Doğu’da Taht Savaşları

895
Doğu'da Taht Savaşları
Doğu'da Taht Savaşları

Yazıya LeBron James’ten sonra diye başlamak pek de sürpriz olmayacak sanırım. Kralın Batı’ya gittiği günden itibaren Doğu kime kalacak sorusu elbette bütün sezon devam edecek. Çünkü soruya net bir cevap bulunamaması diğer takım ve oyuncuların boşluğu dolduracak kalibrede olmayışında değil; kralın yıllardır tahtı tamamen kapladığında yatmakta. Cleveland’ın Doğu’nun en tepesinden şu an en dibe gitmesi ne kadar bir boşluğu doldurduğunun belki de en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Kral gittikten sonra adayların çok olması gayet doğal. Tabi bir de gerçekler var.

Anadolu Efes Stüdyo

Giden birinin yerine aranılan cevap bir oyuncu olması gerekirken hemen hemen herkes o cevabı bir takımda bulmaya çalışıyor. Oyuncu olarak elbette adaylar var ama yıllardır ismi takımdan önce gelen birileri Doğu’da çok yok. Öyle ki 4 yıl Miami ile 4 yıl da Cleveland ile son 8 yılda NBA finaline çıkan, 3 de yüzük alan biri için Doğu’da birilerini aramaya gerek yok. Bu yüzden bir isim aramak yerine bir takım bulmaya çalışmak çok daha kolay. Toronto, Boston, Milwaukee, Philadelphia, Indiana hadi biraz daha zorlarsak Detroit, Orlando diye devam eder gider liste. Konu isim yerine takım olunca alternatifler ardı ardına geliyor. Son yıllara bakıldığında kralı en çok zorlayan takımların takım bazında onun yerini alması kadar doğal bir şey yok ancak orada da başka bir meydan okuma var. Sırasıyla
Kawhi Leonard, Kyrie Irving, Giannis Antetokounmpo, Jimmy Butler, Victor Oladipo birbirlerine mesaj verme işine girdiler bile.

Herhalde yukarda sayılan ilk 4 takımın playofflarda saha avantajını ele geçireceği söylemine kimse karşı çıkmaz. Ama orayı bozan an itibariyle de 3.sırada yer alan Indiana Pacers. Yıllardır bu takımı hakkını vererek takip eden bir NBA ve basketbolsever olarak Oladipolu Indiana’nın kraldan sonra o tahta aday olmasını tabi ki ümit ediyorum. Şimdilik fena da gitmiyoruz ta ki dün geceye kadar. Maç saatinde durumu belli olacağı söylenen Victor Oladipo kendini zorlayıp maça çıktı ama oyun başlar başlamaz dizindeki sakatlığından dolayı salonu terketmek zorunda kaldı. Ne olacağını da şimdilik kimse bilmiyor. Haliyle bizim Doğu hayalleri de soru işaretleriye yaşamaya devam ediyor.

Soru işareti sadece bu şüpheyle sınırlı değil. Bir de umut doğurmuş durumda. Oladipo’nun
yokluğunda yerine giren Aaron Holiday gelecekteki kaygıyı değil o andaki tebessümü yaşattı tüm salona. 12 sayı 3 ribaund 2 asist. Aaron Haliday, Indiana Pacers’ın bu yılki UCLA’dan ilk tur 23.sıra draftı. Takip ettiğim Pacers yazar ve forumlarında sürekli şans verilmesi gerektiği belirtilen ama koç Nate McMillan’ın radarında olmayan potansiyel bir oyuncu olarak gözükmekteydi. Oladipo’nun sakatlığı koçu mecbur bırakmış olsa da Oladipo dönsün ya da dönmesin bir oyuncu kazandırdı kendisine. Kim bilir belki de ileride bir Allstar oyuncunun bir sakatlık ile erken doğmasına tanıklık etmiş oluruz. Bu yazıyı okuyanlar da ismini ilk defa bir yazıda duymuştuk deyip belki buradan hatırlamış olurlar. Holiday’ın performansını bekleyiz, izleyip göreceğiz. Belki de koç unuttuğu adam için haddinden fazla risk alıp tam bir kumar oynayacak ama bu kumar tutarsa sağlıklı bir Oladipolu Indiana, sürekli ilk 4 hesaplarını karıştırmaya da devam edecek.

An itibariyle Batı’da 14 takımın playoff hesapları yaptığı bir sezonda Doğu’da ilk 4-5 takımın
şimdiden belli olması kralın taşındığı yıl olarak tarihteki yerini alacak. Ama onun yerini bir oyuncu değil bir takım alacak. NBA Allstar arasında sorunun cevabı biraz daha netleşecek olsa da NBA playoffları bu sezon sanki bir başka yaşanacak. Kral tüm zamanlardaki sayı liderliğinde bir bir üst sıralara tırmanırken bir yüzük de Batı’dan alma hayalinde olacak.

ÖMER UÇAR

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

  1. Kawhi Ligte ki herkesi savunabilir Harden da zorlanabilir sadece Giannis savunabilir Kyrie yi gözü kapalı savunur hem iyide hücum oyuncusu Kral Klaw

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here