olan “Dear Basketball” adıyla yaklaşık beş buçuk dakikalık bir animasyona çeviren Kobe Bryant, böylelikle Animasyon Kısa Film kategorisinde Oscar alarak bir ilki gerçekleştirdi.

Kobe Bryant ve animatör Glen Keane Oscar’ı kabul ederken sahnedeki diyaloglarıyla konukları gülümsetmeyi ihmal etmediler. Keane konuşmasına Kobe’ye teşekkür ederek başladı ve devam etti: “Bu hepimiz için bir mesaj. Hayaliniz ne olursa olsun, tutku ve azimle imkansızı mümkün kılabilirsiniz.”

Bu sözler üzerine Kobe, sporcuların politik meseleler üzerine yorum yapmak yerine çenelerini kapayarak top sektirmeleri gerektiğini söyleyen FOX News sunucusu Laura Ingraham’ı iğneleyerek yüzleri gülümsetti:

“Bu (hayalleri ne olursa olsun azim ve tutkuyla kovalamak) mümkün mü bilemiyorum adamım. Basketbolcular olarak gerçekten çenemizi kapayarak topumuzu sektirmeliyiz. Ancak bundan biraz daha fazlasını yaptığımız için mutluyum.”

Tarihte Oscar kazanan ilk sporcu olan Kobe Bryant, sözlerini eşine ve ailesine olan minnettarlığını aktararak noktaladı:

“Eşim Vanessa’ya; kızlarımız Natalia, Gianna ve Bianka’ya: Ti amo con tutto il cuore [Çocukluğunun ilk dönemlerini İtalya’da geçiren Kobe, bu cümleyi özellikle İtalyanca kurdu (Sizi bütün kalbimle seviyorum)]. Siz benim ilham kaynağımsınız. Çok teşekkür ederim.”

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here