Florida’da Profesyonel Sporların Başlamasına Yeşil Işık

557
Florida'da Profesyonel Sporlarin Başlamasına Yeşil Işık

Florida valisi Ron DeSantis, yayınladığı bildiri ile Florida eyaleti genelinde spor etkinliklerini “temel hizmetler” kapsamına alınarak etkinliklerin geri dönmesine yeşil ışık yakmış oldu.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle önce Amerika’da, sonrasında ise bütün dünyada spor karşılaşmaları başta olmak üzere kalabalıkların bir araya geldiği etkinlikler iptal edilmişti.

Florida valiliği, 9 Nisan itibariyle yayınladığı bildiri ile profesyonel spor etkinlikleri ve profesyonel spor etkinliklerinin medya partnerlerini; hastane, eczane, süpermarket gibi olmazsa olmaz servislerin bulunduğu “temel hizmet” kategorisine dahil etti. Böylece, Amerikan Güreşi WWE’nin devamını hedef alan bu karar ile eyalet kapsamında diğer spor etkinliklerinin de tekrar devam ettirilmesinin önünü açmış oldu.

Vali, yaptığı açıklamada, etkinliklerin “genel halka” kapalı gerçekleşmesi şartıyla: “sporcular, eğlence sektörü çalışanları, prodüksiyon ekipleri, yönetim ekipleri ve medya çalışanları” gibi etkinliklerin gerçekleşmesi için gerekli herkesin Florida eyaletinde yeniden iş başına dönebileceğini söyledi.

Öyle ki, WWE organizasyonu bu karardan yararlanarak dün akşam “Monday Night Raw” etkinliğini Orlando’daki antrenman merkezinden canlı olarak ulusal televizyonda yayınladı. Hatta WWE yaptığı açıklamada bunun doğru bir karar olduğu yönünde beyanlarda bulundu:

“Özellikle bu zor zamanlarda insanlara farklı bir hizmet sağlamanın her zaman olduğundan daha önemli olduğunu düşünüyoruz. İçeriklerimizi kapalı bir sette ve asli elemanlar ile gerekli önlemleri alarak üretmekle beraber, sporcularımızın ve çalışanlarımızın sağlığı için ek önlemler de almaktayız. Halkın içinden bir organizasyon olarak WWE ve onun süperstarları, aileleri bir araya getirmekte; halka umut, kararlılık ve koruma içgüdüsü aşılamaktadır.”

Pazartesi günü, sahibi olduğu start-up futbol ligi XFL’in iflasını açıklayan ve bütün çalışanlarını işten çıkartan WWE CEO’su Vince McMahon, bu haberi “olumlu bir gelişme” olarak değerlendirdi.

Bu Haber Ne Anlama Geliyor?

NBA cephesinden bu konuda halen açıklama gelmese de, bu karar ile Florida takımları olan Miami Heat ve Orlando Magic’in sahalarında ve antrenman tesislerinde şu anda maç oynanması tamamen yasal durumda.

Oyuncuların temasları ve çalışan ekiplerin oluşturduğu kalabalıklar düşünüldüğünde, bütün mümkün önlemlere rağmen oldukça riskli ve etik dışı olan “Profesyonel spor ve spor medyası kurumlarının çalışanlarının” çalışmasına izin verilmesi kararı, Amerika’da ulusal televizyonda yayınlanan profesyonel sporların Florida içerisindeki boş sahalarda devam etmesine imkan sağlamış gibi görünüyor.

NFL, bu kararın hemen ardından yaptığı açıklama ile Florida takımları olan Dolphins, Buccaneers ve Jaguars’ın geri dönmesinin söz konusu olmadığını, 32 takımın da dönüşü mümkün olmadıkça herhangi bir takımın tesislerinde herhangi bir etkinlik yapılmayacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, profesyonel spor liglerinin yöneticileriyle telefonda görüştükten hemen sonra 4 Nisan’da: “Elimizden geldiğince erken bir tarihte maçların devam etmesi yönünde çalışacağız.” açıklamasını yapmıştı. Hemen ardından NBA yönetimi de 13 Nisan’da çıkan haberde şartlar hazır olsa bile karşılaşmaların en az 25 günlük bir rehabilitasyon süreci ardından devam ettirilebileceğini, 1 Mayıs’tan önce ise kesin bir karar alınmayacağını açıkladı.

Bu üç açıklamanın ardından Florida eyaletinin ani bir kararla spor karşılaşmalarına yeşil ışık yakmasına kronolojik olarak bir olaylar dizisi olarak bakıldığında olaya dair önümüzdeki günlerde gelecek potansiyel açıklama ve gelişmelere dair kuşkulanmamak ve endişelenmemek elde değil açıkçası…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz