Drew Brees Önderliğinde Adım Adım SuperBowl’a!

480
NFL
Drew Brees Önderliğinde Adım Adım SuperBowl'a!

NFL’de 11. hafta tamamlanırken güç sıralamalarının tepesinde, NFC’nin lideri New Orleans Saints var. 9-1 lik galibiyet mağlubiyet oranı ile Kansas City Chiefs ve Los Angeles Rams ile genel olarak zirvedeler. Peki Saints’i ligin en güçlü takımlarından biri yapan şeyler neler?

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Eğer iyi bir QB’in var ise playoff adayı olabilirsin. Eğer harika bir QB’in varsa Super Bowl adayı olursun. Drew Brees 2009’daki şampiyonluktan sonra New Orleans halkının en sevdiği insan olabilir. Bunun üzerine süreklilik sağladığı oyununu da eklersek şehrin anahtarını kendisine vermek gerektiği dahi düşünülebilir. Katrina kasırgasından sonra dağılan şehir ve halk çok zor günler yaşadı. Onları bu zor yıllarda güldürebilen yegane şey gönülden bağlı oldukları futbol takımları Saints’ti. Stadyumları adeta yok olduğu için bir sezon eyalet dışında maçlarını oynasalar da taraftar desteğini hep hissettiler ve onlar için oynadılar. Tam o sıralarda Charges’tan gelen bir yetenek abidesi Brees New Orleans şehrine uzun yıllar etki edecek dokunuşlarından ilkini yaptı. Stadyumun yapıldığı ilk yıl playoff potasında kalmayı başardılar. Spor, insanların bir nebze akıllarını dağıtmasını ve hayata pozitif bakabilmesini sağlayan yegane şeylerin başında gelir. Hayatlarında çok şey kaybetmiş insanların da yüzünü güldüren şey Saints’ti. İşte öyle bir zamanda Brees’i benimseyip sevdiler ki bu sık göremeyeceğimiz güzellikte bir bağ oluşturdu. Brees insanların ona olan sevgisini hiçbir zaman karşılıksız bırakmadı ve üstüne inanılmaz bir maç sonunda Super Bowl kazandırmayı başardı. O yıldan sonra inişli çıkışlı bir grafik çizen Saints’te değişmeyen ana şeylerden biri Brees’in dünyanın en iyi QB’lerinden biri olmasıydı. Zaman zaman playoff dışında kalsalar da Saints’e olan inançlarını yitirmeyen taraftar, Saints takımı için çok önemli bir unsur. Bu sezon da takımdan umduklarını fazlasıyla buluyorlar bana kalırsa.

Sezonun ilk maçını kaybeden Saints, sonrasında yakaladığı 9 maçlık galibiyet serisiyle iyice havaya girdi. Brees’in inanılmaz pasları ve zekasının yanı sıra geçen sezon hücumda yılın çaylağı seçilen Alvin Kamara’nın, gerek koşuları ile gerek topu yakalama yeteneği ile aldığı yardlar ve touchdownlar takımın geri kalanının işini kolaylaştıran şeylerden. Koşu oyunlarında 11 touchdown ile Todd Gurley’in ardından ikinci sırada olmasının yanında 4 adet pas oyunu touchdownı bulunmakta. Takımın Reciever’larından Michael Thomas’ın da çıkıştaki oyunu bu başarıdaki etken. 11 touchdown yapan Thomas, Brees ile oynamanın kremasını yiyor.

Hücum savunmasız savunma hücumsuz olmaz. Ligin en çok sayı bulan takımlarından biri olan Saints, savunma anlamında da fena bir grafik çizmiyor. Linebacker Demario Davis 70 tackle ile bu alanda hatrı sayılır bir sayıya ulaşmışken, D-line’da Cameron Jordan – Sheldon Rankins ikilisinin toplam 12.0 sack’i bulunuyor. Bunların yanında Kicker Lutz’un da bu sezon gol ayağı olarak çok başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 51 – 14 biten Bengals maçında, 15 sayı bularak bütün Bengals’tan fazla sayı bulma başarısı gerçekten inanılması güç bir şey.

Bu sezon inanılmaz keyifli ve yüksek skorlu maçlar çıkartan Saints, SuperBowl görebilecek mi bilemem ama şehre verdiği enerji inanılmaz. Drew Brees’in takımı onu daha nasıl bir efsaneye dönüştürecek göreceğiz.

Hakan Işık

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here