Staples Center’da Bir Kül Kedisi

976
Los Angeles Lakers
Staples Center'da Bir Kül Kedisi

Basketbolda, saha içinde ve saha dışında yüreğimize dokunan bir sürü güzel öykü görebiliriz. Geride bıraktığımız sezonda da içimizi kıpır kıpır eden, genç sporculara gösterilecek ve hatta Holywood’a filmi dahi çekilecek, deyim yerindeyse kül kedisi masalına şahit olduk. Bu masalın Cindrella’sı 32 yaşında ilk kez NBA parkesine adım atmış olan Andre Ingram.

Çoğu basketbol tutkununun Allen Iverson’ın hayatı vesilesi ile bildiği, tehlikeli ve birçok suçu barındıran Richmond, Virginia’da büyümüş Andre Ingram. Şu an bile Amerikan kaynaklarına göre, suç oranında ülkenin önde gelen yerlerinden biri konumunda. Böyle bir yerde bütün olumsuz etkenlerden uzaklaşıp basketbola sıkı sıkıya bağlanmış . Kendisinden 7 yaş kadar büyük ve sürekli basketbol oynayan ağabeyi Lucius’u henüz 12 yaşında iken bire birde yenmeye başladı. Lise yıllarına geldiğinde ise Highland Springs High School’a başlayıp burada basketbol oynamaya devam etti. Buradaki 4. yılında okul tarihinde ilk kez eyalet şampiyonluğunu kazanan takımın lider oyuncusu oldu ve eyaletteki tüm en iyi oyuncu ödüllerini kazanıp eni iyi beşlere seçilmeyi başardı.

Kolej yıllarına gelindiği zaman Washington D.C.’de bir okul olan American University (Eagles) ile oynamaya devam etti. Burada da Patriot konferansında yılın çaylağı seçildi. Kolejde oynadığı dört yıl içinde 30 sayılık ve 40 sayılık maçlar dahi çıkaran Ingram, 4 yılda da takımın en skoreri olup Patriot konferansında bu 4 yılda 2 kez en iyi beşe seçildi. Eğitimini de devam ettiren Ingram, fizik bölümünden mezun oldu.

2007 yılına gelindiğinde NBA draftına katıldı ama seçilemedi. Hatta o zamanlar yapılan NBA Development League draftında bile 7. turda Utah Flash tarafından seçildi. 2011 yılına kadar, 4 yıl boyunca oynadığı Utah Flash’ta, takım tarihinin en skorer oyuncusu oldu. 2011 yılında düzenlenen D-League All-Star’da üçlük yarışmasını kazandı.

4 yıl gibi uzun bir süre D-league’de devam eden Ingram’ın sonraki durağı Los Angeles D-Fenders oldu. Burada da bir 4 yıl daha geçirerek 1 kez Batı konferansı şampiyonluğu ve 2016 yılında da 2. üçlük yarışması galibiyetini kazandı. Ayrıca burada oynarken D-League tarihinin en çok üçlük isabeti bulan oyuncusu oldu.

Takvim ekim 2016’yı gösterdiğinde NBL (Okyanusya Basketbol Ligi)’den Perth Wildcats ile anlaştı ama 2 maç sonra mental sorunları gerekçisiyle serbest bırakılmak istedi ve bu isteği yerine getirildi.

Andre Ingram, artık 30 yaşına gelmişti ve kariyerinin tamı tamına 8 yıla yakın bir süresini D-league’de geçirmişti. Bu 8 yıl boyunca bir kez bile 10 günlük kontrat dahi alamadı . Gayet başarılı bir grafik çizse de tercih edilmedi. 2017’de G-league olarak değiştirilen kuruluşun, D-league iken, 6 aylık sezonda verdiği maaş 20 bin dolar-45 bin dolar arasında değişiyordu. Yanlış anlaşılmasın bu 6 aylık toplam maaşı. Ingram, evli ve 2 çocuk babasıydı ve ailesini geçindirmesi gerekiyordu. Ve o, bu düşük ücretlere rağmen tutkusu olan basketbolu bırakmadı. Hem basketbol oynadı hem de basketboldan kalan zamanlarında sözleşmeli olarak, lisede matematik ve fizik öğretmenliği yaptı. Eğer ki bütün sene öğretmenlik yapsaydı kazandığı yıllık para, basketboldan kazandığından daha fazla olacaktı. Ama tutkusundan ve bir gün NBA’de oynama hayalinden asla vazgeçmedi. Her sene ailesine bu yıl kontrat alacağım diye bahsediyor ve kendi kendini, çocukları ile, ailesi ile motive ediyordu. Çünkü ailesi ve basketbol sevgisi dışında onu motive edecek hiçbir şeyi yoktu.

NBL’den ayrıldıktan sonra mart 2017’de tekrardan Los Angeles D-Fenders a döndü Ingram. Takımın 2018 sezonuna başlarken ismi South Bay Lakers oldu ve burada benchten gelip takıma iyi bir katkı verdi. Ligin üçlük yüzdesi en yüksek oyuncusu olarak sezonu geçirdi. Bir gün antremanı biterken Lakers’ın Basketbol operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Rob Pelinka yanına gelip benimle gel dedi ve onu GM Magic Johnson’ın yanına götürdü. Nihayetinde bir geçiş ligi olan G-League’de geçirdiği tam 10 sezon sonunda, pes etmeden ve her gün çalışarak, bir gün o parkeye ayak basacağına inanarak kurduğu hayali gerçek olmuştu. Son 2 maç kala Kuzma, Brandon Ingram ve Ball’un sakatlıkları olduğu için bu 2 maçlık süre zarfında takıma katılıp hayallerini gerçekleştirdi Ingram. İlk maç Houston Rockets gibi lig birincisi olan bir takıma karşıydı. 32 yaşında beyazlayan saçlarıyla, Staples Center’da Lakers formasıyla parkeye adım atmayı başarmıştı. Oyuna girerken kenarda ilk tebriği veteran oyuncu Chris Paul’den aldı. İlk çeyreğin sonunda oyuna giren Ingram, destansı bir şekilde başlayarak 2 kez buluştuğu topta 2 tane üçlük yolladı ve Lakers taraftarından ardı arkası kesilmeyen bir tezahurat almayı başardı. Enerjisi, dinamizmi çok yüksek bir şekilde savunmada bir yerlerden çıkıyor toplara müdahale ediyordu. Maçı 19 sayı, 3 ribaund, 3 blok, 1 asist, 1 top çalma ve 8 de 6 şut isabeti ile bitirdi. Attığı her basket sonrasında 2 yıldan beri Staples Center’da duyulmayan MVP tezahüratları stadyumu inletiyordu. Houston maçı 105-99 kazansa da konuşulan tek şey, Andre Ingram’dı. Sosyal medya üzerinden Kobe, Jeremy Lin ve diğer bir çok oyuncu tarafından takdir edildi. 2. ve sezonun final maçında 5 sayı, 6 asist ve 3 ribaund ile oynasa da karşılaşmayı izlediğinizde oyuna ne denli olumlu bir katkı yaptığını görmek mümkün.

2017-2018 sezonunda G-league’de 47 maç oynayan Ingram, 19 bin dolar kazanırken Lakers ile 3 günde 14 bin dolar gibi bir para kazandı. Bu da onun neden öğretmenlik yapmak zorunda kaldığını gayet net bir şekilde gözler önüne seriyordu.

Andre Ingram, şu an serbest oyuncu yani Free Agent konumunda. Halen daha bir teklif almamış. Ne olur bilinmez ama bu peri masalı yıllar boyunca insanların hafızasından silinmeyecek. Genç sporculara örnek olup, onları teşvik edecek ve hayallerin imkansız olmadığını gösterecek şüphesiz. Bakalım herhangi bir NBA takımından kontrat alabilecek mi yoksa her şey bal kabağına mı dönüşecek?

Hakan Işık

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz