Tyler Ennis Fenerbahçe’de!

2195
Tyler Ennis
Tyler Ennis Fenerbahçe’de!

Brad Wanamaker’ın Boston Celtics’in yolunu tutması sonucu guard rotasyonunda eksikliği bulunan Fenerbahçe’nin hedefi geçtiğimiz sene Los Angeles Lakers forması terleten Tyler Ennis. Teodosic’in bir sene daha NBA’de kalacak olması ve Delaney’in adının diğer takımlarla anılması Fenerbahçe teknik ekibini başka hedeflere yönlendirmesine sebep olmuştu.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Geçtiğimiz seneyi Los Angeles Lakers’ta geçiren Tyler Ennis, rotasyonda kendisine 10-12 dakikalık süreler alacak şekilde yer bulmuştu. Kanadalı oyuncu geçtiğimiz sene 52 maça çıkarken 4.1 sayı ve 1.9 asist ortalamalarıyla oynamıştı.

2014 NBA Draft’ında 1.tur 18.sıradan Phoenix Suns tarafından draft edilen 24 yaşındaki oyun kurucu, sene ortasında Milwaukee Bucks’ın yolunu tutmuştu. Milwaukee’de geçirdiği 1.5 sezonun ardından 2016/2017 sezonunun başında Texas ekibi Houston Rockets’ın yolunu tutmuş ancak Tyler’ın Houston macerası da oldukça kısa sürmüştü. Sene ortasında Los Angeles Lakers’a takaslanan oyuncu, son 1.5 senesini California ekibinde geçirdi. Rotasyonda  Lonzo Ball, Josh Hart, Alex Caruso gibi isimlerin arkasında kalan Tyler, geçtiğimiz sene istediği süreleri alamamıştı. Piyasada boşta serbest oyun kurucu bulunmaması, Teodosic’in NBA’de kalması ve Shane Larkin’in de eski takımı Baskonia’ya dönmesi belki de temsilcimiz Fenerbahçe’yi Tyler ismine yöneltti.

Benim görüşüm Avrupa basketbolunu yakından tanıyan ve adapte olmakta güçlük çekmeyecek bir isim Fenerbahçe’nin guard rotasyonu için daha korkutucu bir katkı olabilirdi, ancak mevcut şartlar altında teknik ekibin yapılabilecek en iyi hamleyi yaptığına inanıyorum.

Tyler Ennis Kimdir?

24 Ağustos 1994’te Brampton,Kanada’da dünyaya gelen Tyler Ennis, Syracuse University’de oynadığı 1 senenin ardından 2014’te  NBA draftlarına katıldı. Tek sezonluk kolej kariyerinde 34 maça çıkan Tyler, tek sezonunda 12.9 sayı, 3.4 ribaund, 5.5 asist ortalamaları tutturmuş ve 18.sıradan draft edilmişti. NBA’de geride bıraktığı 4 sezonda istediği seviyeye ulaşamayan Tyler için belki de şuan en mantıklı hamleydi eski kıtanın yolunu tutması, öyle de yaptı. NBA’de kontrat bulamayan ismin yaşının da genç olduğu düşünülürse, iyi bir performans göstererek tekrardan NBA’den kontrat bulabilecek bir seviyeye gelmesi şaşırtıcı olmaz.. Tyler’ın en büyük handikapı Avrupa basketboluna uzak olması. Bakalım Eski Kıta basketboluna adapte olmakta güçlük çekecek mi? Diğer bir handikap ise NBA kariyeri boyunca yayın gerisinden %31 ile atmış olması. Bakalım Tyler Avrupa basketboluna kolayca adapte olabilecek mi, yayın gerisinden daha yüzdeli şut atabilecek mi? Zira çoğu taraftarın en büyük sitemi, Wanamaker’ın dış şutlardaki istikrarsızlığıydı ve istikrarsız olarak nitelendirdiğimiz Wanamaker yay gerisinden %33 ile oynamıştı.

Enes İhsan Çelik

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here