Stephen Curry’nin Büyük Etkisi

Curry Etkisi

“Nerede o eski pota altları” dediğimiz, “Artık savunma kalmadı” dediğimiz, “Oyunda artık eski sertlik yok” dediğimiz şu günlerde; siz değerli takipçilerimize basketboldaki merkezi kaymayı anlatmaya çalışacağım.

Bundan on beş yıl geriye gidecek olursak oyunun düzeninin daha çok pota altı ve orta mesafe şutlara dayalı olduğunu göreceğiz. Oyunun bu şekilde oynanmasının getirdiği etkiler pota altında bir karmaşa ve sertlikti. O dönemlerde üç sayılık atışlar, sadece az sayıda oyuncu tarafından kullanılan ve genelde oyunun sıkıştığı anlarda ortaya çıkan bir kahraman yeteneği gibiydi. Günümüze geldiğimizde ise bunun, tam anlamıyla oyunun en önemli parçası haline dönüştüğünü görüyoruz. Bununla beraber, NBA’deki sertlik azalmış, sanki kimse savunma yapmıyormuş gibi bir oyun izliyoruz. Ama burada olan şey, oyunun merkezindeki kayma. Bu kaymanın sonucunda; savunma yayın dışına çıkmış, birebir oyunların sayısı artmış, bununla beraber daha az set hücumu oynanıp, oyundaki tempo artıp, geçmişe göre daha çok sayıların bulunduğu maçlar ortaya çıkmıştır. Bu kaymaya etken olan konuları hep beraber inceleyim.

Burada, başrolümüz tarihin en iyi şutörü (bana göre) Stephen Curry. Burada Curry’i Curry yapan iki isme dikkat çekmek istiyorum. Bunlar; Mark Jackson ve Steve Kerr. 2013 yılında Warriors ekibinin başında Mark Jackson vardı ve bu yıl “asansör kapıları” adlı seti Curry ve Thompson üzerinden mükemmel oynatmıştı. Bir diğer isim olan Steve Kerr ise kariyerini %45’lik bir üçlük yüzdesi ile bitirmiş bir oyuncuydu. Onun da Curry’nin bu gelişiminde büyük etkisi olmuştu. Bir diğer unsur ise NBA oyuncularının şut atarken genel olarak 45 derecelik bir açıyla şut atmalarının aksine Curry’nin 55 derecelik bir açı ile şut atmasıydı. Curry’nin yanı sıra, son on yılda lige gelen şutörler de bu değişime çok büyük kaktı sağlamışlardır. Bunlar; Klay Thompson, James Harden, JJ Redick, Bredley Beal ve Devin Booker’dır.

Gelinen noktada oyun büyük ölçüde değişmiş, şut atamayan oyuncu genel anlamda değer görmeyen oyuncu haline dönüşmüştür. Bu değişimin bir diğer yönü de, maçlardaki sayı ortalamasının artışı ve temponun hızlanması. Bu da, biz izleyicilerde sanki savunma yokmuş gibi bir izlenim yarattı. Oyunun eski haline dönmesi taraftarı olarak, bu değişimler pek hoşuma gitmedi açıkçası. Umarım bir an önce lig eski haline döner ve özlemini çektiğimiz pota altı savaşlarını tekrar görebiliriz.

Ömer Faruk Öztürk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

4 YORUMLAR

  1. saydığınız şutörlerin hepsi çok iyi ama oyun içinde şutörleri koruyan hakemleri unutmayalım.Bu oyuncular 80-90 lı yıllardaki oyun sertliği ile karşı karşıya getirilse acaba nasıl olurdu?curry’yi oakley yada rodman karşısında bu derece başarılı olurmuydu?Oyuncu kalitesinide göz ardı etmeyelim Nba ‘de eskisi kadar güçlü atletik sert oyuncular yok Gerçek baba pivotlar yok artık 3-4 numaradan evrimleşmiş şutör pivotlar kısa oyuncular için bir tehdit unsuru değil.En iyi örneği bizim Memo’dur.çok iyi şutör ama savunma konusunda çokta yetenekli olmadığını biliyoruz.Geçliğinde izlediğim Nba ile şimdiki arasında dağlar taşlar kadar fark var.Çatır çatır sertlikteki maçlardan pamuk ipliğine dönüşen maçlara dönüştü.Nomal sezon Nba maçlarının kalitesi Euroleague kalitesinin çok altında kalıyor.Düşünüyorumda harden P.ewing yada A.mourning-mutombo üzerinden böyle keklik gibi seke seke (eurosteps)turnike atabilirmiydi?

    • İskender selam, abi uzunca ve güzelce anlatmışşın derdini, helal 🙂 Katıldığım noktalar olmakla beraber, NBA ile Euroleague’i kıyaslamanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. En basitinden iki ligin atletizmi ve set anlayışı arasında dünya fark var, o yuzden bence kalite anlamında kıyaslamak çok doğru değil. Öte yandan şu konuda çok haklısın, hakemlerin artık (özellikle yıldız oyuncular) temas gördüğü zaman faulu çalıyorlar. Pota altında biraz daha esnek kararlar almaya başladılar gerçi ama şutörlere dokunulmazlık vermeye devam. Eski savunmacılar olsaydı kısmında da şunu söyleyebilirim, eğer Gary Payton, Walt Frazier veya Fat Lever gibi savunma yapan kısalar olsaydı ve takımların savunma anlayışı eskisi gibi olsaydı, şuanda zaten NBA’de bu kadar şuta yönelik bir oyun ortaya çıkmazdı bence. Son olarak baba pivotlar geçmişte kaldı iskender, internetten açıp açıp izleriz artık maksimum 🙂 Yorumun için teşekkürler.

    • Ali selam, valla bu saatten sonra eski haline doner mi açıkcası bana göre çok kolay değil. Oyunun yapısı geçmişe kıyasla tamamen değişti çünkü ancak pota altındaki sertliğin ve post oyunlarının fazla olduğu, daha az şuta dayalı bir basketbol görmeyi ben isterdim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz