NBA’de Yaz Döneminin En Büyük Rekabeti

355
NBA
NBA'de Yaz Döneminin En Büyük Rekabeti

Dünya’nın en büyük basketbol organizasyonu olan NBA dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Peki “Bu durumun sebebi nedir?” diye soracak olursak herhalde çoğunluk NBA’in barındırdığı rekabetleri söyleyecektir. Gerçekten de dünyanın en iyi basketbolcuları dünyanın en iyi antrenörleri ve yöneticileri tarafından yönetilince ortaya çıkan rekabet ortamı biz basketbol severleri NBA’e bu kadar tutkulu bir şekilde bağlayan etken oluyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Ancak bu yazımda bahsedeceğim rekabet NBA’in temeli olan takımlar veya oyuncular yerine günümüz iletişim çağıyla her gün büyüyen sosyal medyadan aynı şekilde etkilenen NBA medyasının en büyük rekabeti. Yanlış tahmin etmiyorsunuz “Woj vs Shams’’

Bu rekabetteki iki isimden büyük olanı 49 yaşındaki Adrian Wojnarowski ESPN adına çalışıyor. Kendisi aslında bir gazeteci olsa da bu kadar tanınmasının nedeni NBA’deki transferler gibi son dakika haberlerini 2.5 Milyon takipçiyi aşmış olan Twitter hesabı aracılığıyla olayın gerçekleşmesinin hemen ardından paylaşması oldu. “Woj Bomb” yani “Woj bombası” olarak da aktarılan bu ‘’Tweetler” sayesinde kendisi NBA’in sosyal medya ayağının Kralı iken ondan yaşça küçük bir üniversite öğrencisi bu Krallığa göz dikti. Şuan 24 yaşında olan Shams Charania henüz bir üniversite öğrencisi iken Yahoo bünyesine katılarak aynı “Woj” gibi Twitterdan NBA son dakika haberlerini paylaşmaya başladı. “Kimi zaman dersteyken aldığım haber sonrası dersten çıkıp paylaşımlar yapmam gerekiyordu ve döndüğümde profesörlerden azar işitiyordum.” diyen Shams genç yaşına rağmen kurduğu “Haber ağı” ile Woj’a rakip olmayı başardı hatta azımsanmayacak bir kitleye göre Woj’u geçmiş durumda.

Bu rekabetin çıkış kaynağı ise oldukça komik : “Son dakika haberini ilk önce kim tweetledi?” Bu iddialaşma kulağa komik gelse de iki tarafın da “istihbaratı” o kadar kuvvetli ki son dakika gelişmeleri ile ilgili atılan tweetlerin atılma zamanlarının arasındaki fark sadece saniyeler oluyor. Bir de bunun üstüne atılan önemli son dakika haberlerinin çoğu yazın maçların olmadığı “Serbest oyuncu piyasası” ve takasların olduğu döneme denk gelince insanların takip edecekleri bir rekabet ortamının -maçların- olmayışı bu rekabetinin popülerliğini arttırdı. İki taraf da bu konuyla ilgili yorum yapmaktan çekinse de gelen haberler özellikle Woj’un bu yarışma işini çok kafaya taktığı ve Shams’e geçildiği zaman çok sinirlendiği şeklinde.

Bir tarafta hala NBA son dakika haberlerinin tahtı sallantıda olan Kralı Adrian Wojnarowski, diğer tarafta ise o tahtı gözüne kestirmiş Yahoo’nun “genç yeteneği” Shams Charania. Bakalım şu ana kadar hareketli geçen serbest oyuncu piyasası ve takaslardaki hareketlilik devam edecek mi, edecekse bu yazı hangisi isim önde kapatacak? NBA maçı hasretiyle yanıp tutuştuğumuz şu günlerde bu rekabeti Twitter üzerinden takip ediyor olacağız, en azından Lig başlayana kadar…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here