Franchise Adamı: Kemba Walker

1569
NBA
Franchise Adamı: Kemba Walker

NBA’in isim değişikliği sonrasında yeni bir profil çizmeye çalışan ve Michael Jordan’ın sahibi olduğu Charlotte Hornets, tüm NBA takımlarına zor günler yaşatan bir oyuncuya sahip. Evet, Kemba Walker’dan bahsediyoruz.

Anadolu Efes Stüdyo

Kemba Walker 28 yaşında ve 2011 Draftlarında 1. Tur 9. Sıradan Charlotte Hornets takımına seçildi. O günden bu yana performansı devamlı yükselen ve takımın süperstarı olan Walker, spot ışıklarına ve organizasyonun yüzü olmaya NBA’den önce de aşinaydı. University of Connecticut’ın efsanevi sezonunun baş mimarı olan Walker, kolej ligindeki son senesinde %47 ile ikilik, %33 ile üçlük atıyor ve kolej için yüksek olan bir sayı ortalaması olan 23.5 sayı ortalamasıyla oynuyor ve her çıktığı maçta harikalar yaratıyordu. Bugünün süper takımı Golden State Warriors gibi süper takımlara karşı soğukkanlı performansı sayesinde okulu UConn’ın galibiyet ardına galibiyet almasını sağlıyor ve dikkatleri gittikçe üstüne çekiyordu. Bu harika sezonu bir şampiyonlukla tamamlıyorlardı, hem de -tabii ki- Kemba Walker’ın tarihe geçen bir maç kazandıran sayısı ile birlikte.

Görünüşe göre 8 yıl sonrasında değişen tek şey Kemba Walker’ın NBA’de olması. Hala inanılmaz performanslar sergiliyor ve takımını sırtlamaya devam ediyor. Çoğu başarılı kolej oyuncusunun, özellikle boyu NBA standardları için kısa olan oyuncuların profesyonel lige geçişleri sancılı olur. Kolej süperstarları aynı istatistikleri NBA’de yakalayamaz veya yakalamaları biraz uzun sürer. Kemba için bu söz konusu değil. 2018-2019 sezonunun 6. Haftası itibari ile insan üstü bir performans sergileyerek 29.6 sayı ortalaması yakalayan Kemba’nın son 5 maç sayı ortalaması dudak uçuklatan 32.8 sayı ortalamasıyla oynuyor. Son maçında bu yıl en çok dikkat çeken takımlardan birisi olan Boston Celtics’e karşı 43 sayı, 5 asist ve 4 ribauntla oynayan Kemba, bunu yılın bir diğer favori takımı olan Philadelphia 76ers’a 60 sayı attıktan sadece iki gün sonra yaptı.

Genç oyuncuların, özellikle Türkiye altyapılarında oynayan oyuncuların devamlı merak ettiği bir soru olan kısa oyuncuların nasıl verimli olacağı sorusuna en güzel cevabı performansıyla veren Kemba Walker çabukluğu, şut yaratma yeteneği ve şut yüzdesiyle bu başarısını yakalamış durumda. Bir uzunla ters eşleşmede kalması durumunda hızını kullanarak potaya yükleniyor, başka bir gard karşısında hücüm yapıyorsa savunmasıyla arasındaki mesafeyi açıp şut yaratıyor ve saha içindeki çeşitliliği de ligdeki diğer tüm süperstarlarla birlikte anılmasının en büyük sebeplerinden.

Kemba Walker ve Charlotte Hornets 22 Kasım 2018 tarihinde sabah 3’te Victor Oladipo’dan yoksun Indiana Pacers’ı ağırlayacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here