Uzun Boylu Şutör: Brook Lopez

409

Sezonun dikkat çeken takımları arasında anılan Milwaukee Bucks şu ana kadar gösterdiği performansla birçok kişi tarafından sezonun enleri arasında gösterilmeye başlandı. Hatta bazı yorumcular daha da ileri giderek Bucks’u NBA finallerine bile taşıdı. Gerçekten de hem taktiksel anlamda hem de bireysel anlamda mükemmel işlere imza atan Bucks şu an Doğu Konferansı şampiyonluğunda favori konumunda bulunuyor. Sezon başında takımın başına koç Mike Budenholzer’i getiren Bucks yönetimi verdiği isabetli kararın meyvelerini şu ana kadar iyi topladı desek yanılmayız. Takımı Giannis Antetokounmpo etrafında kuran koç Budenholzer’ın sistemi takımın yan parçalarında katkısı ile oyun planı takır takır işliyor. Fakat bu yan parçaların içinde Brook Lopez ismi bir adım daha öne çıkıyor desek umarım yanılmayız.

Peki, neden Brook Lopez dikkat çekiyor? İlk önce Milwaukee yukarıda bahsettiğimiz gibi Antetokounmpo’nun etrafında bir oyun tercih ediyor. Bu oyun temelde pota altını yunan basketbolcuya bırakıp dışarıdan Eric Bledsoe, Malcolm Brogdon, Ersan İlyasova ve Khris Middleton gibi hem şut tehdidi olan hem de boyalı alanda etkinliği olabilen oyuncularla etkili olmaya çalışıyor. Şimdiye kadar koç Budenholzer’ın bu taktiği işe yaramış görünüyor ama tabii ki burada Giannis’in insan üstü ve rakip tanımaksızın gösterdiği performansı da bu taktiğin işlemesindeki en büyük etken. Antetokounmpo dışında yukarıda saydığımız isimlerin ortak özellikleri ise atletik olmaları ve dış şutlardaki isabet yüzdeleri dersek yanılmaz ki zaten istatistiklerde bunu kanıtlar nitelikte.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Saha içini Giannis’e bıraktıktan sonra dış şutlara ağırlık veren Bucks, şu ana kadar oynadığı 41 maçta toplam 1583, maç başı ise 38.6 üç sayı denedi ve bu alanda Houston Rockets’tan sonra ikinci sırada bulunuyor. Geçen sezona göre bir hayli artan üç sayı şut denemeleri meyvesini de vermiş gibi gözüküyor. Tam da bu nokta da Brook Lopez gibi 2.13’lük pota altı oyuncusunun takımın üç sayı isabetlerinde 105 üç sayı isabeti ile takımın lideri olacağı hatta genel lig istatistiklerinde ilk 10’da olacağı sezon başında kimsenin aklına gelmemiştir diye düşünüyorum.

Peki,Brook Lopez nasıl oyununu bu kadar geliştirdi?  2008 NBA Draftı’nda birinci tur onuncu sıradan o zamanki adıyla New York Jets tarafından seçilen Lopez, takım Brooklyn’e taşındıktan sonra da takımda kaldı ve toplamda 9 sezon boyunca forma giydi. 2015 senesine kadar uzun boyunu sadece pota altında etkili olmaya ve kısa mesafeli şutlar kullanan Lopez 2008-2015 yıllarında forma giydiği 414 maçta yüzde 50 isabet yüzdesi ile 17.9 sayı ortalaması ile oynadı. 2016-2017 sezonunun başında takıma Atlanta Hawks’ta asistan koçluk yapan Kenny Atkinson getirildi. Bilin bakalım KennyAtkinson asistan koç olduğu Atlanta Hawks’ta takımın başında kim vardı? Tabii ki Mike Budenholzer’dan başkası olamaz.

Kenny (Atkinson) takımın başında geldiğinde Brooklyn’de yeni bir şeyler üzerinde çalışıyorduk. Bir şeyleri değiştirmek istedi ve yapabileceğim konusunda bana inandı.”  Şeklindeki açıklamaları koç Atkinson’un Lopez’i nasıl değiştirdiğine dair bir işaretti. Lopez’de Atkinson’dan aldığı desteğe inanmış olacak ki 2016-2017 sezonundan önce kendine özel koç ve antrenman sistemi ile takımdan ayrı olarak sezon öncesinde çalışmalarını sürdürdü. Ve 2016-2017 sezonuna yepyeni bir Brook Lopez olarak giriş yaptı.

2016-2017 sezonuna kadar oynadığı 8 yılda sadece 30 defa üç sayı çizgisinin gerisinden atış kullanan Brook Lopez, aynı sezonda yazın sıkı çalışmasıyla bu sayıyı 387’e çıkardı ve 134 kere isabet buldu. Sezon sonunda ise toplam 75 maçta forma giydi ve yüzde 34.6 üç sayı isabet yüzdesi ile oynadı. Fakat tam oyununu değiştirmişken takasla Brookyln’den ayrılmak zorunda kaldı. D’Angelo Russel’ın Brookyln kadrosuna katılmasına karşın Kyle Kuzma ile birlikte Los Angeles Lakers’ın yolunu tuttu. Fakat bu takas Lopez’in oyununu değiştirmedi ancak Brooklyn Nets’ten aldığından daha süre alması ortalamalarını biraz düşürdü.

Geçen sezon Los Angeles Lakers’ta forma giydiği 74 maçta 23 dakika sahada kalan Brook Lopez, ortalama 13 sayı, 4 ribaunt ve 1.7 asist ortalaması ile oynadı. Dış şutlarda 112-325 isabet ile yüzde 34.5’lik bir yüzde yakaladı. Boyalı alanda da etkinliğini de iyi kullanan Lopez yüzde 54.9 isabet yüzdesi ile takımın iyileri arasında yer aldı. Fakat geçen sezon Lakers’ın kötü senelerinden biriydi ve Lopez için de pek parlak bir sezon olmadı ve sezonun sonunda kontratı bitti ve takımdan ayrıldı. Bu sezonun başında ise Kenny Atkinson’un yardımcılığını yaptığı Mike Budenholzer’ın Bucks’a koç olarak getirilmesiyle takıma katıldı. Zaten koç Budenholzer’ın da kendi öğrencisinin yetiştirdiği bu oyuncuyu kaçırmak istediğini pek zannetmiyorum.

Bu sezonki Brook Lopez’ten bahsedecek olursak sistemin en etkili yan parçası desek yanılmayız. Şu ana kadar maç başına 6.8 üç sayı deneyen 30 yaşındaki oyuncu bu alanda takımında üst sırada bulunuyor. 41 maçta ortalama 28 dakika süre alan Lopez, 12.2 sayı, 3.9 ribaunt ve 1 asist ortalaması ile oynuyor ve üç sayı isabet yüzdesi ise yüzde 37.6 ile kariyerinin en yüksek üç sayı isabeti ile elde ettiği sezonu geçiriyor. Özellikle Kasım ayında oynanan Denver Nuggets maçında 8-13 üç sayı isabeti ile 28 sayı bulan Lopez kariyer gecelerinden birini geçirdi. Eski takımı Brookyln’e karşı Aralık ayında oynadığı maçta da 7-15 üç sayı isabeti ile yıllarca formasını giydiği takımının deyim yerindeyse gözünün yaşına bakmadı.

Şu ana kadar Milwaukee Bucks sisteminin fark yaratan parçası olan Lopez şut stili de uzun boylu bir basketbolculara göre bir hayli iyi. “ Oyununu çok geliştirdi böylece efektif bir şutör ve verimli bir oyuncu oldu. Bence hepimiz bunun faydasını görüyoruz.” Mike Budenholzer’ın Brook Lopez hakkındaki sözleri…  Kariyerinin sonlarına yaklaşan Lopez kalan zamanda belki bir yüzük kazanamasa da uzun boylu şutör olarak anılmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Akın Türkmen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here