Seattle Seahawks 2018 Sezonu Değerlendirmesi

748
Seattle Seahawks 2018 Sezonu Değerlendirmesi
Seattle Seahawks 2018 Sezonu Değerlendirmesi

2012 – 2016 yıllarında 5 sezon üst üste play-off oynama  başarası gösteren ve bu süreçte 1 Super Bowl kazanıp 1 tanesini de son saniyede kaybeden Seattle Seahawks için 2017 senesi kabus gibi geçmişti. 5 muhteşem sezonun ardından NFL playofflarına katılamayan Seahawks’ta sezon içerisinde de ‘Legion Of Boom’ olarak tabir edilen Secondary’si de büyük kayıplar vermişti. Earl Thomas, Kam Chancellor ve Richard Sherman gibi yıldız isimlerin sezonu kapatması  Seahawks defansının da yeniden yapılanmasına yol açmıştı.

Sezonu playoff yapamadan bitiren Seahawks’ta asıl sorunlar sezonun da bitmesi ile başladı. Mart ayında önce yıldız cornerback Richard Sherman ile anlaşamayarak serbest bıraktılar ardından da Michael Bennet’ı Super Bowl şampiyonu Philadelphia Eagles’a takasladılar.  Devam eden günlerde NFL’in en iyi safety’si konumunda bulunan Earl Thomas’ın da takımdan ayrılarak Dallas Cowboys’a gitmek istemesi takım içindeki dengeleri de olumsuz etkiledi. Defansta yaşanan bu sıkıntılar yüzünden Nisan ayına gelindiğinde artık hem Seahawks yönetiminin hem de taraftarın dilinde tek bir kelime vardı: ‘Rebuilding’.

Seahawks’un Draftları

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Yeniden yapılanmaya gidilerek genç oyunculardan kurulu bir takım ile hem daha dinamik ve gelecek vaad eden bir kadro hem de yeni bir ‘Legion Of Boom’ kurma düşüncesi ağır basmaktaydı. Draft günü geldiğinde ise Seahawks beklentilerin çok altında kaldı. 1. turdan hiç beklenmedik bir şekilde RB Rashaad Penny’i draft eden Seahawks, sonraki turlarda ise DE Rasheem Green,  TE Will Disly, LB Shaquem Griffin, P Michael Dickson, OT Jamarco Jones, OLB Jake Martin ve QB Alex McGough’u tercih etti.

NFL Draftlarından gelen yeni oyuncular ile yeni bir sayfa açmak isteyen Seahawks’ta kötü günler daha bitmemişti. Temmuz ayına geldiğimizde ise tecrübeli  SS Kam Chancellor’un sakatlığı yüzünden futbolu bıraktığını açıklaması ardından Seahawks’ın hücum oyunlarındaki en büyük silahlarından biri olan Jimmy Graham’ın Green Bay Packers’a gidişi Seattle’da şok etkisi yaratmıştı. Artık gözler Pete Carroll’a çevrilmiş, bu kayıpların yerini nasıl dolduracağı düşünülmekteydi.

Sezona Başlangıcı da Kötüydü

PreSeason’da 0-4 yapan Seahawks sezona da Broncos ve Bears deplasmanlarında aldığı yenilgilerle 0-2 ile başladı. Cowboys ve Cardinals galibiyetleri ile kendine gelmeye başlayan Seahawks, Cardinals maçında Earl Thomas’ın tekrar sakatlanması ve sezonu kapatmasının da etkisiyle sonraki 5 hafta da sadece 2 galibiyet ile sezona 4-5 ile devam etti. Sezona dair ümitlerin tükenmeye başladığı bu haftalarda üstüne bir de takımın sahibi Paul Allen’ın vefat etmesi Seattle taraftarının moralini bir hayli bozmuştu. Oyuncuların büyük saygı duydukları Paul Allen’a veda hediyesi olarak nitelendirilen Packers maçı ise her şeyin değiştiği kırılma noktası oldu. Tecrübeli koç Pete Carroll ve şimdiden Hall Of Fame olmasına kesin gözüyle bakılan Quarterback Russell Wilson’un ‘daha hiç bir şey bitmedi’  yönündeki açıklamaları, 2 senedir ligin en kötü 3 O-Line’ın dan biri olan Seahawks O-Line’ın harika performansının üstüne bir de RB Chris Carson’un ve WR Tyler Lockett’ın performansı da eklenince Seahawks artık NFC’de korkulan bir takım olmaya geri dönmüştü. Marshawn Lynch’in ayrılığından sonra ilk kez koşu oyunu yüzdesi pas oyununu geçerek sayı ortalamasını arttırmaya, defansta da Bradley McDougald, Frank Clark ve Bobby Wagner’in etkisi ile rakiplerine daha az sayı yapma şansı tanımaya başladı. Packers maçından aldıkları özgüven ile NFC Wild Card yolundaki en önemli rakiplerinden Panthers’ı, ardından ezeli rakibi 49ers’ı ve yine NFC Wild Card için yarıştığı Vikings’i de seyircisinin desteği ile yenmeyi başararak 8-5 form grafiği ile son 3 haftaya girmeyi başardı. 49ers ile deplasmanda tekrar karşılaşan Seahawks rakibi karşısında aldığı mağlubiyet ile tökezlese de bu sene NFL‘in en iddaalı takımı ve Super Bowl için en ciddi adaylar arasında gösterilen Chiefs’i kendi evinde seyircisinin desteği ve Russell Wilson‘ın güzel oyunu ile mağlup ederek adını NFC Wild Card’a yazdırmayı başardı. Son hafta alınacak sonuçlara göre Wild Card’daki rakibi belli olacak Seahawks cephesinde şu an her şey istedikleri gibi gitmekte. Son hafta sahasında Cardinals’ı ağırlayacak olan Pete Carrol’un öğrencileri bakalım sezon içerisindeki bu harika geri dönüş başarısını playoff’larda da sürdürerek Super Bowl’a aday bir takım olma başarısı gösterebilecekler mi?

Alper Mollasalihoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here