Markelle Fultz: “The Process”in Şaibeli Son Basamağı

511
Markelle Fultz
Markelle Fultz: “The Process”in Şaibeli Son Basamağı

2017 NBA draftında Lonzo Ball, Jayson Tatum, Josh Jackson, De’Aaron Fox, Lauri Markkanen ve Donovan Mitchell gibi isimlerin arasından tartışmasız birinci olarak seçilen Markelle Fultz(LaVar Ball farklı düşünüyor olabilir), bu isimlerin arasında net bir şekilde parlamasından da anlaşılıyor olacak ki, çok büyük umutlarla NBA’e Philadelphia 76ers ile ilk adımını atmıştı.

Anadolu Efes Stüdyo
Anadolu Efes Stüdyo

Sixers’ın “The Process” adlı, sıfırdan yapılanma kararı sonrası doğunun zirvesine oynamalarını sağlayan, meşhur projelerinin Joel Embiid ve Ben Simmons’ın ardından son halkası olması beklenen Markelle Fultz, NBA kariyerinin başından beri sakatlıklarla boğuşmaktan parkede kendini gösterme fırsatı bulamadı.

Kariyerinde omuz sakatlığı yüzünden şimdiye kadar yalnızca 18 maç oynayan Fultz, 7,1 sayı, 3,1 ribaunt ve 3.8 asist ortalamalarıyla oynamıştı. Omzundaki belirsiz problemden ötürü değişen şut stiliyle dikkat çeken oyuncu hakkında bir hayal kırıklığı olacağı yönünde endişeler başladı. Kolejde %65 ile serbest atış atan oyuncunun NBA’de %48 ile atmaya başlaması ve sağ kolunu baş hizasının üzerine çıkaramaması Fultz’u özellikle eleştirilerin hedefi haline getiren olaylar niteliğinde.

“The Process”in başarıyla yıldızlaştırdığı iki genç oyuncunun ardından Fultz’un da All-Star seviyelerine gelebilmesi ihtimali oldukça belirsiz durumda. Öte yandan Embiid ve Simmons’tan sonra Fultz’un da ilk yılda sakatlanması beni genç oyuncunun sakatlığı konusunda şüpheye düşürdü.

Belki çılgın bir komplo teorisi ama(bence başarılarında çok önemli bir faktör) Phila cephesi, potansiyel vaat eden genç oyuncularını NBA’e hazırlama amacıyla bilerek gereğinden fazla dinlendiriyor ve bu sırada çeşitli antrenmanlarla güçlendiriyor olabilir.

Şu fikri bir düşünün, lise hayatının ardından bir yıllık kolej deneyimi kazanan 19 yaşındaki oyuncuları dünyanın en sert basketbolunun oynandığı lige bir anda sokup onlara nadiren antrenman barındıran 82 maçlık bir maraton koşturmak bazen onlara zarar verebilir. Belki de genç oyuncular bunun yerine bir süre adaptasyon amaçlı antrenman yaptıktan sonra bu vahşi ortama daha hazır hale gelebilirler.

Ligde şu anda üst düzeyde kuvvete sahip olan Embiid ve Simmons için ise bu süreç normalden farklı işledi. Onlar sakatlıklarından dolayı bir veya iki sezon tam da bu şekilde NBA standartlarında tabi tutuldukları başarılı bir antrenman ve tedavi süreci ile lige hazır hale getirildi. Ardından da herkesi şaşırtarak NBA’e flaş birer başlangıç yaptılar.

Fultz’un da benzer bir şekilde çaylak sezonunda sakatlık sebebiyle oturması, bana bu durumun tesadüf olmadığını düşündürmeye başladı. Bu tez her ne kadar 20 yaşındaki oyun kurucunun şut stilindeki değişimi tam olarak açıklamasa da diğer bazı gelişmeler Fultz’un sakatlığının abartılarak onun gelişimi için bir paravan olduğu teorisini destekler nitelikte.

Eğer akla gelen komplo teorisi tadındaki bu tez doğruysa, Markelle Fultz’un sakatlığı gerçekten o kadar büyük değil ya da zihinsel vb. başka problemler söz konusu. Yani Sixers yönetimi bütün bir sezon boyunca inisiyatif alarak Fultz’u sahanın dışında tuttu ve gerek antrenman gerekse farklı yöntemlerle çalıştırarak onu önümüzdeki sezonlar için NBA’e hazır, güçlü bir hale getirdi.

Öncelikle bu tezi destekleyen en büyük argüman şu ki: Markelle Fultz’un problemini kimse tam olarak bilmiyor. Resmi açıklama “sağ omuz ağrısı” yönünde bir sakatlık bildirirken ne ne zaman ve nasıl olduğu ne de sakatlığın adı konusunda kesin bir bilgi yok. Öyle ki bir antrenman sonrası bir gazetecinin: “Markelle, omzuna bir şey yaptın mı yoksa bir anda mı ağrımaya başladı?” sorusuna cevap bile vermemiş, 15 saniye boyunca susup etrafa baktıktan sonra sıradaki soruya geçmişti.

Bu noktadan sonra Fultz’un geleceği ne olur bilinmez ama görünüşe göre yıldız oyuncunun önünde iki alternatif senaryo var:

Belirsizlik ve Başarısızlık

Düşüncem o ki ben başta olmak üzere NBA taraftarlarının en istemeyeceği senaryo olan belirsizlik senaryosunda Markelle’i bu sezon da sahada göremeyebiliriz ya da genç oyuncu hayatına daha düşük beklentilerle ve daha az sorumluluk alarak devam edebilir. Sixers’ın en azından sezon başında Markelle Fultz’u denemesine kesin gözle bakılıyor. Eğer Fultz bu denemeden sonra da beklentileri karşılayamazsa, yetenek olarak karşılaştırıldığı Brandon Roy ile maalesef sonu benzemiş olacak.

Geri Dönüş ve Beklenilen Patlama

Benim şahsi olarak 76ers yönetimine olan güvenimden dolayı gerçekleşeceğine inandığım bu senaryonun yaşanması durumunda Fultz, “The Process”e güvenmeyen herkesi utandıracak ve benzer olaylar yaşayan takım arkadaşları Embiid ve Simmons gibi maça çıkmayıp antrenman yapması sonucunda sağlıklı bir şekilde, hatta daha güçlü dönerek yıldız bir oyuncu haline gelecek. Zaman zaman paylaşılan videolarla hayranlarını bu konuda heyecanlandıran oyuncu kim bilir, belki de gelecekteki bir şampiyonluğun bir parçası olabilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here