Daniel Ricciardo: Kaybolan Yıllar

1837
s-daniel-ricciardo-kaybolan-yillar

Ricciardo kariyerinin başlangıcından beri kendisinden bekleneni  veren bir pilottu. Sürdüğü aracın hakkını her zaman verdi ve genellikle bunu etrafındaki çoğu pilottan daha iyi yaptı. Ama 2014 yılında gelecekte kazanacağına kesin gözüyle bakılan o şampiyonluk, şimdilerde her geçen başarısız yılla beraber kendisinden biraz daha uzaklaşıyor. Huzurlarınızda nam-ı diğer “Bal Porsuğu“ nun kariyer hikayesi!

-F1’deki İlk Yılları ve Toro Rosso

tr-daniel-ricciardo-kaybolan-yillar

Ricciardo’nun Formula 1 macerası 2011’de başladı . Uzun süredir Red Bull akademisinde bulunan Ric, sonunda bir anlaşmayla beraber sezonun yarısından itibaren HRT Racing ile yarışarak F1’e adımını attı. Sonraki sezonda Red Bull’un kardeş takımı Toro Rosso’yla yarışmaya başladı ve 2013 sonuna kadar burada yarıştı. Bu 2 senede takım arkadaşı Vergne’i ezici bir üstünlükle mağlup etti ve Red Bull’a  “Ben buradayım“ mesajını vermiş oldu. Red Bull takımı da bu mesajı cevaplamak konusunda çok geç davranmadı ve 2013 sezonu sonunda emekli olan Webber’in yerine Ricciardo’nun pilotluk yapacağını açıkladı.

-Red Bull Racing Günleri

  • m2-daniel-ricciardo-kaybolan-yillar

Red Bull’a terfi eden Ricciardo, elini çabuk tuttu ve kendisinin kim olduğunu bütün dünyaya göstermeye ilk seneden itibaren başladı. Yıl içerisinde tam 8 podyum ve 3 galibiyet alan Ric, Pilotlar Şampiyonasında o sene çok dominant olan Mercedeslerin ardından 3. olurken aynı anda takım arkadaşı 4 kez Dünya Şampiyonu Vettel’i de mağlup etmeyi başardı. Bu akılalmaz başarıyla beraber geleceğin şampiyonu olarak gösterilmeye başladı. Vettel’in de Ferrari’ye gitmesiyle beraber Red Bull’un yeni göz bebeğiydi ve bütün planlar onun üstüne kurulacaktı. Onun çağı başlıyordu.

   Ama bu gelişmelerden sonra onun çağı asla tam olarak başlayamadı. Görkemli 2014 sezonundan sonra Red Bull asla Ferrari’ye ya da Mercedes’e sezon boyunca rakip olabilecek bir araç ortaya koyamadı. Bu 4 senede toplamda sadece 4 galibiyet kazanabilen Ricciardo ise 2018 sezonuna kadar bekledi. Fakat 2016’da takım arkadaşı olan Verstappen’in yavaş yavaş Red Bull’un yeni gözdesi olmasıyla da beraber artık her uyuşmayan ilişkide olduğu gibi onun da zor olanı yapması gerekiyordu. Red Bull’un Honda motoruna geçmesi bardağı taşıran son damla oldu ve o da risk almayı seçerek 2019 sezonu için Renault ile anlaştı.

-Renault

r-daniel-ricciardo-kaybolan-yillar

2019 sezonu en basit tabirle kötü bir sezondu. Ricciardo podyum bile göremedi ve sezon sonunda pilotlar sıralamasında ancak 9. Olabildi. Bu ilk bakışta çok büyük bir sorun gibi gözükmüyordu çünkü Ricciardo ve Renault’nun planları uzun süreli gibiydi. Ama 2020 sezonu başında bunun böyle olmadığı anlaşıldı ve Ric 2021’de ayrılacak olan Sainz yerine McLaren’e geçeceğini açıkladı. Bu karara rağmen 2020 hiç de fena geçmedi. Uzun bir süre sonra Renault takımına podyum getiren Ric, bunu sene içerisinde 2 kez başardı ve sezon sonunda da pilotlar sıralamasında 5. olarak Renault’a güzel bir veda etmiş oldu.

-Ya Şimdi Ne Olacak ?

   F1’i gelecekteki bütçe kısıtlamaları ve kural değişiklikleriyle beraber, öngörülemez birkaç sezon bekliyor. Bu fırtına öncesi sessizlikte Ricciardo son anda bir plan değişikliğine gitmiş oldu ve McLaren’i seçti. Şu anda bu karara baktığımızda 2020 sezonundaki takımlar şampiyonası üçüncülüğü ile birlikte McLaren iyi bir seçim gibi gözüküyor. Ama gelecek ne getirecek, Ricciardo müzesine hayalindeki F1 şampiyonluk kupasını götürebilecek mi, bunu yaparsa hangi takımda başarabilecek sorularının cevaplarını bilemiyoruz. Bildiğimiz şey ise Ricciardo’nun böyle bir fırsatla karşılaşırsa onu kaçırmayacak kadar yetenekli ve tecrübeli bir pilot olduğu.

Berkin Özdal

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz