NBA Play-in Eşleşme İhtimalleri 2022

1183
NBA Play-in Eşleşme İhtimalleri 2022

2022 NBA Normal Sezonu’nun sonuna gelirken NBA Play-in nedir ve NBA Play-in eşleşmeleri nasıl oluyor konularını tekrar ele alacağız. Sitemizde daha önce NBA Play-in nedir başlığında detayları açıklamıştık.

Şimdi hızlıca özetini yapıp hemen sonra 2022 NBA Play-in eşleşme ihtimallerini inceleyeceğiz.

NBA Play-in Turuna Hangi Takımlar Katılıyor

NBA Play-in turnuvası, aslında play-off’lara hangi takımların kalacağını belirlemek için yapılan bir turnuvadır. Yani eski sistemdeki 7. ve 8. takımları belirlemek için oynanan bir ön eleme gibi de düşünebilirsiniz. Konferasında 7., 8., 9. ve 10. sırada yer alan 4 takım playin turuna kalıyor ve elemeler sonucunda 4 takımdan 2’si NBA Play-off’larına katılmaya hak kazanıyor.

Batı Konferansı Play-in İhtimalleri

Batı’da Play-in

Batı’da Pelicans, Spurs ve Lakers arasında geçen play-in yarışını kaybeden Lakers oldu. Konferansta ilk 10’a giremeyen Lakers sezonu kapattı.

Batı’da eşleşmeler belli oldu:

Timberwolwes – Clippers

Pelicans – Spurs

Timberwolves – Clippers eşleşmesinde kazanan takım, 7. sıradan playofflara girecek. Kaybeden takım ise Pelicans – Spurs eşleşmesinin kazanını ile play-off 8. sırası için mücadele edecek.

Doğu Konferansı Play-in İhtimalleri

Doğu’da Play-in

Doğu’da işler biraz karışık. Takımların birer maçları kaldı. Bugün takımların olası ikili ve üçlü averajlarını inceleyip play-in eşleşme ihtimallerini yazacağım.

Pazar gecesi oynanacak son maçlar:

Wizards – Hornets
Pacers – Nets
Bucks – Cavaliers
Hawks – Rockets

Hawks, 9.’luktan kurturulup sezonu daha iyi bir yerde bitirmenin hesaplarını yapıyor.

Hornets’ın amacı yine sezonu daha üst sırada bitirmek.

İşte 2022 NBA Play-in İhtimalleri

Listemizdeki 1. senaryoda 4’lü averaj var. Takımlardan hiçbiri grup lideri olmadığı için karşılıklı maçlarına bakıyoruz. 4’lü averajda Nets, bu dörtlünün lideri olurken; Cavaliers ise 4.’sü oluyor. Hawks ve Hornets’ın 4’lü averajdaki galibiyet dereceleri eşit. Bu durumda eşitliği bozmak için Hawks ve Hornets’ın ikili averajına bakıyoruz. Orada da 2-2’lik bir eşitlik söz konusu. Takımlar aynı grupta ise gruptaki derecelerine bakıyoruz. İki takım da aynı grupta yer alıyor; Hawks’un grup içi galibiyet derecesi 9-7; Hornets, aynı gruptan bulunan Wizards’ı yense bile grup derecesi 8-8 olacağı için Hawks, üst sırada yer alacak.

NBA Play-in İhtimaller Tablosu

Tabloyu şu şekilde okuyoruz: 1. senaryo yatay olarak devam ediyor.
> Hornets, Pacers, Bucks ve Hawks kazanırsa
> 7. Nets, 8. Hawks, 9. Hornets ve 10. Cavaliers olacak.

DÜZELTME: 3. senaryoda 8. Nets, 9. Hawks ve 10. Hornets olacak.

NBA Play-in İhtimalleri 2022

Brooklyn Nets, son maçını kazanırsa hiçbir maçın sonucuna bakmadan 7. sırada yer alacak. Nets, kendi maçını kaybederse 8., 9. ve hatta 10. olma ihtimali bile var. 3. senaryoda Brooklyn Nets 10. sırada yer alıyor.

Nets kaybederse ve Cavaliers kazanırsa, 7. sıra Cavaliers’ın olacak. Cavaliers kendi maçını kazandığı müddetçe en kötü ihtimalle ligi 8. sırada bitirecek. 1. ve 5. senaryolarda ise Cavaliers 10. sırada yer alacak.

Gelelim Atlanta Hawks’a. Hawks’un Hornets ile maçlarında 2-2’lik bir eşitlik söz konusu ama aynı grupta oldukları için ikili averajda gruptaki galibiyet derecelerine bakılıyor ve Hawks burada üstün. İkili averajdaki üstünlük de maçını kazandığı zaman en kötü ihtimalle 9. sırada yer almasını sağlıyor. Atlanta Hawks’un 7. olma şansı bulunmuyor ama Cavaliers yenilirse, 8. olma ihtimalleri var.

Hesaplamaları yaparken NBA sıralama kurallarına göre olabilecek tüm ikili, üçlü ve dörtlü averajları da tek tek inceliyoruz.

Sağdaki tablolarda dörtlü ve üçlü averaj için oluşturduğum tabloları görebilirsiniz.

Bakalım Pazar gecesi sıralama nasıl olacak. Herkese iyi seyirler.

Play-in sisteminin detaylarını, eşleşmelerin nasıl olduğunu YouTube kanalımızda da açıkladık. Videoyu izleyerek sisteme dair bütün detaylarını öğrenebilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz