NBA Tarihinin En Çok Yönlü GOAT’u!

2097

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NBA tarihinde oyuncu olarak GOAT adayları tartışıldığında Michael Jordan genelde ilk sırayı alır. LeBron James, Kobe Bryant, Wilt Chamberlain, Oscar Robertson, Bill Russell, Jerry West, Kareem Abdul Jabbar, Magic Johnson ve Larry Bird tartışmalar arasında mutlaka yerlerini alır. Biraz daha geniş yelpaze düşünürsek, basketbol adamları arasında Tim Duncan, Charles Barkley, Julius Erving, Karl Malone, Hakeem Olajuwon diyenler de mutlaka çıkabilir. Ancak sadece oyunculuk kariyerlerine baktığımızda değil, oyuncu, coach, genel menajer ve yönetici olarak, yani hepsinde bir değerlendirme yaparsak NBA tarihinin GOAT ismi kimdir?

Bu hafta Socrates YouTube kanalında “Bir Zamanlar Amerika” programında ben adayımı, daha doğrusu seçimimi anlatıyorum. Oyuncu, coach, genel menajer, yönetici, danışman olarak bir çok başarılara imza atmış bir efsane.

NBA tarihinin en büyük genel menajeri olarak gösterilen Red Auerbach 17 Boston Celtics şampiyonluğunda coach ve genel menajer olarak yer aldı. Ama oyunculuğu mu?

Aynı şey Pat Riley için de geçerli. 2006 da coach olarak Miami Heat’i NBA şampiyonluğuna taşıdı. Genel Menajer olarak da 2 şampiyonluk ekledi. Oyuncu olarak da Show Time Lakers ile 4 şampiyonluk kazandı. Yani rezümesi çok iyi. Ama Lakers o 4 şampiyonluğu Riley olmadan da kazanamaz mıydı? Sonuçta Riley bir görev adamıydı. Lakers kariyerinde sadece bir kez çift hanelerde sayı attı.

Larry Bird çok büyük bir oyuncuydu, ama coach ve genel menajer olarak başarıları sezonlar geçirdi. NBA tarihinde NBA MVP, NBA Yılın Coach’u ve NBA Yılın Yöneticisi olan tek isim. O da Riley ve Auerbach gibi tartışmaların içinde olmalı.

Lenny Wilkins hem coach, hem oyuncu olarak Hall Of Fame seçilen tek kişi. O da mutlaka NBA tarihinin en önemli isimlerinden birisi. Ama genel menajerlik de yapmış olsa kariyeri yine benim adayımın ki kadar GOAT olmayı hak etmiyor.

Micahel Jordan hiç coach olmadı, yönetici olarak da sadece Kwame Brown dememiz yeterli olur sanırım. Bill Russell’ın yüzükleri kadar parmağı yok ama o coach olarak kendisinin aynı zamanda oyuncu olmadığı takımlarda çok başarılı değil.

Jerry Sloan çok iyi bir oyuncuydu, çok da başarılı bir coach’tu. Sloan genel menajerlik yapmadı oyunculuğu da benim adayım karşısında epey geride kalır.

Phil Jackson bench oyuncusuydu. Coach olarak olağanüstü başarılara imza attı. Yönetici olarak New York Knicks halen onun dönemindeki hasardan kurtulmaya çalışıyor.

Şimdi soruyorsunuzdur o zaman? Kim senin GOAT seçimin diye. Bu hafta ben Jerry West’i “Bir Zamanlar Amerika da” tanıtacağım. Benim NBA tarihinin en yönlü GOAT seçimim. Programda detaylar var, videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Oyunculuğu zaten tartışılmaz. 14 sezon 14 kez All-Star. Coach olarak belki de son birkaç sezona gelene kadar en sıradan Lakers takımlarını 3 sezon çalıştırdı ve bir Batı Yakası Finali oynadı. Ama bence yönetici olarak West çıtayı o kadar yükseltiyor ki. Lakers’a Magic Johnson, James Worthy, Kobe Bryant ve Shaquille O’Neal gibi isimleri kazandırdı. Hem Show Time, hem de Shaq-Kobe şampiyon takımların kurulmasının mimarı olarak dikkat çekti. Sonra tarihinde play-off görmemiş Memphis Grizzlies’i her yıl play-off yapan bir takım haline getirdi. En son da son yıllara damga vuran Golden State Warriors takımı onsuz olmazdı. Klay Thomson ve Draymond Green seçimlerinden söz etmiyorum sadece. Kulüp bünyesinde herkes Kevin Love- Klay Thompson takası için can atarken, o tek başına bu takası engelledi. NBA tarihinde hiçbir genel menajer veya yönetici 3 farklı takımda böyle bir etki yapmamıştı. Şimdi ise Clippers’ın geleceğini hazırlıyor. Gelecek yaz free agent ve draft tercihlerini kariyerine yakışır bir şekilde yaparsa bu takım sayısı 4 olacak. Bu nedenle NBA dendiği zaman, her şey hesaba katıldığı zaman ben Jerry West diyorum. Tüm detaylar Bir Zamanlar Amerika programında. Kaçırmayın!

Murat Murathanoğlu


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here