Shaq, Bol Bol ve Zion Williamson’ı Kıyasladı

3342
Shaq, Bol Bol ve Zion Williamson'ı Kıyasladı
Shaq, Bol Bol ve Zion Williamson'ı Kıyasladı

Gün geçmiyor ki Shaquille O’neal, gündeme düşecek bir açıklama yapmasın. Bu sefer de, bu draftın birinci sıra seçimi olan Zion Williamson ile 44. sıra seçimi Bol Bol’u kıyasladı. Bol Bol’un Zion’dan daha iyi olduğunu söyleyen Shaq pek şaka yapıyormuş gibi değildi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Zion ile bir yapılanmaya gideceğimi zannetmiyorum. İster inanın ister inanmayın, şaka yapmıyorum. Yapılanmaya gideceğim ilk isim Bol Bol olurdu. O ve Shareef(oğlu) çok yakın arkadaşlar . Onun yapabileceklerini gördüm ve potansiyelinin farkındayım. AAU’da onlara koçluk yaparken hiçbir maçı kaybetmedik. Bonu Bol Bol sayesinde yaptık. O 218 bir oyuncu, şut atabiliyor, top sürebiliyor savunma yapabiliyor ve pas verebiliyor. Kimse bilmiyor ama o her zaman can yakacak bir oyuncuydu.

Shaq’ın bu demeçleri kısmen doğru olsa da bayağı taraflı söylenmiş şeyler olduğu fazlasıyla açık. En azından NBA takımlarının, aradaki 43 seçimde en azından buna paralel bir hamle yapma şansları vardı. İşin goygoyunu bir kenara bırakırsak, bana kalırsa Bol Bol bazı soru işaretlerini kafadan silebilirse bir Draft Steal olabilir. Küçük bir Bol Bol değerlendirmesini de bu haber ile araya sıkıştırayım.

Küçük Bir Bol Bol Analizi

Shaq’ın haklı olduğu konu, dediği gibi her şeyi yapabiliyor. Ama çoğu şeyi biraz yapabiliyor. Öncelikle artılarından bahsedersek, boyunun avantajını savunmada ve hücumda iyi kullanıyor. İkinci şans sayılarından olacağı takıma katkı sağlayabilmesi zaten muhtemel özelliği. Bir diğer şansı da Denver’da oynaması. Evet ilk 5 oyuncusu olamayacağı bir takımda fazlasıyla aşikar. Ama kısıtlı sürelerde takıma katkı verecek bir oyuncu. Şutunun iyi seviyede olması, onu dışarıda oynayabilecek bir uzun yapıyor ve bazı spacing sorunları ortadan kalkıyor. Onun dışında çok oversized ve bu onu bir savunma tehditi yapıyor ister istemez. Ona ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda savunmanızı bir tık iyileştirebilme özelliğine sahip. Geçiş hücumlarında da fena olmayan hızı ve uzunluğu sayesinde katkı verebilmesi muhtemel. 2. beşte oyuna girip, şutlarıyla ve bazı temel özellikleriyle 20 dakikada 10’lu sayılarla katkı verebilecek bir oyuncu olabilir bu sezon. Eksilerine gelirsek oyunun en önemli şeylerinden olan motoru, oyundaki devamlılığı çok kuvvetli değil. Bu durum kolejde, onun oyundan düşmesine yol açtı birkaç kez. Çok iyi bir pick&roll oyuncusu olduğu söylenemez. Genelde topu elinde isteyen taraf oluyor. Karar verme mekanizması da iyi bir seviyede değil. Çok zorlama şutlar, yanlış tercihler yapabiliyor. Bu da takımın hanesine top kaybı olarak yazılıyor. Bu durum Denver’da diğer takımlara nazaran biraz daha sıkıntı olabilecek bir şey çünkü onlar için her topun diğer takımlara göre biraz daha fazla önemi var bana kalırsa. En önemli problemine gelirsek, kesinlikle güç. Eğer kendisi biraz da güçlü olmaz ise, fizik avantajını kullanamayacak seviyelere gelebilir. Kolejde de sık olmasa da bunun örneklerini gördük lakin NBA bu konuda kurtlar sofrası gibidir. Eğer ki güçlenirse, sahip olduğu yetenek kiti ile birlikte belli bir seviyenin üzerinde bir oyuncu olması mümkün.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here