Oyuncuların GOAT’lıklarını Rekorlarına Göre Değerlendiriyoruz!

Oyuncuların GOAT'lıklarını Rekorlarına Göre Değerlendiriyoruz!

Michael Jordan

Final MVP Ödülleri: Kendisi en çok FMVP kazanan 2. oyuncu ve bunun yanında Shaq ile birlikte ardı ardına 3 kere FMVP kazanan tek oyuncu.

En Çok Sayı Ortalamasına Sahip Oyuncu: Kendisi NBA’in kariyer sayı ortalamalarında birinci sırada bulunuyor. 30.1 ile birinci sırada bulunan Jordan’ı takiben hemen arkadan da Wilt geliyor.

En Çok Sayı Kralı Olan İsim: Kendisi 10 skor krallığı ile birlikte yine listemizin en tepesinde bulunan isim. Kendisini takiben yine Wilt 7 ile arkasından gelirken diğer hiçbir oyuncu 4’ü geçemiyor.

En çok 1. Defans Takımı Seçilmişi: Kevin Garnett, Kobe Bryant ve Gary Payton ile birlikte en çok 1. defans takımına seçilen oyuncu konumunda bulunuyor. Seçildiği sayıyı merak ediyorsanız da kendisi tam olarak 9 kere seçildi.

En iyi Kariyer PER’i: LeBron James ile arasında ufak bir fark olsa da kendisi birinciliğini koruyor. 27.9 PER elde eden Jordan’ı hemen arkasından 27.3 ile LeBron James takip ediyor.

En iyi Normal Sezon +/-‘si: 1. sırada bulunduğu +/- ölçümlerinde 9.2 normal sezon rakamları ile liderliği korumaya devam ediyor.

En iyi Play-off BPM’si: Kariyeri boyunca en az 2.000 dakika play-offlarda oynamış oyuncular arasında 11.1 BPM ile birlikte Jordan birinci sırada bulunuyor.

LeBron James

En Çok All-NBA Seçilen Oyuncu: 18 kere All-NBA seçilen LeBron James; Kareem, Kobe ve Duncan’ı eleyerek birinciliğe ulaştı. Seçilen en genç oyuncu olmasının yanında seçilen en yaşlı 4. oyuncu olarak da şu anda aktif bir şekilde rol alıyor.

En Çok 1. All-NBA seçilen Oyuncu: 13 kere seçilerek kendisini arkasından takip eden Kobe ve Malone’u iki farkla geçmiş bulunuyor.

Play-offlarda En Çok Sayı Üreten Oyuncu: Listedeki ikinci isim olan Jordan’ın minimum 1.600 sayı önüne geçti ve gelecek sezonlarda da bunun giderek artması bekleniyor.

En Çok Play-off Kazanan Oyuncu: 2020’de kırdığı bu rekorla birlikte 65.4 kazanma oranına sahip şu anda ve hemen önünde bulunan Jordan ise 66.5 ile kendisi de bu konuda ikinci durumda bulunuyor.

Play-offlardaki En Çok Top Çalma: Jordan ve Pippen hemen arkasından gelse de bu konuda da hala oynadığı sürece farkı açma şansı bulunmakta.

En Çok Play-off Oyun Kazandıran Buzzer Beater Atan Oyuncu: 5 kere bunu başarıyor ve birinciliği eline alıyor. Hemen arkasından gelen Jordan (3) ve Kobe (1) birinciliği elinde bulunduruyor. İşin garip kısmı normal sezonda bunu sadece 2 kere başarmış olan LeBron, play-offlarda daha çok atmış bulunuyor.

En Çok Haftanın Oyuncusu Ödülü Kazanan Oyuncu: Bu birazcık aslında zamanla ilgili olsa da 2001-02 sezonundan sonra her konferansa bir ödül verilmeye başlandı. Kobe bu dönemi yarısında bile yakalayamamış, Jordan ise hiç görmemişti fakat sezarın hakkı sezara, kendisi bu konuda birinciliği elinde bulunduruyor.

En Çok Ayın Oyuncusu Ödülü Kazanan Oyuncu: Yine haftanın oyuncusu gibi bu da aynı sezonda uygulanmaya doğru düzgün başlanmış ve 1979’dan önce ise hiç verilmemiş bir ödül. Bu yüzden biraz önde olması doğal olarak da karşılanabilir.

All-Star Maçlarında En Çok Sayı Atan Oyuncu: LeBron James, 300 sayı barajını geçen tek oyuncu olarak NBA tarihine girdi.

Wilt Chamberlain

En Fazla Skor Üreten Oyuncu: Bir sezonda 50.4 ile ortalama en çok sayı üreten oyuncu konumunda bulunuyor.

Bir Maçta En Fazla Skor: Bir maçta 100 sayı atarak kırılması imkansız olarak görülen bir rekora imza attı.

En Çok Rebaund Alan Oyuncu: En çok rebaund alan ikinci oyuncu olan Bill Russell’dan 2300 rebaund fazla, üçüncü olan Kareem’den ise 6400 daha fazla rebaund alarak yine bir imkansızlığa imza atıyor.

Maçta En Fazla Rebaund Alma Ortalaması: 22.9 ile birincilik elinde bulunuyor.

Bir Sezonda En Çok Rebaund: Bir sezonda +25 rebaund alan tek oyuncu olarak bulunuyor ve bunu toplamda 3 kere yapıyor.

En Çok Rekoru Elinde Bulunduran Oyuncu: Kendisi bu lig tarihinde en çok rekoru elinde bulunduran oyuncu olarak görülüyor ve bunların birçoğu geçilmesi imkansız olarak değerlendiriliyor.

Kareem Abdul-Jabbar

En Çok MVP Ödülü Alan Oyuncu: Bill Russell ve Michael Jordan’ı geçerek elinde en çok MVP ödülü bulunan oyuncu olarak evinde rahat rahat emekliliğinin tadını çıkarıyor.

En Çok Sayı Atan Oyuncu: 38.387 ile en çok sayı atan oyuncu konumunda bulunsa da çok yakın bir zamanda LeBron James’in bu rekoru da geçmesi bekleniyor.

En Çok All-Star Seçilen Oyuncu: Kariyerinde toplamda 19 kere All-Star olarak birinciliği elde bulunduran Kareem, sadece 1 kere All-Starlığı kaçırıyor.

En Çok Normal Sezon Galibiyeti: 1.074 ile kariyerinde en çok normal sezon kazanan oyuncu olarak bulunuyor. Robert Parish ile arasında ise (İkinci) 60 maç fark bulunuyor.

Bill Russell

En Çok NBA Şampiyonu Olan İsim: Toplamda 11 kere NBA Şampiyonu olarak parmak sayısından fazla yüzük elde eden tek oyuncu.

En Çok Final Oynayan Oyuncu: 12 kere finale kalan Bill Russell, sadece bir tanesini kaybediyor ve geri kalan hepsini kazanıyor. LeBron James ve Kareem ise ikinciliği paylaşıyorlar.

Play-offlarda En Çok Rebaund Alan Oyuncu: 4.000’den fazla rebaund alan tek oyuncu olarak tarihteki yerini koruyor.

Play-offlardaki En İyi Rebaund Ortalaması: 24.9 ile bütün tarihteki en iyi rebaund ortalamasına sahip oyuncu olarak konumunu koruyor. +20 rebaund alan diğer tek oyuncu ise tahmini kolay Wilt.

Magic Johnson

Maç Başına En Çok Asist Yapan Oyuncu: 11.2 Asist ile liderlikte bulunuyor. +10 Asist yapan iki oyuncudan birisi olan Johnson’a Stockton ise eşlik ediyor.

Play-offlarda En Çok Asist Yapan Oyuncu: 2.346 asist rakamı ile birinciliği elinde bulunduran Johnson, maç başına da en çok asist yapan oyuncu konumunda bulunuyor.

Play-offlarda En Çok Triple-Double Yapan Oyuncu: Play-offlarda toplamda 30 kere triple-double yapan oyuncu listemizin başında bulunuyor. LeBron James ise hemen arkasından bu ünvana doğru da koşmaya devam ediyor.

Kobe Bryant

NBA 1. Takım Defans’ına En Çok Seçilen Oyuncu: Jordan ile eşit bir şekilde bu rekoru elinde bulunduruyor.

En Çok All-Star MVP’liği Elde Eden Oyuncu: Bob Pettit ile birlikte 4 kere All-Star MVP’liği elde ederek birinciliği elinde bulunduruyor.

Normal Sezonda En Çok Oyun Kazandıran Buzzer Beater Atan Oyuncu: Normal sezonda en çok maç kazandıran isim olarak yerini alsa da onunla eş değer olan bir isim daha var, Joe Johnson. Şut yüzdesi çok iyi olmasa da sonuç olarak en çok atan oyuncu olarak da yerini koruyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz