Ya Chicago Bulls Pippen’ı Takaslasaydı?

509
Ya Chicago Bulls Pippen'ı Takaslasaydı?

The Last Dance ile birlikte dönemin Bulls GM’i Jerry Krause’un Scottie Pippen’ı takaslama isteği gün yüzüne çıkmış oldu. İkili arasındaki gerilim, bizlere “ya Chicago Bulls Pippen’ı takaslasaydı?” sorusunu sordurttu. Nitekim Bulls, üç defa Pippen’ı takaslamaya çok yaklaşmış; ama kendisini kadroda tutma kararı almıştı.

1- Pippen -> Seattle Supersonics (1994)

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

1994 Batı Konferansı Yarı Final serisinde Chicago Bulls, New York Knicks’e karşı oynanan 3. maçın bitimine 1.8 saniye kala mola alır. Skorda eşitlik vardır. Coach Phil Jackson’ın Jordan’ın yokluğunda son topu Scottie’ye kullandırması beklenir. Ancak coach, Bulls’un Hırvat yıldızı Toni Kukoc’u topla buluşturacak bir set çizer. Bunun üzerine Scottie mola dönüşünde oynamayı reddeder.

Bulls cephesinde Toni Kukoc’un son saniye basketiyle gelen galibiyete rağmen sular durulmaz; aksine ipler fazlasıyla gerilir. Hatta takımın pivotu Bill Cartwright’ın soyunma odasında Pippen’a bağırırken göz yaşları içerisinde kaldığı söylenir. Belgeselde olay hakkında konuşan Cartwright, aşırı tepki göstermesinin sebebinin Scottie Pippen’ın takımda bu hareketi yapacak son oyuncu olarak görülmesi olarak anlatıyor. Jordan’ın ekstrem liderlik yöntemlerinin yanında Scottie, takım arkadaşlarına destek vererek atmosferi yumuşatan kişi rolüne bürünmüştü. Yıllarca MJ’nin gölgesinde kalmayı dert etmeyen Pippen’ın maçın en kritik anında bencil bir tavır takınması, takımda şok etkisi yaratır. Akabindeyse Bulls yönetiminin Pippen’ı Seattle Supersonics’e takaslamasına ramak kalır. Amerika’nın itibarlı gazetelerinden Chicago Tribune haberine göre bu takas gerçekleşseydi;

Chicago Bulls: Shawn Kemp, Ricky Pierce ve 1994 Draftı ilk tur 11. sıra hakkı;
Seattle Supersonics: Scottie Pippen ve ilk tur 21. sıra draft hakkına sahip olacaktı.

2- Pippen -> Phoenix Suns (1995)

Jordan’ın ilk emekliliği sonrası Chicago Bulls’da işler sarpa sarar. 1993-94 sezonunda bir şekilde idare edilse de 1994-95 sezonu tam bir faciadır. All-Star arasına gidilirken Bulls, 23-25’lik dereceye sahiptir. Durumdan mustarip Pippen, CNN ve TNT muhabiri Craig Sager ile yaptığı röportajda takaslanmak istediğini söyler.

All-Star sonrasındaki basın toplantısındaysa Scottie, Phoenix’i ideal bir lokasyon olarak değerlendirdiğini söylemişti. “Suns son kez şampiyonluk kovalayacak güce sahip bir takım. Bir şeyler başarmak için uğraştıklarını görebiliyorum.” ifadelerine yer veren Pippen, daha sonraysa The Republic muhabiri Lee Shappell’a takas dedikodularını kendisinin çıkardığını itiraf etmiş.

Bu senaryonun Pippen’ın dedikodusundan türediğini göz ardı etsek dahi en düşük olasılığa sahip senaryo, Suns takası. Sebebiyse Jordan’ın 1995’in Mart ayında Chicago’ya geri dönecek olması. Shawn Kemp gibi elit bir uzunla oynamaya dahi sıcak bakmayan Jordan’ın aşağıdaki takası veto edeceğine de kesin gözüyle bakılıyordu.

Chicago Bulls: Dan Majerle, Wesley Person ve draft hakları;
Phoenix Suns: Scottie Pippen.

3- Pippen -> Boston Celtics (1997)

The Last Dance belgeselinde açıklandığı üzere Jerry Krause, 1997’de gelen 5. şampiyonluktan sonra rebuild fikrine sıcak bakıyordu. Zaten Tracy McGrady, az kalsın draft gecesinde Scottie Pippen karşılığıda Chicago’nun yolunu tuttuğunu açıklamıştı. New York Times haberine göre takas bu şekildeydi;

Chicago Bulls: 1997 Draftı ilk tur 3. ve 6. sıra draft hakları;
Boston Celtics: Scottie Pippen.

Eğer bu takas gerçekleşseydi Bulls muhtemelen 3. sıradan Van Horn, 6. sıradansa Tracy McGrady’i seçecekti. T-Mac’in aksine ismini az duyduğumuz bir isim olan Van Horn, New Jersey Nets’de 19.7 sayı ortalaması tutturarak çok parlak bir çaylak sezonu geçirmişti. Bir de T-Mac’i kombinasyona eklediğimizde ofansif bakımından güçlü bir Chicago ekibi izleyebilirdik. Tabi bu kadar skorer ismi tek takımda toplamak uzun vadede problem yaratır mıydı, iç sesim evet diyor. Tamamlayıcı rolde oynayan Pippen’ı topu elinde isteyen oyuncular ile takaslamak top paylaşımını zorlaştırabilirdi. Öte yandan yaşlanan Pippen’ı iki potansiyelli çaylak ile değişmek rebuild için kulağa gayet pozitif bir senaryo gibi geliyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here