Murat Abi, Mr Triple-Double’ı Anlattı

1270

Russell Westbrook triple-double sezonları alışkanlık haline getirmeye başlamadan önce, hem de triple-double’ın önemli veya belirleyici bir istatistik sayılmadığı yıllar NBA’de Mr Triple Double vardı. Tek sorum Mr Triple Double, bu istatistiğin hiçbir önemi olduğunu düşünmediği için hiç ekstra konsantrasyon göstermeden normal basketbolunu oynadı. Oscar Robertson namı diğer “The Big O” bu hafta “Bir Zamanlar Amerika” konuğu.

NBA tarihinde onun gibisi bir daha gelir mi? Oyuncu olarak bile çok zor ama hem oyuncu olarak hem de bir insan olarak çok zor. Çocukluğundan beri ırkçılıkla mücadele eden, NBA yıldızı olduktan sonra kendi konumunu daha yukarı taşıyacak gerekli “davranışlarda” bulunmak yerine NBA yönetimine ve kulüp sahiplerine kafa tutan, oyuncular için emeklilikten serbest kalmaya kadar bir çok alanda mücadele eden Robertson gerçekten eşsiz bir süper yıldızdı. Onun hayatı, kariyeri, duruşu ve efsanesi tüm detaylarıyla “Bir Zamanlar Amerika”da.

Robertson NBA’de ilk 5 sezonu 30.3 sayı, 10.4 ribaunt, ve 10.6 asist ortalamasıyla tamamladı. Bu 5 sezonda triple-double gibi bireysel bir hedefi olsaydı, en az 3 sezon daha triple-double ortalamasıyla oynardı. Mesela çaylak sezonu 30.5 sayı, 10.1 ribaunt ve 9.7 asist ortalamasıyla oynadı. Triple-Double konsantrasyonuyla oynasa o sezon çok rahatlıkla hedefine ulaşır ve NBA tarihinde çaylak sezonu triple-double ortalaması yakalamış tek oyuncu olurdu. Yine aynı şekilde 31.4 sayı, 11.0 asist ve 9.9 ribaunt ortalamasıyla oynadığı 1963-64 sezonu. Kariyeri boyunca 181 kez triple-double yapan Oscar Robertson, 1961-62 NBA Sezonu TD ortalamasıyla 30.8 sayı, 12.5 ribaund ve 11.7 asist ortalasıyla oynadı ve bu sezon tam 41 TD yaptı.

Bu arada iki kez NCAA’lerde yılın oyuncusu seçildiği Cincinnati Üniversitesinde kısa forvet oynayan, NBA’de direk oyun kurucu mevkiine çekilen bir oyuncun bu kadar kolay uyum sağlaması ve yeni pozisyonundan oyunu domine etmesi de tekrarlanması çok zor bir olay.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Kariyeri daha lise yıllarından (Crispus Attucks lisesi Ku Klux Klan kökenli siyasetçiler tarafından kurulmuş, siyahi öğretmenler beyaz öğrencilere ders vermeme amacıyla kabul görmüş bir okul) ilklerle doluydu ve Amerika tarihinde eyalet şampiyonu olan ilk tamamen siyahi lise oldu. Hem de ilk şampiyonluk sonrası hak ettikleri saygıyı görmediklerinden dolayı, ikinci şampiyonlukları namağlup bir sezonun son noktası olmuştu. NCAA kariyeri 3 sezon, 3 kez NCAA’lerin en iyi beşi. Milli takım kariyeri Roma Olimpiyatları ve altın madalya. NBA kariyeri hem parkelerin üstünde, hem de parkelerin dışında cesaret dolu, hayranlıkla izlenecek, ve ayakta alkışlanacak cinsten. Niye lakabı Big O, başka ne olabilirdi ki? Bir Zamanlar Amerika’da Oscar Robertson.

Murat Murathanoğlu

Bir Zamanlar Amerika – Oscar Robertson


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here