Amerikan Futbolu Temalı En İyi 15 Film

9412
AMERİKAN FUTBOLU KONULU EN İYİ 15 FİLM
AMERİKAN FUTBOLU KONULU EN İYİ 15 FİLM

1-) REMEMBER THE TITANS  ( İMDB 7.8)

1971 yılı Virginia eyaletinin Alexandria kenti… Lise futbolu, yöre halkının herşeyidir. Eyalet yetkililerinin kararıyla siyahlarla beyazların lisesi birleştirilince, bu büyük futbol sevgisinin bir testten geçmesi kaçınılmaz hale gelir. Çünkü siyahlar ve beyazlardan karma yapılarak kurulan T.C. Williams High Titans takımının başına siyah koç Herman Boone (Denzel Washington) getirilmiş, takımın eski koçu Bill Yoast ise (Will Patton) onun yardımcılığına verilmiştir. 
Titanların başına Boone’un getirilmesi riskli bir durum olsa da, Boone ve Yoast, birbirlerinde futbolun ötesinde ortak noktalar bularak birlikte çalışmayı öğrenirler. İkisi de onurlu, sağlam ve çalışma prensiplerine bağlı olan Boone ve Yoast, çok farklı altyapılardan geliyor olsalar da, birbirlerine öfke duyan siyah ve beyaz öğrencilerden oluşan takımı sürekli kazanan bir ekip yapmakla kalmayıp, takımın elemanlarını sorumlu ve özenli gençler haline getirmek için rehberlik ederler.
Onların birlikte çalışma kararını, yöre halkının tutuculuğu ve hoşgörüsüzlüğü bile engelleyemeyecektir. Zirveye yükselme istekleri ve spora duydukları büyük sevgi, ömür boyu sürecek dostluklarının başlangıcını oluşturur. Bugün tarihe bakıldığında onların isminin hatırlanmıyorsa, bunun sebebi Virginia halkının sadece takımın başarısını hatırlayıp ‘Unutulmaz Titanlar’ demesidir.

2-) THE BLİND SİDE  (7.7)

(Gerçek Hikaye) Michael Lewis’in The Blind Side: Evolution of a Game adlı romanından uyarlanan filmde eski Amerikan Futbolu Michael Oher’in imkansızlıklarla dolu yaşamından Super Bowl şampiyonluğuna uzanan hikayesini izliyoruz.

3-) WE ARE MARSHALL  (İMDB 7.1)

(Gerçek Hikaye)  Bir uçak kazası, Huntington’ın Batı Virginia kasabasını vurur, daha çok da Marshall Üniversitesini. Büyük uçak kazasında hemen hemen tüm futbol takımını ve teknik ekibini kaybeden Marshall Üniversitesi’ne Jack Lengyel gelir ve kimsenin istemediği o işi üstlenerek takımı tekrar bir araya toplar. Matthew McConaughey, Lengyel rolünde; zafer şansı yok denecek kadar az olan tecrübesiz oyuncuların enerjik ve sevecen koçu rolüyle göz dolduruyor.

4-) INVINCIBLE  (İMDB 7.1)

(Gerçek Hikaye) Olaylar 1976 yılında başlamaktadır. Philadelphia Eagles takımı kötü zamanlarındadır ve takıma gönül vermiş taraftarlarını da üzmektedir. Hayatında zor günler geçiren, işsizlikle boğuşan ve karısı tarafından terkedilen Vince’de bu taraftarlardan biridir. Yeni sezona takım yeni bir teknik direktörle başlar. Teknik direktör Dick stadyumda herkesin katılabileceği bir oyuncu seçmesi yapacağını söyler. Katılan yüzlerce kişi arasında Vince’de vardır. Otuz yaşındaki adamımız için zor bir mücadele başlamıştır. Nihayetinde Vince takıma tüm olumsuzluklara rağmen girer ve mücadelesine başlar

5-) FRIDAY NIGHT LIGHTS  (İMDB 7.3)

Teksas’ın ekonomik kriz yaşayan kasabası Odessa’daki lise futbol takımı ard arda başarılı olunca kasabanın umudu ve şerefi olmuş, oyuncu gençlerin üzerindeki manevi baskı artmıştır. Ancak takımın yıldızı Bobby ciddi bir sakatlık geçirince spor kariyeri biter. Başarısı riske giren takımın koçu, her şeye rağmen umudunu yitirmemiştir. Küçük kasabadaki insan tiplemeleri, gençlerin birbirleri, hayat ve kendileriyle yaşadığı çatışmalar spor ve aksiyonun müthiş temposu da katılarak anlatılmış.

6-) THE EXPRESS  (İMDB 7,3)

(Gerçek Hikaye) ABD’de üniversitelerarası futbolun en prestijli ödülü olan Heisman Kupası’nı kazanmış ilk Afro-Amerikalı Ernie Davis’in gerçek hikayesi…
Ernie Davis ABD’de ırkçılığın hüküm sürdüğü 40’lı yıllarda büyümüştür. Syracuse Üniversitesi’nin futbol koçu Ben Schwartzwalder tarafından keşfedilen Davis, takıma alınır. Koç Schwartzwalder’in desteğiyle 1959’daki futbol sezonunda üniversite takımında oynamaya başlarken bir yandan da ırkçılıkla mücadele eder.

7-) MY ALL –AMERİCAN  (İMDB 7.2)

(Gerçek Hikaye) Kazanma şansı az olan bir takımda, bütün engellere rağmen her şeyini ortaya koyarak hayatının en zor meydan okumasını gerçekleştiren Texas Longhorns takımının defans oyuncusu ve futbol efsanesi Freddie Steinmark’ın gerçek hikayesi konu alınıyor. 

8 -) TOUCHBACK  (İMDB 6.5)

Gelecek vadeden bir lise futbolcusu olan Scott Murphy, kasabalarında oynanan final maçında sakatlanır ve futbol kariyerine genç yaşında veda eder. Yıllar içinde aile hayatına karışan Scott, iyi bir aile babası ve bir çiftçi olarak yaşamına devam etmiş, ancak arkasında bıraktığı gösterişli hayatı mumla arar hale gelmiştir. Kariyerine mal olan seçimi düşünmekten kendisini bir türlü alıkoyamayan Scott, artık hayatına son vermeye karar verdiği bir anda kaderin kendisine verdiği ikinci bir şansla tekrar eski günlere dönecektir.

9-) DRAFT DAY  (İMDB 6.8)

Cleveland Browns takımının yöneticisi Sonny Weaver NFL Draftlarında büyük bir sınav verecektir. Kendi kişisel tercihleri ve profesyonel seçimi arasında mekik dokuyan Waver, oyuncuların futbol geleceği üzerinde karar verme noktasına gelecektir. Herkes onun ağzından çıkacak isimlere odaklanmıştır.

10-) ANY GIVEN SUNDAY  (İMDB 6.9)

Tony D’Amato’nun antrenörü olduğu takımın yıldızlarından olan Cap Rooney, bir gün bir maç sırasında maruz kaldığı bir faul sonucu ağır derecede sakatlanıp spor yaşantısı bitince takım, çok önemli kozlarından birini kaybetmiş olur. 
Onun yerini tutması düşüncesiyle takıma alınan Willie Beaman, hırçınlıkları ve yaşadığı talihsizlikler nedeni ile kariyerini, bir türlü üst seviyelere taşıyamamıştır. Eline geçen bu fırsatın, son şansı olduğunun bilincinde olan Willie, arka arkaya başarılar elde edince hem takım için hem antrenör Tony için işler biraz olsun yoluna girmeye başlar. 
Emektar Tony için de yaşanan bu olaylar, kendisini sorgulamasını sağlayacaktır. Willie’nin dışında bu sorgulamaya neden olan bir başka etken de, takımın sahibinin ölmesi sonucu onun yerine geçen kızı Christina’nın, takımın başarısı için hiç alışık olmadıkları yollar denemesi olacaktır.

11-) RUDY  (İMDB 7.6)

Rudy’ye hep üniversite futbol oynamak için çok küçük olduğu söylendi. Ancak şansın üstesinden gelmeyi ve Notre Dame için oynayacağı rüyasını yerine getirmeye kararlıdır. Fiziğinin yeterli olmamasına rağmen asla pes etmemiş sıkı antremanlar ve hırsıyla iyi bir oyuncuya dönüşmüştür.

12-) CONCUSSİON  (İMDB 7.1)

Amerikan futbol oyuncularının tekrarlanan darbeler sonucunda yaşadıkları ciddi kafa yaralanmalarının yol açtığı CTE ile ilgili çalışmalarıyla tanınan Bennet Omalu’nun hikayesi anlatılıyor.

13-) WATERBOY   (İMDB 6.1)

Bataklıklarla kaplı Louisiana’da otoriter annesi Helen ‘Mama’ Boucher (Bates) ile birlikte kapalı bir hayat sürdüren Bobby’nin (Sandler) dış dünyayla tek bağlantısı, kolej takımının öğrencilerine idmanlarda su taşıma işidir. Öğrenciler dâhil herkesin alay konusu olan Bobby’nin tekdüze hayatı, Amerikan futboluna olan büyük hevesini keşfeden antrenör sayesinde aniden değişir. 

14-) FACING THE GIANTS  (İMDB 6.7)

Lise takımının koçu Grant Taylor, 6 yıldır başında olduğu futbol takımının kötü gidişi nedeniyle topun ağzına gelmiştir. Bunun yanında, çocuk sahibi olmakta yaşadığı sıkıntılar hayatındaki kötü gidişin son damlası olmuştur. Ancak koç Taylor inançlı biridir ve bu zor zamanında tanrıya sığınarak takımını yeniden ayağa kaldıracak gücü bulacaktır… Devlerle Yüzleşme, inançlı olmanın, zor zamanlardan sıyrılıp başarıya ulaşmada önemli bir faktör olduğunu kanıtlayan etkileyici bir spor filmi.

15-) THE LONGEST YARD (İMDB 6.4)

Eski bir futbol yıldızı sarhoş araba kullandığı için hapse düşer ve burada mahkumlardan oluşan iddialı bir takım kurar. Gardiyanlarla yapılacak olan maç öncesi son derece sıkı bir hazırlık yapan takım ve koçu, hem gardiyanları hem de izleyicileri şaşırtacaktır.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz