İyi İşleyen Dişli Çark : Memphis Grizzlies

453
Memphis Grizzlies
İyi İşleyen Dişli Çark : Memphis Grizzlies

NBA’de sezonun ilk ayı geride kaldı. Bu sürede bazı takımlar istedikleri gibi başlayamazken bazı ‘’tanking’’ yapacağı düşünülen takımlar ise beklenildiğinden daha iştahlı sezona girdiler. Fakat bu takımlar arasında en dikkat çekeni ise şüphesiz Memphis Grizzlies oldu. Geçtiğimiz sezonu 30 takım içinde 29. sırada bitiren Memphis Grizzlies bu sezona öylesine güçlü girdi ki son yılların en güçlü konferansında kendilerine zirveye yakın bir yer buldular. Memphis oynadığı 15 maçta 10 galibiyet ile Batı’da 4 takımla birlikte ikinciliği paylaşıyor.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Memphis’in böylesine dikkat çeken ve başarılı oyununun sırrı kuşkusuz savunma. Öyle ki Memphis Grizzlies şu ana kadar oynadığı 15 maçın 7’sinde rakiplerini 100 sayının altında tuttu. Şu ana kadar toplam oynanan maçlarda ise ortalama 100.8 yiyen takım bu alanda NBA’in zirvesinde bulunuyor. Oyunun hücum yönünde ise 103.8 sayı ile 30 takım içinde 28. olmasına rağmen 10 galibiyet almaları da savunmalarının gücünü bir başka yönden açıklıyor.

Şu ana kadar gayet başarılı işleyen bu makinenin en önemli etkenlerine baktığımızda ise koç ve oyuncular gözüküyor. Koç John Blair Bickerstaff tıpkı oyuncuları gibi sezona oldukça formda başladı. Son 4 yıldır Memphis’te çalışmasına rağmen koç olarak 2. yılına giren Bickerstaff takıma ciddi anlamda hakim olduğunu gösterdi. Oyunculardan takımın başını çeken Marc Gasol ve Mike Conley ise hiç olmadıkları kadar konsantre gözüktüler. 2012-13 sezonunun En İyi Defans Oyuncusu ödülünü kazanan Gasol bu sene de o yıldan kesitler sunuyor. Takımın lideri Conley ise yıllardır süren istikrarlı oyununa daha agresif bir hücum yapısı da ekleyince kariyerinin en iyi sezon başlangıcını yaptı.

Takımın diğer rol oyuncuları ise Garrett Temple, Jaren Jackson JR ve Kyle Anderson. NBA’de 2009 senesinden beri oynayan ama bir türlü istenileni veremeyen süreleri hep kısıtlı olan Garrett Temple Memphis’te adeta kendini buldu. Temple şu anda Grizzlies’ın ilk 5 oyuncusu olarak oynuyor ve kariyerinde ilk defa çift haneli sayı ortalaması yakaladı(12.1). Geçtiğimiz 4 yıl boyuncu San Antonio’da rol oyuncusu olarak görev yapan Kyle Anderson aynı oyununa Memphis’te de devam ediyor. Ortalamalarının yanı sıra savunmada da önemli işler yapan Anderson 6.6 ribaunt ortalamasıyla kariyerinin zirvesinde. Jaren Jackson ise bu takımın hakkında en çok umut bağlanan ismi. Çaylak isim zaten ne kadar potansiyelli olduğunu NCAA’de göstermişti ama NBA’de de 15 maç geçmesine rağmen olgun oyunu göze çarpıyor. Savunmada genç olmasına rağmen çok iyi direnç gösteren Jackson hücumda da 12.7 sayı ortalama yakaladı ki bu da savunma merkezli bir takımda oynayan bir çaylak için oldukça önemli bir istatistik. Öte yandan Shelvin Mack, JaMychal Green, Wayne Selden gibi isimler aldıkları sınırlı sürelere rağmen takıma oldukça fazla katkı sağlıyor. Benchten gelen bu 3 isim ilk 5 oyuncu kenardayken oldukça efektif davranıyor ki bu da Memphis’in bir diğer güçlü yanı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here