THY Euroleague, NBA Seviyesine Yaklaşıyor Mu?

228

THY Euroleague yönetimi her sene NBA seviyesine biraz daha yaklaşabilmek için çalışmalar düzenliyor ve programlar hazırlıyor. Sizce de Euroleague, NBA ile arasındaki farkı kapatıyor mu?

Her sene kalitesini bir üst seviyeye çıkaran Euroleague, NBA seviyesine yaklaşıyor mu?

İki lig arasında takım bütçeleri olarak büyük farkların olduğunu söyleyebiliriz. Normal sezonda ve play-off’larda oynanan maç sayısına baktığımız zaman takımların yaptığı toplam maç sayısında da büyük farklılıklar göze çarpmaktadır. THY Euroleague yönetimi her sene kaliteyi yükseltebilmek için ve ligi geliştirmek için farklı uygulamalar yapmaktadırlar. Geçen sene ile birlikte lig sistemine geçip, takımların daha fazla maça çıkmasını ve seyir zevkinin artması amaçlanmıştı ve bu konuda başarı da sağlandı. Tüm takımların aynı ligde olması ve sezon boyunca tüm takımların birbiriyle 2 kez karşılaşması heyecanı biraz daha arttırdı.

Avrupa’da oynayan başarılı basketbolcular

Avrupa’da oynayan başarılı oyuncuların sayısının artması, Avrupa ile Amerika arasındaki farkın biraz daha kapanması şeklinde yorumlanabilir. Her ne kadar Avrupa’dan Amerika’ya birçok yetenekli oyuncu gitse de, Amerika’dan da Avrupa’ya birçok yetenekli oyuncu gelmektedir. Bu oyuncuların birçoğu her 2 kıtada da oynayabilecek kalitedir. Zaten öyle ki, oyuncular Amerika’dan Avrupa’ya gelip birkaç sene sonra tekrar Amerika’ya gidebiliyor. Bu da aslında kıtalar arasındaki farkın eskiye oranla biraz daha kapandığının bir göstergesi.

Türkiye’de Euroelague’e olan ilginin artması

Euroleague, Türk takımları için çok önemli bir lig ve uzun yıllardır başarı sağlayamadığımız bu ligde, temsilcilerimizin de iddialı konuma gelmesi ve başarıyı yakalamamız beraberinde basketbolseverlerin de Euroleague’e olan ilgisini arttırdı. Önceki sene 4 Türk takımının Euroleague’e katılması, birkaç sene önce Galatasaray’ın ve Anadolu Efes’in play-off oynaması ve Fenerbahçe Doğuş’un önce final oynaması ve geçen sene de kupayı müzesine götürmesi Euroleague’e olan ilgiyi daha da arttırdı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here