Anthony Davis Müzayedesi

1103
Anthony Davis Müzayedesi
Anthony Davis Müzayedesi

Parayı veren düdüğü çalar mı? Her şey geçen hafta LeBron’un “Anthony Davis ile beraber oynamak isterim” açıklamasıyla başladı. Anthony Davis her ne kadar “Umrumda bile değil” dese de işler biraz arapsaçına dönmüş durumda. Durumu analiz etmeye şuradan başlayalım;

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Kemal Sunal’ın “Çöpçüler Kralı” filmini hatırlarsınız umarım. Kemal Sunal, Apti adında bir mahalle çöpçüsünü canlandırmaktadır. Apti, sürekli mahalledeki bir apartman dairesine gündeliğe gelen temizlikçi Hacer’e aşık olmuştur. Ama aynı zamanda o dairenin sahibinin oğlu Zabıta memuru Şakir de Hacer’i sevmektedir. Şakir, ana kuzusu olduğu için Hacer’le evlenememektedir. Apti, Hacer’i ailesinden istemeye gider ve ailesi de zabıta memuru ortada olmadığı için kızlarını Apti’ye verir. Daha sonra anasına isyan eden zabıta memuru Şakir, gider Hacer’i ailesinden ister. Hacer’in ailesi kızlarını çöpçüye vermektense statü olarak daha güçlü olan bir Zabıta memuruna vermeyi tercih eder. Yani Apti, her ne kadar delikanlı bir adam olsa da menfaatçı ailesini yüzünden, kızın da gözlerinin yükseklerde olmasından ötürü hayalleri suya düşer. Filmin sonunda Apti temizlediği sokaklarda zabıta memuru ve Hacer’in kavgalarını dinler artık. Aslında huzursuz bir evlilik kurmaktan kılpayı yırttığını fark eder.

Bu iki konu çok alaksasız bile olsa aslında benzer temeller üzerine kuruludur. Sözleşmesi olan bir oyuncu, bir çok takım tarafından istenebilir. Ailesi yani takımı kendi menfaatleri açısından en uygun teklifle gelene oyuncuyu verir. Anthony Davis, New Orleans’te mutlu olduğunu söyledi söylemesine ama Davis’in önümüzdeki sezon orada olmayacağını artık sağır sultan bile duymuş vaziyettedir. NBA’de durum öyle bir noktaya geldi ki süperyıldızların herşeyi koltrol edebildiği bir dönem yaşıyoruz. Anthony Davis “ben gidiyorum” dediğinde onu durdurabilecek hiçbir şey yok. Takasla gönderip karşılığında bir şey almadığınız takdirde bu sefer yazın serbest kalacak ve o oyuncu kafasına estiği yere gidebilecek.

NBA komisyoneri Adam Silver, “oyuncuların başkanı” olduğu için son yıllarda iş iyice çığrından çıkmış durumda. Halbuki David Stern dönemi böyle değildir. Yahu David Stern vetosu yüzünden Chris Paul, LA Lakers’a gelip Kobe Bryant’la oynayamamıştı. Hatırlayın! Stern, bence Amerikan spor tarihinin en büyük ve en başarılı komisyoneri diyebilirim. Ki daha zor dönemlerde daha zor durumlarla mücadele edip üstesinden gelmiş biridir. 70 ve 80’lerdeki uyuşturucu konusu, takımların mali denetim kanunları, ırkçılık…bir çok problemi çözmüştür ve NBA’in bu kadar globalleşmesini sağlayan birinici faktördür.

Anthony Davis meselesi ve ortaya çıkış şekli gerçek anlamda artık mide bulandırıcı bir durum. Adam Silver henüz rüştünü ispatlayabilmiş bir başkan değil. Oyuncuların elinin bu kadar güçlü olması zaten bunun resmini bize gayet net çiziyor. Bir lockout sorunuyla da karşılaşmadı Adam Silver. Açıkçası bu kervan böyle yürümeyecek.

Dönelim yeniden Anthony Davis’e…

Yazın LeBron ne demişti? “Hepimiz biliyoruz şampiyonluğun yolu Golden State’ten geçiyor” Tamam, anladık Golden State yenmek gerekiyor ama karşılığında neye mal olacak bu? Ligin anatomisi iyice zedelendi. Lakers, LeBron’un yanına Davis’i getirdiği an muhakkak şampiyonluk

adayı haline gelecek. Ama burada iki soru var:

1) Karşlığında kimi ya da kimleri verecek?

2) Zar zor, yeni yeni oyun kimliği oluşturan Lakers, Davis gelince ne oynayacak?

Lakers’ı çok iyi bir ritme sokan oyun formatı nedir? LeBron James’in önderdiğinde genç ve dinamik, hızlı hücum oynayan oyunculardan kurulu bir oyun yapısı. Sete döndüklerinde gününde olduğu takdirde Kyle Kuzma ve Josh Hart’ın 3 sayı atışları… Savunmaya direnç getiren bir Lonzo Ball.

Pelicans, Anthony Davis’in karşılğında bir şey isteyecek herhalde. Kuzma veya Hart biri gidecek. Yanında muhakkak bir oyuncu ve bir draft hakkı gibi şeyler de verilecek. Lakers’ın Davis’i alması büyük bir olay ama karşılığındaki kimleri verecek olması ise daha büyük bir olay yaratacak diye düşünüyorum.

Şimdi herkes konuya buradan odaklanmış vaziyette. Peki ya başka bir takım Pelicans’a daha iyi bir teklifle gelirse? Bu takım da Davis’in gitmek ve yaşamak istediği şehirlerden biriyse? NBA’de ligin seyri önümüzdeki ay yeniden değişebilir. Keza yazın zaten değişecek. Çünkü eğer Pelicans, Anthony Davis’i karşılığında bir şeyler almak için takas etmezse yazın Davis ve menajeri için milli piyango kıvamında geçecek. Çünkü serbest kalacak Anthony Davis için bütün takımlar sıraya girecek ve müzayede kıvamında açık arttırmayla pazarlık edecek.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here