Formalar: Numaralarla yazılan hikayeler

1548
NBA
Formalar Numaralarla yazılan hikayeler

NBA herşeyiyle hikayeler dünyasıdır. Bugün NBA’i takip eden bir çok basketbolsever konuları rakamlar ve istatistikler ile tanımlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyor. Halbuki bir ressamın tablosu, değerini üzerine ne kadar, kaç mililitre boya harcadığıyla ölçülmüyor takdir edersiniz ki. NBA’i bence bir çok şeyden ayıran en büyük özelliği bir hikayesi olması. Olayların nasıl geliştiği, neye sebep olduğu ve sonucunda hikayenin nereye doğru sürüklendiği. Uzağa gitmeyelim; LeBron James, Cleveland’da 4 NBA Finali’nin 3ünü kaybetmeseydi bugün Lakers forması giyecek miydi? Hikayeler demişken, bir de formalar var. Formalardaki numaralar bazen gözümüze isimlerden bile daha belirgin çarpar. Hafızamızda bazen oyuncuları isimlerinden önce forma numaralarıyla kodlarız. 23 dediğimizde hemen gözümüzün önüne Kırmızı Chicago Bulls forması gelir mesela. Bazen bu numaralar o oyuncuların bizde bıraktığı izlerden dolayı anlam kazanır. Bir de oyunculara sorun! Bazen de o numaralar o oyuncularda bir takım izlerden dolayı anlam kazanır. Yani kısacası forma numaralarının arkasında da bir hikaye yatabiliyor.

Beşiktaş’ın efsane kaptanı, rüzgarın oğlu solbeki İbrahim Üzülmez vardı. Namı-ı diğer “Deli İbrahim”. Kendisi 11 sezon boyunca Beşiktaş forması giydi, forma numarası 19’du. İbrahim Üzülmez, düzgün bir karakterdi ama bir süperyıldız vesaire değildi. Gayet de doğal ve mütevaziydi. Verdiği bir röportajı hiç unutmuyorum. “Neden 19 numaralı forma? Sizin için hikayesi nedir?” sorusuna verdiği cevap şöyledir; “Bilmem. Beşiktaş’a transfer olduğumda boşta olan numaralardan biriydi. Verdiler giydim.” Bazen de hikaye bu kadar basit bir şekilde hikayesi olmayabiliyor.

Aslında kapsamlı bir yazı yazmaya kalksam herhalde 100lerce hikaye yazabilirim. Ama yazının fazla uzun olmamasını ve sıkılmadan yazıyı tamamlayabilmenizi istiyorum. O yüzden 10 tane örnekle yetineceğiz.

Kevin Durant:

Herkes bilmez ama Kevin Durant’ın #35 numaralı forma giyme hikayesi enteresandır. AAU koçu Charles Craig ile ilişkisi çok derin olan Durant, koçunun 35 yaşında öldürülmesi nedeniyle onu onurlandırmak için 35 numaralı formayı giymektedir.

Gilbert Arenas:

Gilbert Arenas nam-ı diğer “Agent Zero” biliyorsunuz ki #0 numaralı formayı giymiştir. Bunun nedenlerinden biri kendisinin bir zamanlar bir hiç olduğunu kendisine hatırlatması içindir. Aslında bu 0 sayısının bir kaç hikayesi daha vardır ama benim ilgimi çeken olan ise buydu.

Michael Jordan

Bazılarınız “neden Michael Jordan’ı en başta yazmadın” diyebilir. Ama bütün formalar ve numaralar kutsaldır ve bu konuda top10 sıralama şeklinde yazmayı bir saygısızlık olacağını düşündüm. Gelelim Majestelerine… Herkes bir çok kişinin neden #23 numaralı formayı giydiğini bilir. Cevabı basittir: Michael Jordan. Peki Michael Jordan neden 23 numaralı formayı giydi sizce? Michael, büyürken hep abisi Larry ile basketbol oynardı ve bugün bile hala Larry’nin ondan daha iyi olduğunu düşünür. Michael, liseye başladığı dönemlerde abisi Larry kendi takımında 45 numaralı formayı giyerdi.

Michael ise kendisinin abisinin yarısı kadar iyi bir oyuncu olduğu düşündüğü için 23 numaralı formayı giymeyi seçmiştir. Düşünsenize; hikaye bu kadar ilginç. Bugün 23 numaralı forma her zaman bir kişiyi hatırlatır.

Metta World Peace:

Ron Artest. Asıl adı bu. Yani değiştirmeden önce. Dennis Rodman’ın açık ara lider olduğu NBA tarihinin en ilginç oyuncular listesinde hiç zorlanmadan ilk beşte yerini alabilir sevgili Artest. Kavgalarıyla olduğu kadar adamlığıyla da çok fazla iz bırakan World Peace, 2009 yazından Lakers’a trasnfer olduktan sonra #37 numaralı forma giymesinin nedeni kendisi kadar tuhaf. 2009’un Haziran ayında Dünyanın Gelmiş Geçmiş en büyük süperstarı Michael Jackson’ın ölmesi bence o yıllarda dünyayı sallayan en büyük olaydı desek yanlış olmaz. Jackson’ın efsane albümü Thriller’ın zamanında listelerde 37 hafta zirvede kalması dolayısıyla Artest 37 numaralı formayı giymiştir o sezon. Ben sadece yazdım, yorumu size bırakıyorum.

Damian Lillard:

Bak bu güzel. Damian Lillard’ın #0 numaralı formayı giyme hikayesi alfabedeki “O” harfinden ötürü. Oakland’da doğdu, Ogden Universitesinde basketbol oynadı, ve ilk NBA takımı Oregon eyaletinde yani Portland. Yani formasındaki #0 sayısı alfabedeki “O” harfini temsil etmektedir.

Dwyane Wade:

Dwyane Wade’in #3 numaralı formayı giymesi çok dindar bir Hristiyan olmasından dolayıdır. Hristiyanlıkta 3 sayısı kutsaldır ve “Baba-Oğul ve Kutsal Ruh”u temsil etmektedir. Bu yüzden #3 O’nun için inancını temsil etmektedir.

Dennis Rodman:

Rodman, NBA tarihinin en çılgın oyuncusu olduğu artık malum bir gerçek. Cinsel eğilimi, Madonna’yla ilişkisi ve seks skandalları vesilesiyle her zaman gündem olmuştur. Rodman, kariyeri boyunca zaten hep ilginç forma numaraları giymiştir. Ama kariyerinin son yılnıda Dallas Mavericks’ta cinsel bir anlamı temsil eden “69” numaralı formayı giymek istemiştir. David Stern buna izin vermemiştir ve bu yüzden Rodman 70 numaralı formayı giymiştir. NBA tarihinden hiçkimse 69 numaralı formayı giymediğini de hatırlatmamız gerekir. Ne diyelim; kısaca Dennis Rodman.

Chris Paul:

Chris Paul’un #3 numaralı formayı giymesi tamamen ailevi bir durum. Babası ve büyük abisinin isimleri Charles’tı. Bu onları CP1 ve CP2 yapmıştır. Otomatik olarak Chris’i CP3 pozisyonuna koymuştur. Hiç akla gelmez yani.

Steve Nash:

Steve Nash’in normalde forma numarası 13’tü. Lakers’a transfer olunca 13 numaralı formanın Wilt Chamberlain’dden ötürü emekliye ayrılmıştır. Steve Nash’te futbola olan tutkusundan dolayı “playmaker”ı temsil eden “10” numaralı formayı giymiştir. Steve Nash aynı zamanda belirli bir yaşa kadar futbol oynamıştır.

Russell Westbrook:

Westbrook, lise yıllarında UCLA’den beri “0” numaralı formayı giymektedir. Bu O’na yaşanılan herşeyin ardından yeni baştan başlamayı hatırlattığını ifade etmiştir. “Bazen bir şeyler yaşarsınız ve yeni bir başlangıç ararsınız. 0’a dönüp 0’dan başladığınızda herşeyi yeniden daha iyi yapabilmenize yardımcı olur. Yeniden rüzgarı alırsınız arkanıza.” gibi bir ifadesi de vardır forma numarası sorulduğunda.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here