Tarihin En İkonik Logosu

1225

1969’lu yıllarda, DAHA NBA ve ABA(Amerikan Basketbol Birliği) birleşmemişken, bu iki kurum arasındaki rekabette kazanan taraf olmak isteyen NBA oldukça kritik bir hamle ile rakibinin bir hayli önüne geçti. Peki bu hamle neydi?

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Akıldan Çıkmayan Logo Vücut Kazanıyor
İsmini geniş kitlelere yaymak ve akılda kalmak isteyen NBA, daha çekici bir logo yapması gerektiğini çok iyi biliyordu.

Yönetim kurulu, ilham kaynağı olması için fotoğraf arşivlerini incelemeye başladı. Karşılarına All-Star Lakers oyuncusu Jerry West çıktığında adeta dona kalmışlardı. Dönemin şutsuz NBA’ine en uygun fotoğraf olan Jerry West’in bir penetre pozisyonundaki bu fotoğrafı yeni logo olarak seçilmişti. 
Dinamik, dikey, hareketli ve oyunun özünü anlatan bu fotoğraf çeşitli düzenlemeler yapılarak günümüzdeki logo haline geldi.

Tarihin en ikonik logolarından biri olmayı başaran bu logodaki silüetin Jerry West olduğunu savunan bir çok kişi var. Fakat yönetim kurulu üyelerinden Siegel muhtemelen konuyu kişiselleştirmemek için logonun Jerry West ile hiçbir alakası olmadığını belirtmiştir. Ona göre logodaki silüetin tüm dünyaya mal olduğu ve bir kişi veya bir takım ile tanımlamanın yanlış olduğu geçmişteki açıklamalarda mevcuttur.
Öte yandan bir diğer yönetici üyesi David Stern, logoda kullanılan silüetin Jerry West’e ait olduğuna dair ellerinde bir belge veya kanıt olmadığını açıklamıştır.

Bu tartışmalar son bulmada da şuan dünyada yıllık 3 milyar dolarlık gelire sahip olan NBA logo seçiminde ne kadar akıllı ve doğru seçim yaptığını her geçen yıl bizlere gösteriyor.

Ahmet Mehmetağaoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here