Collin Sexton Geleceğin Derrick Rose’u Olabilir mi?

726

Derrick Rose, NBA’in en genç MVP’si, NBA’in belki de en ilham verici oyuncusu. Henüz 20 yaşında lige gelen Rose daha en başından bir gün bir süper yıldız olacağının sinyallerini veriyordu. Henüz ligdeki üçüncü sezonunda, 22 yaşında ligin En Değerli Oyuncusu oldu ve 25-8-4 gibi bir ortalama tutturdu.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Şimdi yıl 2019 yalnızca 19 yaşında lige gelen Sexton’ın oyun stili o zamanki Derrick Rose ile oldukça benzer görünüyor. Draft Combine sonuçları onu çaylak Rose’dan daha atletik gösteriyor. Oyun tarzının değişmesi ile bunu onun kadar gösteremese de Sexton en az Rose kadar atletik. Potada Rose kadar olmasa da iyi bitiriyor, ilk adımı çok hızlı, gel gelelim Rose kadar basketbol zekasının olduğunu düşünmüyorum. Şimdi gelin Çaylak Sexton ile Çaylak Rose arasında biraz daha karşılaştırma yapalım.

1- Rose o zamanlar daha kötü bir şutördü ki çaylak sezonunda yalnızca %22 ortalamayla üçlük isabeti buldu. Sexton ise şuanda yaklaşık %39 isabetle oynuyor. Tabii ki bu ortalamaları oyun stilinin değişmesi büyük ölçüde etkiliyor.

2- Sexton belki de –Love’ın yokluğunda- NBA’in gördüğü en kötü, en tecrübesiz takımlardan birinde birinci top yönlendirici konumunda ve takımın –sağlıklı- en çok ikinci top kullanan, en çok üçüncü süre alan ve yine ikinci skor bulan oyuncusu. Rose ise yine kötü ama tecrübeli bir takımdaydı, yanında Luol Deng, Kirk Hinrich, Ben Gordon gibi isimlerle –her ne kadar Kirk ve Luol Deng bir sürü maç kaçırsa da- oynadı. Rose ilk sezonunda takımın en çok süre alan ve en çok top kullanan ikinci, en çok sayı bulan üçüncü oyuncuydu. Yine Sexton ile benzer durumlar. Eminim ki en belirgin fark Bulls takımının o yıl –birinci rounddan elenseler de- playoff yapmasıydı bu her ne kadar çok farklı gözükmese de unutmayalım ki her sporda en önemli şey kazanmaktır.

3- Sexton, Rose kadar ivmeli gelişmeyebilir. Neden mi? Çünkü Rose gibi yol göstericilere sahip değil. Rose yanında Luol Deng, Kirk Hinrich, Ben Gordon gibi tecrübeli, formda –ve aklı başında- isimler vardı. Sexton’ın ise yanında George Hill var diyebiliriz.

4- Rose, Sexton’a göre oyun bakımından daha zeki. Bu onu Sexton’dan biraz daha verimli yapan faktör. Üçlük yüzdesi düşük olsa da Rose hem %FG hem %TS* olarak hem de %eFG* olarak Rose, Sexton’dan daha iyi. Ayrıca bu fark Rose ile Sexton arasındaki asist ortalamalarının farkını da açıklayabilir. Tabii ki Sexton’ın çok kötü bir takımda oynaması bunu etkileyebilir ama Rose çaylak sezonunda takımın en yüksek asist ortalamasıyla oynarken ondan sonraki en çok asist yapan oyuncunun (Kirk Hinrich) yaklaşık 1.5 katı kadar asist yapıyordu. Sexton ise Larry Nance Jr.’dan daha az asist ortalamasıyla oynuyor.

Sonuç olarak Sexton ve Rose oyunu benzeyen iki oyuncu fakat takımlarının durumları farklı, oynadığı takım arkadaşları farklı. Sexton, Rose seviyesine ulaşır mı, henüz çok erken olduğunu düşünsek de ben Sexton’ın kazanma geleneğini birkaç yıla edineceğini düşünerek “Neden olmasın?” diyorum.

%eFG: %FG’den farkı üç sayılık basketlerin iki sayılıklara göre daha çok etki yaptığı göz önünde bulundurularak hesaplanan bir saha içi atış yüzdesi türü.

%TS: Üç sayı yüzdesi, iki sayı yüzdesi ve faul yüzdesi göz önüne alınarak hesaplanan bir atış yüzdesi türü.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here