Stephen Curry’nin Büyük Etkisi

1868
Curry Etkisi

“Nerede o eski pota altları” dediğimiz, “Artık savunma kalmadı” dediğimiz, “Oyunda artık eski sertlik yok” dediğimiz şu günlerde; siz değerli takipçilerimize basketboldaki merkezi kaymayı anlatmaya çalışacağım.

Bundan on beş yıl geriye gidecek olursak oyunun düzeninin daha çok pota altı ve orta mesafe şutlara dayalı olduğunu göreceğiz. Oyunun bu şekilde oynanmasının getirdiği etkiler pota altında bir karmaşa ve sertlikti. O dönemlerde üç sayılık atışlar, sadece az sayıda oyuncu tarafından kullanılan ve genelde oyunun sıkıştığı anlarda ortaya çıkan bir kahraman yeteneği gibiydi. Günümüze geldiğimizde ise bunun, tam anlamıyla oyunun en önemli parçası haline dönüştüğünü görüyoruz. Bununla beraber, NBA’deki sertlik azalmış, sanki kimse savunma yapmıyormuş gibi bir oyun izliyoruz. Ama burada olan şey, oyunun merkezindeki kayma. Bu kaymanın sonucunda; savunma yayın dışına çıkmış, birebir oyunların sayısı artmış, bununla beraber daha az set hücumu oynanıp, oyundaki tempo artıp, geçmişe göre daha çok sayıların bulunduğu maçlar ortaya çıkmıştır. Bu kaymaya etken olan konuları hep beraber inceleyim.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Burada, başrolümüz tarihin en iyi şutörü (bana göre) Stephen Curry. Burada Curry’i Curry yapan iki isme dikkat çekmek istiyorum. Bunlar; Mark Jackson ve Steve Kerr. 2013 yılında Warriors ekibinin başında Mark Jackson vardı ve bu yıl “asansör kapıları” adlı seti Curry ve Thompson üzerinden mükemmel oynatmıştı. Bir diğer isim olan Steve Kerr ise kariyerini %45’lik bir üçlük yüzdesi ile bitirmiş bir oyuncuydu. Onun da Curry’nin bu gelişiminde büyük etkisi olmuştu. Bir diğer unsur ise NBA oyuncularının şut atarken genel olarak 45 derecelik bir açıyla şut atmalarının aksine Curry’nin 55 derecelik bir açı ile şut atmasıydı. Curry’nin yanı sıra, son on yılda lige gelen şutörler de bu değişime çok büyük kaktı sağlamışlardır. Bunlar; Klay Thompson, James Harden, JJ Redick, Bredley Beal ve Devin Booker’dır.

Gelinen noktada oyun büyük ölçüde değişmiş, şut atamayan oyuncu genel anlamda değer görmeyen oyuncu haline dönüşmüştür. Bu değişimin bir diğer yönü de, maçlardaki sayı ortalamasının artışı ve temponun hızlanması. Bu da, biz izleyicilerde sanki savunma yokmuş gibi bir izlenim yarattı. Oyunun eski haline dönmesi taraftarı olarak, bu değişimler pek hoşuma gitmedi açıkçası. Umarım bir an önce lig eski haline döner ve özlemini çektiğimiz pota altı savaşlarını tekrar görebiliriz.

Ömer Faruk Öztürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here