Bir Sporcudan Daha Fazlası

384
Bir Sporcudan Daha Fazlası
Bir Sporcudan Daha Fazlası
Kendinizi ve izlediğiniz tüm sporcuları düşünün. Aralarından kimler ayrılıp başka boyutlara geçtiğini ve bunu aslında sadece yaptığı sporu icra ederek yapmadığını görebilirsiniz.
Tüm zamanların en büyük sporcusu olarak bilinen Muhammed Ali bunu sadece boks yaparak yapmış olabilir mi ? Bunun böyle olmadığını hemen hemen hepimiz biliyoruz.

Peşinden koştuğu mücadelelerin , insalık adına yaptıklarının , hayatın büyük değerlerine duyduğu saygı ve onlar için verdiği savaşlar yaptığı sporun bile önüne geçti. O artık “Tüm zamanların en büyük ” sporcusu olmuştu. Bizler çoğu zaman sevdiğimiz sporculara başka anlamlar yükleyebiliyoruz. Bunu yaparken sporcuların özel hayatları veya dünya görüşleri bunun için büyük bir etken oluyor. Hemen hemen her sporda birileri insaların gözünde hep başka yerlere gelecek ve insanların gözünde ilahlaşacaktır.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

LeBron James şuan ligin en iyi oyuncusu. Çoğu kesime göre tüm zamanların en iyi 2-3 oyuncusundan biri. Yarattığı etki artık dünya’da ayak basılan her yerde diyebiliriz. Son zamanlar da yeni bir sloganı var ;

“Bir Sporcudan Daha Fazlası”

Amerika’da yapılan seçimlerden sonra seçilen başkanın yürüttüğü politika büyük bir kesimin tepkisine yol açıyor. Basketbol siyahi insanların kendilerini en iyi anlatabildikleri bir kültür Amerika’da. Basketbolcular toplumsal olaylara her zaman yeteri tepkileri vermiştir. Geçmişte Bill Russell bunun en büyük örneğidir. Şuan ligin bu anlamda tek lideri LeBron James. Popüleritesi , etki ettiği kitlenin büyüklüğü onu herkesin önüne koyuyor. Olgunlaştıkça ligin en iyi oyuncusundan ligin “Abisine” evrildi. Bu sezon siyahilerin haklarını, genel olarak insanın hakları için bir çok kez gerekli mesajları verdi . Seçilen başkan için çok ağır eleştirilerde bulundu ve yanlış gittiğini düşündüğü her konu için sesini duyurdu. Bu bile orada yaşayan insanların umudu olması için yeterli bir sebep. Bu sezon LeBron’un bu liderliği onun başka bir seviye de basketbolun dışında bir liderliğe taşıdı.

LeBron James bu günlerde doğduğu ve büyüdüğü Akron’da “I Promise” adlı bir okul açtı. Yayınladığı bu video ile “Buradan neden LeBron Jamesler , Serena Williamslar , Barack Obamalar çıkmasın” dedi. Bu sadece kendi şehrine duyduğu bir sevgi değil , resmin geneline bakınca insanlık adına yaptığı bir atılım. Kendi geçirdiği zorlukları unutmayan , yaşadığı sıkıntıları sindirip bunu doğru yönetmeyi bilen birisi LeBron. “Çocuklar sokaklarda başka şeylere bulaşmasın istiyorum” diyor açıklamasında. İlk açıldığın da 240 muhtaç çocuğa hizmet verecek. Bir sonraki adım da ise 2022 yılında 1000 öğrenci kapasitesine ulaşacak. “Biz yetişkinler gelecek nesilleri düşünmeliyiz” dedi açıklamasında. Bunun için yapılacak en iyi şeyi yapıp eğitim yolunu seçti. Gelecek nesilleri etkileyerek bir “Rol Model” olarak çocuklara büyük bir umut oldu.

Evet LeBron James artık bir sporcudan çok daha fazlası. Saha içinde büyülediği milyonları artık bir girişimci lider olarak selamlıyor. Kazandığı parayı gelecek nesillerin nasıl yetişmesi gerektiğine harcıyor. Korkusuzca hakkı savunarak ortaya kendi karizmasını koyuyor. Zaten kariyer olarak hemen hemen herkesi geçen LeBron artık tarihte “Bir Sporcudan Daha Fazlası” olarak geçecek. İnsanlık için , çocuklar için yaptığı bu okul bunun için yeterli. Kazanması gereken her şey için sözünü verip kazandı. Şimdi başkaları da kazansın diye başka bir söz veriyor. Ve bunların hepsini tutuyor .

Efe Yamanlar
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here