Final Four Yolunda Neler Olacak

728
Final Four Yolunda Neler Olacak
Final Four Yolunda Neler Olacak

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonuna yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre kaldı. Yıllarca ahlar vahlar ile kıyısından köşesinden döndüğümüz bu organizasyonda son yıllarda hele de bir Türk takımı ile temsil edilmek biz basketbolsever olarak çok daha keyifli oldu. Hele 2 sene önce Fenerbahçe Ülker’in bu kupayı kazanması, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanması ülkemiz için ayrı bir gurur kaynağıydı. Çıta o kadar yukarı çıktı ki geçen sene finali kaybetmemiz kimseyi tatmin etmedi. Burada küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Başta da dediğim gibi biz yıllarca F8’in ötesine gidemedik arkadaşlar… Neyin hesabını yapıyorsunuz (Bunu geçen seneki finali kaybettikten sonra ciddi eleştiren kişiler için yazıyorum.) 

Bir solukta sayacağımız Real, Barca, Oly, Pana, Cska, Maccabi gibi yıllarca bu lige yatırım yapmış ve domine etmiş takımların arasından sıyrılmak kolay mı?

Her sene biz gidecek ve hatta her sene biz kazanacak değiliz ki bu kupayı… Öncelikle bu organizasyonun içinde olmaya ve keyifli bir şekilde takım veya takımlarımızı izlemeye, eğlenmeye çalışalım. Bakın bu sene belki de 2 takımla katılacağız bu kupaya… Bir milat başaracağız inşallah…

Evet şimdi gelelim kimler F8’e kalır, takımlarımız ne yapar, kimle eşleşir, sonuç ne olur?

Takımları incelediğim ve önümüzdeki maç fikstürlerine baktığımda karşıma şöyle bir tablo çıktı. Tabii bu varsayımları takımların mevcut kadrolarını koruduğunu düşünerek yapıyorum. Muhtemel oluşabilecek sakatlıklar bu senaryolarda ufak tefek değişiklikler olmasına sebep olabilir. Ama bunu şu şekilde düşünmek lazım. O ve bu şekilde bazı vazgeçilmez oyuncular var, özellikle oyun kurucu pozisyonundaki gibi.. Bu tip olabilecek aksaklıklar sıkıntı yaratır, rotasyonda 7.-8. oynayan oyuncular değil.

Sloukas, Loull, Rodrıugez, Spanoulis gibi..

Evet sıralama nasıl olacak;

Bence ilk 3 sırada bir sürpriz olmayacak, zaten FB ve Real Madrid, Cska ile bile arayı iyice açtı ve bu farkın kapanması çok zor ama Cska’nın her ne kadar 4, 5, 6 sıradaki takımlar ile arasında çok fark olmamasına rağmen fikstür avantajı ile bu fark maçlar sonlandığında daha da açılacak. (CSKA 8 mağlubiyet, 4-5-6-7. takımlar 12-13 mağlubiyet )

Bu durumda,

1- Fenerbahçe Ülker

2- Real Madrid

3- Cska Moskova

4-5-6-7. sıralar ise biraz karışık. 

Benim 4. sıra için adayım Anadolu Efes ama içeride oynayacakları Oly maçı ve deplasmanda oynayacakları Budocnust maçı çok önemli. Kendi sahalarında Cska’ya kaybetseler bile 4. bitirebilirler. Gerçi kazanamazlarsa da 5. bitirirler Oly 4. olur ama saha avantajını verirler. Bunu düşünmek bile istemiyorum. Bu eşleşme her halükarda çok zor olacak.

6. ve 7. sıra adaylarım ise Barcelona ve Baskonia. Bence 2. yarının sürpriz performansı fikstür avantajını da kullanarak Baskonia olur ve bu sıralamanın kilit maçı da deplasmanda oynayacakları Barcelona maçı. Baskonia’nın ilk yarıda aldıkları 10 mağlubiyetin onları en fazla 7.’liğe taşıyacağını düşünüyorum ki bu istedikleri bir eşleşme olacaktır. Barcelona’nın da 6. olmak isteyip iniş çıkışlı performans gösteren Cska’yı tercih edeceğini düşünüyorum. Tabii 2. yarı evinde hiç kazaya uğramaması gerekiyor yoksa Real eşleşmesi onlar için çok daha zor olacaktır. Baskonia’nın Real eşleşmesi ise daha çok işine gelir zira Cska onlara çok ters gelen bir takım.

8. sıra için ise 2 adayım var. Maccabi ve Panathinaikos

2. yarının diğer sürpriz performansı olarak beklediğim takım Maccabi ama bu onları belki ve ancak 8. sıradan Final 8’e sokacak. Aynı şekilde ilk yarı 10 mağlubiyet alan Panathinaikos fikstür avantajı ve iç saha performansı ile Final 8’e kalabilir. Maccabi ve Pana’yı belki Zalgiris zorlar ama onları da fikstür dezavantajı bekliyor. Bakalım Saras şapkadan tavşan çıkartabilecek mi? Geçen seneki F4 başarısından sonra bu sene hem bütçe yükseltip hem F8’e kalamamak çok iyi olmayacak. 

Khimki’nin ise bence hiç şansı yok. Bayern ve Milano ise fikstür dezavantajı ile çok gerilerde kalacaklar.  Milano’dan Bayern’e göre daha iyi bir 2. yarı performansı bekliyorum ama F8 için yetmeyecek.

Sonuç olarak son sekize kalacak takımların sıralaması;

1- Fenerbahçe Ülker

2- Real Madrid

3- Cska Moskova

4- Anadolu Efes

5- Olympiacos

6- Barcelona

7- Baskonia

8- Maccabi 

Buradaki eşleşmeler sonunda ise Final Four’a kimlerin kalacağı hakkındaki tahminlerimi de bir sonraki yazımda detayları ile anlatacağım. Çünkü burada çok değişik senaryolar olabilir. 

Hayatınızın tümü size kolaylıkla, neşe, ihtişam ve basketbol ile gelsin.

Ufuk AKYÜZ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here