Göze Batanlar: Her Beşin En Zayıf Oyuncusu

745

NBA’nın, dünya basketbolu üzerindeki en nitelikli ve kalite dahilindeki organizasyon olduğunun kabul gördüğü ortamda, bu durum her takım, her oyuncu geçerli mi? Amiyane tabiriyle gölgede kalanları, çağdaşlarının seviyelerine yeteri kadar uyum sağlayamanları derledik.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Amerikan Basketbol Ligi NBA’nın, basketbol sporunun dünya üzerindeki en mühim ve nitelik bakımından en iyi organizasyonu olduğu hususu tartışmaya görece kapalı bir olgu olarak göze vuku buluyor.

Basketbolun en iyilerinin yer aldığı lig konumundaki organizasyon, bu paralelde dünyadaki en iyi basketbolcuları, en iyi takımlarda barındıran bir yapı olarak değerlendiriliyor.

Ancak her sepette çürük bir elmanın olduğu, beş parmağın hiçbir surette eş olmadığı dünya düzeninde, 30 takımın ve takımların her 15 oyuncusunun da aynı kalitede olmasını beklemek hayalden başkasını ifade etmiyor.

Takımlarının zayıf halkası olmak üzere, basketbollarını takım arkadaşlarının seviyesinde uygulayamayanları inceledik.

Atlanta

Kağıt üzerinde tüm NBA’nin en zayıf takımlarından biri olarak görülen Atlanta’da, çürük elmayı belirlemek e bu paralelde çok zor olmasa gerek. Çaylak Trae Young, veteran Vince Carter, Bazemore, Jeremy Lin, Taurean Prince gibi isimlerle takımın çekirdeğini oluşturan Atlanta’da, Alex Len göze çarpıyor gibi.

Boston Celtics

Sezona fırtına gibi girme beklentisi nezdinde mevcut beklentileri karşılamak bir yana, standartlarının henüz çok altında performans gösteren Boston’da geçen senenin yaşından büyük oynayanları ve sakatları kaynaşma telaşı içerisinde. Faturayı tam olarak hangi tarafa kesmek gerekir bilinmez; ancak topu sahadaki birine atmak gerektiğinde biz biraz Hayward’ı işaret ediyoruz. Yanlış anlaşılmalardan uzak bir şekilde bu adamın zamana ihtiyacı olduğunun farkındalığını içermekle birlikte, mevcut varlığının günümüz itibariyle bir zayıflık olarak geri döndüğü aşikar.

Brooklyn Nets

Bir önceki maddedeki çağdaşının aksine, var olan düşük beklentilerin üzerinde başlayan takımlardan biri görünümündeki Brooklyn temsilcisinde bu bağlamda bir problemli aramak çok da tercih edilesi bir seçenek olmuyor. Tutmasını biliriz; ancak kemiği de yok bunun. Veteran Jared Dudley olağan şüpheli.

Charlotte Hornets

Kıymetlileri Kemba Walker’ın her geçen maç kendi istatistik hanelerini doldurup rekorlarını egale ettiği, takımın geri kalanının bu büyücüye ayak uyduramadığı düzende, suçluları bir ile sınırlamayıp birden çok olarak belirtmek daha belirleyici olacak iken; konu başlığına saygı göstermek suretiyle görüşleri aktarmak gerektiğinde, parçamız beklentileri karşılayamayan bir diğer yıldız adayı Batum’a gelsin.

Chicago Bulls

Jordan’ın ardından, her sezon yeni kurtarıcısının peşinde koşan, Rose örneği göz önünde bulundurulduğunda süreç içerisinde epey heveslendiği günlerde yaşayan Chicago, 2018-2019 sezonu itibariyle bu ereklerden epey uzak bir performans ve beklentiler içerisinde. Sezon itibariyle Lavine’den haddinden fazla medet uman Bulls’da çanlar Robin Lopez için çalıyor.

Cleveland Cavaliers

Kralın bıraktığı enkaz konumunda, düşe kalka dahi ilerleyemeyen, zirveden doğrudan dibe çakılan Cavs’da, en zayıf halka ibaresine pek çok aday layık olma kapasitesi barındırırken, birkaç isim pekala öne çıkıyor.

Cedi’yi denklem dışı bıraktığımız ortamda, Jordan Clarkson’u bu kefeye koymak hiç de abes kaçmayacaktır.

Dallas Mavericks

Doncic’in Euroleague’in ardından yaşı itibariyle yaptıklarıyla NBA rekorlarını da gün be gün geliştirdiği, Dennis Smith Jr.’ın istikrardan uzak parlamalarıyla ışıldadığı ortamda, aldığı dakikalar oranında heba ettikleri düşünüldüğünde Dwight Powell’ı bu minvalde değerlendirmenin uygun olacağı kanısındayız.

Denver Nuggets

Beklenilenden daha iyi savunma yapan, beklenenden daha kötü hücum eden, bu paradoks bünyesinde yüzde 50 oranının altında seyir etmek istemeyen takım görünümündeki Nuggets’da hedefin geçen senenin bir ya da birkaç tık üstü olduğu düşünüldüğünde, bu amaca ket vuran herkes sorumluluk sahibi. Hernangomez’in bir seviye üste çıkması Denver’da işlerin biraz daha güllük gülistanlık olması ile neticelenecek.

Detroit Pistons

Griffin-Drummond-R.Jackson üçlüsünün iyi olduğu oranda, geride kalan bir takım problemleri göz ardı edebilme lüksü bulunan Detroit’de, beklentileri karşılaması hala hevesle beklenen bir isim, takımın aldığı süre oranındaki en zayıf halka konumunda. Johnsonlar’dan Stanley mevzu bahis birey.

Golden State Warriors

Tüm altın yumurtlayan tavukların bir araya geldiği kümes de, çiftçinin beklediği verimi karşılayamayan isimlerin varlığından da söz etmemek mevcut eleştiri mekanizmasının yeterince tarafsız işlemediğine dalalet olacaktır. İyinin kötüsü kıvamında ifade edilecek isim; bu takımda Green ya da Durant’in oynamadığı denklemde  numarada yer alan her isim olacaktır. Bunu Looney, Jerebko gibi isimler genellikle karşılıyor.

Houston Rockets

Sezona istenildiği gibi başlamayan; ancak daha sonra toparlayabilenlerin Teksas temsilcisi konumundaki Houston’ın iyiye gidişatın gözlendiği konumda dahi geçen yılı mumla aradığını söylemek yanıltıcı olmayacaktır. Çürük elmayı doğrudan Carmelo şeklinde ifade etmenin, ismin takımdan ayrılacağının açıklandığı ortamda sayılıp sayılmayacağının tartışma kabul görebileceği ortamda, alternatif olarak James Ennis III’i ortaya atmak lüzumlu olacaktır.

Indiana Pacers

Ne kısalan ne de uzayan takım konumundaki Indiana, geçen yılın en çok gelişme gösteren oyuncusu Oladipo ve Evans, Bogdanovic gibi yan parçaların etkisi ile deyimi yerindeyse yolunu kaybetmiş Doğu’da kör topal ilerliyor. James’siz bir Doğu’da fırsatı değerlendirmek isteyecek Pacers’ın Darren Collison’a dikkat etmesinde yarar var.

LA Clippers

Hollywood’un meşhur olmayan temsilcisi konumundaki LA’de, birileri 30-40 sayı attığı takdirde işler yolunda gidiyor. Tobias Harris, Danilo Gallinari, Lou Williams gibi isimlere çok bağlı olarak oyun kurgusunu meydana getiren Clippers, Patrick Beverley’in üzerindeki görevi biraz daha yerine getirmesi gerekiyor.

Los Angeles Lakers

Kral’ın sofrasındaki şarlatan olarak dile getirilmesi pek yakışı kalmasa da, taşın gediğine tam olarak oturduğu zeminde, Lonzo Ball’u olağan şüpheli olarak ortaya atmak büyük tartışmaları meydana getirmeyecek diye düşünüyoruz. Kralın mevcut 15 kişideki tüm defoları ortadan kaldırmak üzere efor sarfettiğini ilave etmek ise konunun aydınlatıcı, umut vaat edici yönünde geçerli kılınacaktır.

Memphis Grizzlies

Vaat ettikleri ile ters orantılı olarak, yoluna sessiz ve emin denilebilecek adımlarla devam eden Memphis, güvenmeye yıllardır devam ettiği Conley ve Gasol dağlarına hala karlar yağmıyor. Jaren Jackson boyundan büyük oynamaya çalışıyor, Temple gerekeni yapmaya çalışıyor. Oklar Kyle Anderson’a çevrilmeden edemiyor.

Miami Heat

Tyler Johnson, Josh Richardson gibi isimlere verdiği yüklü kontratlarla eli kolu görece bağlı konumda, ligin orta karar takımlarından biri profilinde varlığını sürdüren Heat’in tüm rotasyon oyuncularının birbirine denk olduğunu söylemek mümkün. Veteran Wade’in denklem dışı bırakıldığı ortamda, McGruder’ı ya da beklentilerle doğru orantılı olarak Whiteside’ı vurgulamak bir hata sebebi değil.

Milwaukee Bucks

Golden State’in panzehiri kıvamında sergilediği oyunla Toronto ile birlikte Doğu’nun ve NBA’nin en gözde takımı konumundaki Bucks’da rotasyondaki tüm oyuncular beşe girdiği an kusursuz bir uyum sergiliyorlar. Rollerin biçildiği, aktörlerin büyük oynadığı bir Milwaukee akşamında, John Henson göze çarpmıyor değil.

Minnesota Timberwolves

Yılın büyük problemlerinin bir ayağını barındıran takım konumundaki Minnesota, problemlerinden en azından kısa vadede ve kamuoyu nezdinde kurtulmuş izlenimi verdiği günlerde, yeni üyeleri Covington ve Saric’den medet ummaya çalışıyor. Uyuyan dev KAT’ı uyandırmak, Wiggins’i biraz daha kendine getirmenin bir diğer hedef olduğu Batı temsilcisinde Gorgui Deng’in en hasarlı ismi ifade ettiğini vurgulamak yerinde olacaktır.

New Orleans Pelicans

Sınırlarını her maç sonuna kadar zorlamak suretiyle benzinini erken bitirerek zamanında önce yolda kalacak izlenimi veren Pelicans’da Davis, Mirotic, Moore, Randle, Holiday’dan meydana gelen oluşumda Holiday ismi şu ana kadar göze batıyor. Payton gözleniyor.

New York Knicks

Atlanta, Cleveland, Phoenix ve diğer birkaç takımla birlikte ligin gözde olmayanları konumundaki bir diğer takım konumundaki Knicks’de takımın zayıf halkası olma yolunda diğer minvallerine benzer olarak pek çok aday mevcut. Var olan beklentiler oranında soruya bir yanıt vermek istendiğinde ise Ntikilina ismi öne çıkıyor.

Oklahoma City Thunder

0-4 ile başlamasının ardında, yükseliş eğilimine geçen ve Westbrook’ın sakatlığına rağmen bu performansını muhafaza edebilen Thunder’da tüm rotasyonun günümüz itibariyle elinden geleni ardına koymadığını dillendirmek mümkün. Bir ismi öne çıkarmak Abrines’in Patterson’ın altını çizmeyi içerecektir.

Orlando Magic

Beklentilerin aksine Vucevic, Gordon DJ. Augustin, Mo Bamba, Jonathan Isaac denkleminde epey iyimser bir tablo çıkarabilen Orlando’da, Fournier’in iyileşmesi işleri daha da güzel kılacak. Avrupalı guardın esas seviyesini geçerli kılması mevcut pembe senaryoyu toz pembeye çevirici nitelikte olabilir.

Philadelphia 76ers

Söylenilecek çok sözün, dile getirilebilecek çok kelamın olduğu; ancak kelimelerin henüz kifayetsiz kaldığı bir ortamda, mevcut yaraları deşmemek adına kendisinin adını bahşetmek ve yorumu derinleştirmemek, geleceğe iyimser bir bakışı içerecektir: Fultz.

Phoenix Suns

Booker, Ayton, Ariza, T.J. Warren birlikteliğinden beklenilenin üzerinde bir şeyler çıkarma ümidiyle sezona girmesinin ardında, mevcut beklentileri epey büyük bir farkla aşağılara çeken Suns, Josh Jackson ve Mikal Bridges’dan bekledikleri oranında hayal kırıklığına uğruyor. Ancak bu takımda hayal kırıklığının bir tezahürünü vurgulamak icap ettiğinde Draft’ın bir numarasını dillendirmek şüphesiz hakikatten uzak olmayacaktır.

Portland Trail Blazers

Bucks ile birlikte ligin bir diğer “şiir gibi takım” nitelemelerini layığıyla barındırabilecek takımı konumundaki Blazers, rotasyondaki pek çok kişi üzerlerindeki misyondan daha fazlasını oynuyor. Nurkic ise bu denklemin henüz biraz daha dışında gibi görünüyor.

Sacramento Kings

Birkaç madde öncesinde belirtildiği üzere Atlanta, New York, Cleveland gibi muadilleriyle aynı seviyede anılacakları düşünülmesinin ardında, kötünün iyisini, geleceğe dönük perspektifte kötümserlikten uzak bir profilde sürdüren Sacramento’da gençlerin performansı ümit veriyor. Bjelica ve Cauley Stein’in biraz daha taşın altına ellerini sokmalarının belirleyici olacağını ifade etmek gerekiyor.

San Antonio Spurs

Greg’in ışığı ve DeRozan’ın parıldamasıyla gününü kurtarmaya yönelik hiç de kötü bir görünümde olmayan Spurs’de eksik çok, zayıflar maalesef daha çok. Kusursuzluğa yer yoktur Greg’in kusurlu dünyasındaki mentaliteden hareketle Cunningham sistemde mutsuzlukla anılıyor.

Toronto Raptors

Bucks, Blazers ile birlikte gün itibariyle ligin “akıp giden” takımlarından konumundaki Toronto’da Kawhi’in formu göz doldururken, tüm takımın performansı Haziran ayına yönelik merakları canlı kılıyor. Sezon ne kadar geç bitecekse Raptors’ın Danny Green ve Valanciunas’a o kadar ihtiyacı olacak.

Utah Jazz

Geçen sezonun bir devamı niteliğinde ligin tartışmalı “yılın olmayan çaylağı”nın sürüklemesi ile yoluna devam eden Jazz, Rubio, Gobert gibi Avrupalıları’na daha fazla güvenmek istiyor. Favors ise bir adım geride kalıyor.

Washington Wizards

Her yerinden sorun akan, hatta fışkıran takımlardan biri olan Washington’da zayıf halka olarak bir kişiyi belirlemek yerine bir takım sorumluları sıralamanın çok daha hakkaniyetli olacağı yorumunda bulunarak; John Wall, Bradley Beal, Otto Porter Jr., Markieff Morris, Dwight Howard.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here