Kawhi Raptors’a, DeRozan Spurs’e!

575
Kawhi Raptors’a, DeRozan Spurs’e!
Kawhi Raptors’a, DeRozan Spurs’e!

Bu sene NBA’in en tartışmalı ismi ve en büyük yılan hikayesinin başrolü Kawhi Leonard bilmecesi nihayet çözüldü! Gece boyu süren pazarlıklar sonrası Raptors-Spurs yönetimi anlaşmaya vardılar.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

 2016/2017 sezonunda Golden State Warriors’a karşı final serisinde sakatlanan ve daha sonrasında basketboldan iyice uzaklaşan yıldız isim Kawhi Leonard’ın adı çok sayıda takas senaryosunda yer edinmişti. Spurs yönetiminin sert ve sıkı pazarlıkçı tavrı birçok takımın bu takas tekliflerini geri çekmeye itmişti ve iş iyice yılan hikayesine dönmüştü. Zira Kawhi’ın Lakers’a gitmek istediği söylense de Spurs ekibi onu Batı’da hiçbir takıma takas etmeme konusunda oldukça kararlıydı. Hikaye bugün son buldu!

ESPN’den Adrian Wojnarowski’nin haberlerine göre Spurs-Raptors yönetimi Kawhi ve DeRozan eksenli bir takas hususunda el sıkıştı. Bu takasa göre San Antonio Spurs DeMar DeRozan’ın yanında Jakob Poeltl ve 2019 korumalı 1.tur draft hakkını elde etti. Kanada ekibi ise bu takasla beraber Kawhi Leonard ve Danny Green’i kadrosuna kattı. Bu takasın gerçekleşmesiyle beraber 2009 Draftı’yla NBA’e giren oyuncular arasında yalnızca Stephen Curry tek takım forması terletmiş isim olacak.

Geçtiğimiz sezon San Antonio Spurs’un saha içinden ziyade saha dışındaki söylentilerle gündeme gelmesinin en büyük sebebi olan Kawhi’ın ise Toronto’da oynamaya sıcak bakmadığı söyleniyor. DeRozan ise Instagram üzerinden yaptığı paylaşımlarda Toronto yönetimine sitem etti! Yıldız isim “Sizi çabucak bir hiç için satabiliyorlar” tarzı paylaşımlarda bulundu ve Texas ekibine takasına tepkisini gösterdi. 2019 yazı için oyuncu opsiyonu bulunan Leonard için takımla adı özdeşleşen ve Toronto şehriyle bütünleşen bir ismin gönderilmesi bakalım Toronto taraftarını ne kadar memnun edecek. Ayrıca Kawhi’ın da uzun süredir parkelerden uzak kaldığı gerçeğini de unutmamak gerek. Zira ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, uzun süreli sakatlıklar her oyuncunun performansını aşağı çekebilir. Ancak yine de Kawhi, Kawhi’dır. Aktif olarak NBA’de oyunun iki yönünü oynayan en iyi oyuncu desem bazılarınız tepki gösterebilir ancak prime dönemindeki bir Kawhi, ciddi anlamda oyunun iki yönünde de ağırlık koyabilir.

Bu takastan kim kârlı, kim zararlı çıktı bize zaman gösterecek. Şahsi fikrim Kawhi’ın yalnızca bir yıllık sözleşmesi bulunduğundan(2019 yazı için oyuncu opsiyonu mevcut) dolayı kısa vadede belki Toronto Raptors kârlı çıkmış gibi görünebilir. Ancak DeMar DeRozan gibi lider ruhlu ve süperstarlığa bir adım kalmış bir oyuncunun(kimilerine göre şimdiden süperstar) coach Pop ile olan oyununu ve Jakob Poeltl gibi gelişime açık Avrupalı bir uzunun yine Pop ile birlikte gelişimini ve Pau Gasol, LaMarcus Aldrigde gibi isimlerin de ona abilik edebileceğini düşünürsek, San Antonio’nun da kârlı çıktığını söyleyebiliriz.

Böyle büyük takaslarda hangi takımın kârlı çıktığını söylemek için henüz çok erken, zira özellikle geçtiğimiz sene çok sayıda büyük takas gerçekleşmişti ve kimin kârlı çıkacağı konusunda birçok insan yanılgıya düşmüştü. Bakalım Toronto Raptors, LeBron’un da batıya geçmesiyle beraber gerçekleştirdiği bu hamleyle adını NBA Finallerine yazdırabilecek mi, yoksa uzun süredir olduğu gibi iyi bir normal sezonun ardından yine bir takım tarafından süpürülecekler mi… Bunu bize zaman gösterecek.

Tabi en çok merak ettiğim husus ise Kawhi Leonard bu sene basketbol oynayacak mı, oynamayacak mı! Bunun cevabını da bize her sorunun cevabını veren zaman verecek.

Enes İhsan Çelik

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here