Jimmy Butler Takası Sonrası

591
NBA
Jimmy Butler Takası Sonrası

Takasın Ardından…

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

NBA’de yılan hikayesine dönen Jimmy Butler takası geçtiğimiz günlerde nihayet sonuçlandı. Minnesota Timberwolves Butler için, Philadelphia 76ers ile Dario Saric, Robert Covington, Jerry Bayless ve 2022 2. Tur draft hakkı karşılığında anlaşmıştı.Bu yazımızda takas sonrasında takasın cephelerini inceleyeceğiz.

76ers ile başlayalım…

Embiid, Simmons gibi genç yıldızlarının yanına Butler gibi kazanmaya aç bir yıldız katan Phila, Big3 oluşumu içine girdi. Kadrosunun çoğunu gençler oluşturan ekibe hem tecrübesiyle hem hırsıyla hem de yetenekleriyle katacak. Takas sonrası bir çok görüş tarafından takasın net kazananı olarak görülen Phila, takas sonrası oynanan maçlarda Butler ile iyi bir uyum yakalamış gibi görünüyor. Butler 76ers formasıyla çıktığı 3 maçta 19 sayı, 3.3 ribaund, 4.3 asist ortalamalarıyla oynuyor. İleride bu uyumun artacağını da düşünürsek Butler gibi sahaya her şeyini ortaya koyan birisi Playoff’larda takıma çok şey katacaktır. Aynı zamanda bir saha içi lidere ve maç sonlarını oynayabilecek, iki yönlü güçlü bir ele de ihtiyaçları vardı. Butler bu saydığımız özelliklerin hepsine sahip. 76ers’da hedef artık kesinlikle doğu şampiyonluğu. Eskisinden daha güçlü oldukları kesin ama bakalım hedeflerine ulaşabilecekler mi…

Timberwolves cephesinde ise..

Sezon başından beri Butler’dan karşılığında alabileceklerinin maksimumunu alarak kurtulmaya çalışan Wolves ise takım içinde yaşanan olaylar ile Butler’ın takas piyasasını düşüre düşüre en son bu pakete razı oldu. İstisnalar dışında takastaki en iyi parçayı alan takasın kazananı olarak görülür, bu nedenle kaybeden taraf olarak düşünülmeleri normal diyebiliriz. Ancak takas sonrası için aynı şeyi söyleyemeyiz. Yeni oyuncularıyla forvet bölgesinde daha geniş bir rotasyona sahip oldular. Şut açısından da gelişme kaydettiler diyebiliriz. Covington’un savunması ve Saric’in hücumda şut tehditi yarattığı alan da ekstra katkı sağlıyor. Yeni oyuncuları ile çıktığı 2 maçında 2 galibiyet alan Timberwolves, beklenilenin aksine Playoff yarışından kopmayacaklar gibi görünüyor. Üstelik Butler’ın gidişinin ana sebepleri olarak görülen Andrew Wiggins ve Karl-Anthony Towns’ın performanslarında da takas sonrası gözle görülür bir yükseliş var. Genel olarak baktığımızda rekabetçilik kazanan daha geniş bir kadroya sahipler diyebiliriz. Yollarının Playoff 1. Turdan ileri gitmeyeceğini düşünsek de şimdiye kadar ki performanslarına baktığımızda yine de Butler’sız daha iyi bir yapı oldukları kesin…

Geçen kısa sürede takası incelediğimizde win-win takası gibi duruyor. Önümüzdeki günlerde kazanan taraf daha net belli olacaktır.

Ayrıca küçük bir ayrıntı vermem gerekiyor, Butler geçen sezon başı Minnesota’ya Zach Lavine, Kris Dunn ve Lauri Markkanen karşılığında gelmişti. Şimdi baktığımızda ellerinde bu üçlü yerine Saric, Covington ve Bayless var. Duruma böyle bakınca ilk saydığım üçlü hem şuan için hem de gösterecekleri gelişim ile takımın geleceği için ağır basmıyor değil.

Berk Sağır

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here