Trevor Lawrence: Yeni Tom Brady mi?

480

Neredeyse tüm spor branşlarında su götürmez bir gerçek vardır; Efsaneler ve onların veliahtları…

Birçok genç oyuncuya “Yeni Jordan,” “Yeni Durant” ve “Yeni Messi” lakaplarının takıldığını görmüşüzdür. Çoğunluğun bu baskının altında ezilip beklenen performansı veremediğine tanık olduk. Çok az oyuncu ise kısmen bu baskıyı taşıyabilmiş olsa da adı anılan efsanelerin yanına yaklaşamamıştır.

Bu yazıda sizlere NFL’e damga vurması beklenen Clemson Tigers’ın 1999 doğumlu genç QB’si Trevor Lawrence’dan bahsedeceğim.

Tennessee doğumlu QB Lawrence lise yıllarından itibaren tüm kolej takımlarının ilgi odağı konumundaydı ve tercihini Clemson Üniversitesinden yana kullandı. NCAA’de çaylak yılına başladığında Kelly Bryant’ın ardında yedek QB olarak oturuyordu. Lawrence zamanla oynamaya başladıkça Tigers koçu Dabo Swinney onu as QB olarak sahaya sürmeye başladı ve Kelly Bryant takımdan ayrıldı. Lawrence ilk as başladığı Syracuse maçında şanssız bir sakatlık yaşadı ve oyundan çıkmak zorunda kaldı ancak yedekten giren 3.QB Chase Brice maçı takımına kazandırmayı başardı. Sezon genelinde 30 TD / 4 INT ile fırtınalar estiren Lawrence ve Clemson Tigers şampiyonluğa ulaşmayı başarmıştı. Başarılı performansını diğer yıllarda da istikrarla sürdüren Lawrence ikinci yılında Clemson Tigers’ın takımın önemli parçalarını 2019 NFL Draft’ına gönderip güç kaybetmiş olmasına rağmen takımını finale kadar taşımayı başarmıştı. NCAA Ulusal Şampiyonluk maçında bu senenin 1.sıra draftı Joe Burrow ve takımı LSU’ya kaybetmiş olsa da Lawrence pas yeteneği ve inanılmaz fiziği ile NFL scoutlarını kendini hayran bırakıyordu. Özellikle bir QB olmasına rağmen koşabilmesi hatta kendine ait bir koşu oyunun olması NFL takımlarını kendisi için tanking yapmaya itebilecek seviyede.

Lawrence’ın fiziksel beceri setine bakıldığında iyi bir boyuta, güçlü ve isabetli bir kola ve koşma yeteneğine sahip olan NFL için eksiksiz bir paket görüyoruz. Henüz koşma yeteneği bir Lamar Jackson, Kyler Murray, Cam Newton seviyesinde değil ancak yine de güçlü bir koşma özelliği var. 1.98m boyu sayesinde gelişmiş alan görüşüne sahip. Kritik anlarda soğukkanlılığını koruyan Lawrence bunu pas yeteneğiyle birleştirince ortaya harika bir lider çıkıyor.

Lawrence için en endişe verici özellik ise onun dayanıklılığı. Bazı yaralanma anlarında onun zorlandığını görüyoruz. Özellikle sert NFL defanslarına karşı başarılı olması için kas kütlesini arttırması gerekiyor. Henüz 21 yaşındaki bir oyuncudan bahsediyoruz haliyle gelişmesi için zamanı var ancak kendinden beklenenlere bakılırsa buna pek zamanı kalmayabilir…

Bunların yanı sıra Lawrence kolejde gösterdiği performansıyla winner olduğunu kanıtlamış durumda. Liderlik özellikleri ve kazanma hırsının NFL’de de devam etmesini diliyorum.

Trevor Lawrence bir gün Tom Brady kadar başarılı olur mu olmaz mı bilinmez ancak bildiğimiz bir şey var ki ağır bir sakatlık yaşamadığı taktirde bu çocuk adından bolca söz ettirecek.

                                                                                            EMRE CAN TERZİ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz