Şampiyonluk Maçının Ardından

406
NBA Finals
NBA'de Şampiyonluk Maçının Ardından

2018 NBA Finallerinin 4. maçında Cleveland’ı 108-85 yenen Golden State Warriors seriyi 4-0’a getirdi ve üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Final serisinin MVP’si 28.7 sayı, 10.2 ribaund, 7.5 asist ortalaması ile Kevin Durant oldu. Üste üste ikinci defa mvp olan Durant’ı 3. maçta sergilediği oyun mvp yaptı. Kariyer play-off rekorunu başaralı bir yüzdele kıran Durant bu maçta bitime 46 saniye kala bulduğu üçlük ile farkı 6 sayıya çıkarmıştı. Seri geneli olarak üst düzeyde şut atan Durant’ı Cleveland’da savunabilen oyuncu yoktu.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

En önemli ikinci kahraman sayı, 6.0 ribaund, 6.7 asist ortalaması ile Stephen Curry oldu. Stephen Curry özellikle 2. maçta kırdığı final üçlük rekoru, seri boyunca attığı önemli sayılar ile öne çıkan isim oldu. Serinin ilk maçında , kritik bir anda bulduğu basket faul, serinin üçüncü maçında , çok kötü bir performans sergilemesine rağmen, bitime iki dakika kala attığı ve farkı dörde çıkaran üçlük ve zor durumlarda bile bulduğu sayılar Warriors için çok önemliydi.

Klay Thompson seri genelinde istenilen seviyeye çıkamadı ama onun yerini veteran Shaun Livingston çok iyi bir şekilde doldurdu. Üçüncü maçta Iguodala’nın da gelmesiyle Warriors savunmada , özellikle Lebron’un hücumlarında, başarılı oldu. Draymond Green ise her zamanki gibi takımın bel kemiği görevini gördü. Savunma ve hücumda McGee ile birlikte pota altını sert bir şekilde domine ettiler.

FELAKET SENERYOSUNDAN BURALARA GELDİLER

2016 yılında seriyi 3-1’den Cleveland’a veren Warriors bu büyük krizin şokunu çabuk atlattı ve takıma Kevin Durant, Javale McGee gibi oyuncuları kattı. Adeta bir felaket seneryosundan bu noktaya gelen Golden State yöneticilerini kutlamak gerekiyor.

ZORLU SEZON BAŞARILI BİR ŞEKİLDE BİTTİ

2018 yılında batı konferansı rekabetin son noktaya geldiği bir seneydi. Değişen takımlar, giden oyuncular, gelen oyuncular derken önümüze tahminimizden farklı tablolar çıktı. Sezonu Houston,  James Harden önderliğinde birinci bitirdi. Golden State Warriors ise üç yıldan beri olduğu liderliği kaptırdı. Portland ve New Orleans güçlü kadroları ile ligi üst sırada bitirdiler. Kawhi’dan faydalanamayan Spurs ise berbat bir sene geçirdi. Play-off’ta ise bilindik Warriors rüzgarı esmeye başladı. Konferans finalinde Houston’u yedinci maçta yenen Warriors finale çıktı.

LEBRON YORGUN KRAL , TAKIM İSE AVRUPA SEVİYESİNDE BASKETBOL OYNUYOR

Lebron James’in seri ortalamaları 34.0 sayı 10.0 asist 8.5 ribaund ile bitti. 3. ve 4. maçtan anlaşıldığı üzere takımın bütün yükleri artık onu zorlamaya başladı. Tek başına 4 tane all-star oyuncuya karşı elinden geleni yaptı. Takımda Kevin Love’un katkısı diğer oyuncular arasında öne çıktı. Jordan Clarkson, Kyle Korver ve  Jeff Green oldukça kötü bir seri geçirdi.

Kyle Korver her maç düzenli olarak fazla süre almasına rağmen 4 maçta 6 sayı atabildi. Onun aldığı süreli Cedi Osman alsaydı hem oyun içinde hiçbir şekilde varlık gösteremeyen Korver’dan fazla katkı verirdi hem de daha fazla sayı atardı. Topla hücum yapamayan ve bir türlü şut imkanı bulamayan Korver’ın oynaması bizi üzdü.

Her maçta düzenli olarak yapılan savunma hataları, hücum yetersizlikleri ve bireysel hatalar Avrupa’da bile görmediğimiz türden hatalardı.

ŞEHRİN LANETİ DEVAM MI EDECEK ?

Cleveland 2016’da kazandığı şampiyonluktan sonra üst üste ikinci kez finali kaybetti. Herkes 2016 yılında şehrin lanetinin bittiğine inanmıştı ancak kaybedilen iki yıl ve yaz döneminde Lebron’un yüksek ihtimalle takımdan ayrılacak olması Cleveland şehrinin bir daha uzun yıllar sportif başarı sağlayamamasına sebep olabilir

LEBRON YOLCU, TARAFTAR BUNA HAZIR

Lebron’un yaz döneminde başka bir takıma gitmesi kesin gibi gözüküyor. Cleveland’ın yaz döneminde Lebron’u tatmin edebilecek transferler yapması oldukça zor. Cleveland Lebron’u elinde tutmakta oldukça zorlanacak. 4. Maçtan sonra taraflar adeta Lebron’a veda etti. Buradan da anlaşılacağı üzere taraftar bunu farkında ve bu sefer Lebron’un arkasında olacaklar. En azından Miami’ye giderken olduğu gibi forma yakmak yerine ona veda töreni bile düzenleyebilirler.

Yaz dönemi oldukça yoğun geçecek. Eski oyuncular, gazeteciler, yorumcular, fanlar birçok iddiada bulunuyor. Ancak 2016 yazında son ana kadar kimse Durant’ın Golden State’e gidebileceğine ihtimal vermiyordu. Bu yazda farklı sürprizler yaşayabiliriz. Son günlerde Lebron’u isteyen takımlar arasında Warriors’un da olacağı iddia ediliyor. Neredeyse her takım Lebron için uğraşacak. Neler olup biteceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Berkay Umut Kaygan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here