Kitap İncelemesi: Kazanmaya Odaklı Bir Karakter; Kobe Bryant – Roland Lazenby

1007
NBA
Kitap İncelemesi: Kazanmaya Odaklı Bir Karakter; Kobe Bryant – Roland Lazenby

Kobe, basketbol sahasına tıpkı bir sahneye adımını atar gibi çıkar. Onun için basketbol yalnızca rakibi alt edeceğin bir oyun değil aynı zamanda bir gösteridir de. O daima bu gösterinin, izlemesi en heyecan veren oyuncularından biri olmuştur.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bir oyunda 81 sayılık skor; 1 kez normal sezon ve 3 kez finaller en değerli oyuncu ödülü; 30 bin sayı barajını aşan en genç oyuncu ödülü; 5 şampiyonluk yüzüğü ve 18 kez All-Star…

NBA lig tarihindeki en iyi şutör guardlarından biri olan Kobe Bryant, basketbol tarihinin kuşkusuz en büyük oyuncularından biridir. Bu büyüleyici karakterdeki adam henüz çocuk yaştayken Michael Jordan’dan daha büyük bir basketbolcu olacağına inanmış ve bu uğurda yorulmak bilmez bir tempoyla çalışıp adını en büyükler arasına yazdırmayı başarmıştır. (Kitabın arka kapağından.)

Kobe, hiç kuşkusuz tüm zamanların en iyi basketbolcularından biriydi. Ben de dahil olmak üzere bütün Lakers fanları hatta hemen hemen bütün basketbol takipçileri Kobe’yi sever, sevmese bile saygı duyar. Böyle bir oyuncudur Kobe Bryant. TD Garden’da son maçında (üç beş tane holigan dışında) alkışlanan bir Laker’dır. Günümüz basketboluna “sadakat” kavramını aşılayan bir oyuncuydu.

Gelelim bu kitabın neler anlattığına. Kitap tam bir biyografi olarak açıklanamayacak bir türde olsa da kısaca Kobe Bryant’ın Amerika’da başlayıp İtalya’da gelişen ve tekrar Amerika’da devam eden hayatını konu alıyor. Yazar kitabı yazarken örnekleri, olayları direk birinci kişi ağzından almış ve olaylar genelde olay anında Kobe’nin yanında olan insanların bire bir söyledikleri sözlerden aktarılmış ve çok fazla anlatılan olay var Kobe’nin çocukluğundan tutun profesyonel basketbol kariyerine kadar yaşanmış olayları içeriyor. Bu açıklamada olayları anlatmak istemiyorum belki okumak isteyip rahatsız olacak arkadaşlar olur. Unutmadan bu kitap, “basketbol romanı” şeklinde değil de daha çok bir “yazılı belgesel” olarak anlaşılırsa okunması ve puanlaması daha doğru yapılır.

Şahsi olarak kitabı beğendim, sıkıcı mı? Evet bazen sıkıldım ama 607 sayfalık bir kitabı tek oturuşta bitirmemek normaldir zaten eğer yayarak okursanız sıkılacağınızı düşünmüyorum. Kitabın fiyat aralığı 25-35 lira arasında. Zamanınız varsa ve kurgu olmayan bir şeyler okumak istiyorsanız hele ki bir de Kobe Bryant fanıysanız kitabı tavsiye ediyorum.

Benimle kıyaslanmayı hak eden tek oyuncu Kobe Bryant’dır

-Michael Jordan

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here