Tarihin En Genç MVP’si Yolda Mı?

982
Tarihin En Genç MVP'si Yolda Mı?

Dallas Mavericks’in 20 yaşındaki Sloven yıldızı Luka Doncic, namıdiğer “Luka Magic”, henüz NBA’deki ikinci sezonunda olmasına rağmen inanılmaz işler başarıyor. Draft gecesi hangimiz bilebilirdik ki Luka’nın bu kadar kısa bir zamanda bu kadar üst düzey ve komple bir oyuncu haline gelebileceğini? 

Doncic’in ilk sezonu aynı zamanda Mavericks kulübünün en büyük ismi Dirk Nowitzki’nin de son sezonuydu. Bence bu, ona inanılmaz bir tecrübe aktarımı sağladı. Zaten hepimizin ortak görüşlerinden birisi Luka’nın bir çaylak veya henüz ikinci sezonunda olan bir oyuncu gibi değil de, sanki yıllardır NBA’de olan bir oyuncu gibi gayet olgun bir şekilde oynadığını söylememizdir. Geçen sezonu 21.2 sayı, 7.8 ribaund ve 6 asist ortalamalarıyla bitirdi ve hak ettiği üzere “Yılın Çaylağı” ödülünün sahibi olarak hepimizi kendisine kuşkusuz hayran bıraktı. Şahsen, önceki sezonun bitiminden beri Dallas beni heyecanlandırıyordu. Sebebi ise iyileşmiş olarak takıma monte olacak bir Porzingis, genç bir kadro, senelerdir aç olan eski başarıları isteyen bir Mavericks, ve tabii ki bu sezona nasıl gireceği merak konusu olan “Taze Yıldız” Luka Doncic. Bu takımdan beklentisi olanların sayısı azınlık da değildi fakat akıllardaki sorulardan birisi şuydu:

Porzingis eski formuna kavuşup lider mi olacak, yoksa Luka’nın uzun partneri mi? Kendi tarzımla şöyle diyeyim; Porzingis, LeBron; Luka, Wade mi olacak, yoksa Luka, LeBron; Porzingis, Love mı olacak? 

Fakat gördük ki Luka, bilinen her şeyi yerle yeksan etmeye ve rekorları kırmaya devam etmeye gayet kararlı. Şu ana kadar olan periyotta, yani takımının oynadığı 42 maçın 38’inde oynayıp hepsinde ilk 5 başladı ve bu süreçte kendisi 28.9 sayı, 9.7 ribaund ve 9 asist ortalamalarıyla triple-double’a gayet yakın bir istatistikle oynuyor ve her anlamda takımının ve Koç Rick Carlisle’ın her şeyi durumunda.

Bu sezonun en muhtemel MVP adayları; Harden, Antetokounmpo, King James ile Doncic. İşin şöyle hoş bir ayrıntısı var; Doncic kazanırsa tarihin en genç, LeBron James kazanırsa ise tarihin en yaşlı MVP’si olacak. Şahsi fikrim, King bu sezon şampiyonluğu ve MVP ödülü her şeyden ama her şeyden çok istiyor. Ne olursa olsun da sonuna kadar en üst performansını sergilemeye devam edecektir. Fakat Luka, böyle giderse ödülün sahibi olmaya daha yakın olan taraf kesinlikle. Sloven yıldız aynı zamanda şu an All-Star oylamasında kendi alanında (Batı Konferansı – Kısalar) açık ara birinci durumda ve eminim ki All-Star’da da kendi farkını ortaya koyup çok keyif verecektir. Doncic’i izlemek kesinlikle çok zevkli ve umarım hep böyle devam eder, sezon sonu ise hak edilenler hak edenlere gider diyelim ve herkese keyifli sezonlar dileyelim.

Umut Başaran Cürebal

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz