Berk Uğurlu: “Özgüvenli oynayınca neler yapabildiğimi gösterdim.”

1354
Berk Uğurlu
Berk Uğurlu: "Özgüvenli oynayınca neler yapabildiğimi gösterdim."

Pınar Karşıyaka forması giyen, Milli Takım’ın genç isimlerinden Berk Uğurlu ile sezon öncesi keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans

Berk Uğurlu, Fenerbahçe kariyerini, Karşıyaka günlerini, transfer sürecini ve merak edilenleri sizler için cevapladı.

 

Basketbola nasıl başladın?

Basketbola 6 yaşında babamın eve pota alması sonucu ve el kol hareketlerimden basketbola yatkınlığımı görmesiyle, beni Fenerbahçe Spor Okulunu yazdırmasıyla başladım.

Çok genç yaşta Fenerbahçe forması giydin ve yeteneğin ile herkese adından söz ettirdin. Genç yaşta bu kadar ön plana çıkmak seni olumsuz etkiledi mi?

Fenerbahçe gibi bir takımda genç yaşta öne çıkmak, hem olumlu hem olumsuz durumlar yaratabiliyor. Bu olumsuzluklardan biri de insanlar çok çabuk beklentiye giriyor ve yıldız adayı olabileceğinizi düşünmesiyle oluyor. Bu da bence o kadar kolay değil.

Obradovic ile çalışmak nasıl bir duyguydu?

Bence harika bir duyguydu. Çünkü Avrupa’nın en iyi ve en saygın antrenörlerinden biri. Çok büyük başarılara ve dehaya sahip. Basketbol bilgisi üst düzey olan bir antrenör. Onunla çalısmak ayrıcalıktır.

Uzun yıllar Fenerbahçe Spor Kulübü çatısı altında bulundun. Oradan ayrıldığında neler hissettin?

İlk başta buruk ve üzgün hissettim. 6 yaşımdan beri Fenerbahce Spor Kulübü çatısı altındaydım ama aynı zamanda da kendim için doğru olan oldu. Çünkü öncelikli hedefim oynamak ve mutlu olmaktı. Bunu da Karşıyaka’da tattım ve orada devam etmek istedim.

Bir gün tekrar Fenerbahçe forması giymek ister misin?

Her oyuncu gibi bende isterim. Çok büyük bir kulüp. Basketbolda inanılmaz başarılara sahip.

Pınar Karşıyaka’ya transfer sürecin nasıl gelişti?

Pınar Karşıyaka aslında teklif aldığım kulüpler arasında bana en yakın hissettirendir Gerek basketbol kültürüyle, gerek taraftarıyla ve ayni zamanda İzmir gibi güzel bir şehirde oynamak bana çok mutlu edici geldi. Ben onları seçtim, onlar da beni. Bundan dolayı çok mutluyum.

İzmir’e ilk geldiğinde adaptasyon sorunu yaşadın mı?

Evet tabi ki yaşadım. İlk defa İstanbul dışında tek yaşamaya başlayacaktım ve bu ilk zamanlar bana zor geliyordu. Ama gün geçtikçe herkesin çok sıcak davranması ve sahada zevk almamla beraber o süreci kolay atlattım.

Takımda en iyi anlaştığın isim?

Geçen sene Egemen ve Metin iyi anlaştığım isimlerdi. İkisini de önceden Milli Takımlar’da beraber oynadığımız için tanıyordum. Çok yakın arkadaşlarım, birlikte çok eğleniyoruz.

Pınar Karşıyaka formasıyla ikinci sezonunu geçireceksin. Yeni sezonda nasıl bir Berk izleyeceğiz?

Yani geçen sene Karşıyaka’nın standartlarına göre çok altta bitirdik sezonu. Öncelikli hedefimiz üst sıraları zorlamak ve Avrupa kupasında gidebildiğimiz kadar hatta şampiyonluğu zorlamak olacak. Geçen sene benim açımdan çok verimliydi. Özgüvenli oynayınca neler yapabildiğimi gösterebildim. Bu sene de bunun üstüne koymak ve kendimi 1 2 adım daha öne atmak istiyorum.

Dünya Şampiyonası Elemeleri kapsamında 14 Eylül’de Ankara’da Karadağ, 17 Eylül’de de deplasmanda Slovenya ile karşılaşacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın aday kadrosunda yer aldın. Neler hissediyorsun?

Burada olmak gurur verici. Sonuçta buraya 19 kişi çağrılıyor koskoca Türkiye nüfüsundan ve aynı zamanda ülkemizi ve bayrağımızı temsil etmekten daha güzel bir şey olamaz diye düşünüyorum.

Basketbol idolun kim?

Ben genelde Spanoulis’i çok izlerdim. Çünkü ilk adımı çok çabuk ve winner bir oyuncu. Onun bu özelliğini kendime yakın gördüğüm için tercihim Spanoulis.

İlerisi için hedeflerin neler? NBA hayalin var mı?

NBA hedefi veya hayali her oyuncunun vardır tabi ki ama şuan bu hedeften oldukça uzağım. Daha çok yol katetmem gerekiyor. Belki şans gelirse ilerleyen yıllarda, yukarı çıkabilirsem İnşallah olur.

NBA’de desteklediğin bir takım var mı?

Kobe Bryant oynarken Lakersi desteklerdim. Bu sene de LeBron un Lakers’a gelmesiyle yine Lakers’ı destekliyorum.

NBA’de aktif oyuncular içinde sana göre en iyisi kim ?

LeBron James bence. Çünkü neredeyse 33 yaşında kariyerinin zirvesinde ve hala aynı patlayıcılık ve atletikliğe sahip. Aynı zamanda oyununa yeni şeyler ekleyebiliyor.

Basketboldan arta kalan zamanlarda neler yapıyorsun?

Genelde arkadaşlarımla dışarı kahve içmeye ya da bir şeyler yemeye çıkarız.Ayrıca video oyunları oynamayı severim.

Basketbolcu olmasaydın ne işle uğraşmak isterdin?

Herhalde hukuk okuyup bu yönde ilerlemek isterdim. Çünkü ezber yeteneğim var ve dedem de eski bir hukukçuydu.

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy’de dev bir üç sayı yarışması organizasyonu yaptık. Yoğun talepler üzerine bu organizasyonu farklı illerde de yapmaya karar verdik.

Henüz tarihi net değil fakat yakın zamanda İzmir’de üç sayı yarışması etkinliği yapacağız. Seni de aramızda görmeyi çok isteriz.

Ben de orada olmaktan ve katılmaktan mutluluk duyarım, çok teşekkür ederim.

Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sakatlıksız bir sezon geçirmen dileğiyle. Yeni sezonda Sonperiyot Ailesi olarak başarılar dileriz.

Asıl ben çok teşekkür ederim benimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için. Size de kolay gelsin aynı zamanda.

 

İzinsiz paylaşılması yasaktır.

Ruhi ÜNAL – NBAFOLLOWERS/SONPERIYOT

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here