Pace and Space ve Modern Basketbol

1463
Pace and Space ve Modern Basketbol
Pace and Space ve Modern Basketbol

Bu yazımda sizlere elimden geldiğince “pace and space” anlatmaya çalışacağım değişen basketbolu, bu değişimin sahaya ve istatiksel verilere nasıl yansıdığını ve modern basketbolun nelere ihtiyaç duyduğunu hep birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle Pace and Space Nedir sorusunu cevaplayayım. Bu sorunun en net ve basit cevabı, tempo ve alan paylaşımına dayalı 3 sayılık atışların önemli bir rol oynadığı oyun sistemidir kısacası. Bu oyunu günümüzde her NBA takımı bu düzende oynuyor ama en önemli temsilcisi Golden State Warriors olarak kabul ediliyor. GSW, son 2 sezonda diğer takımlardan ayıran en büyük fark 3 sayılık atışlar gibi görünse de bence en büyük fark asist istatistiğinde ortaya çıkıyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Golden State Warriors bu sezon takım halinde 31.3 asist yapıyor. Maç başına bu alanda en yakın rakibi Houston Rockets 25.5 asist yapıyor. Bu inanılmaz bir fark; geçtiğimiz sezonlarda birinci ile ikinci arasındaki fark genelde 0.5-1.5 arası oluyordu. Warriors’ın evet harika şutörleri var ama en büyük farkı takımın uyumu yaratıyor. GSW bu sezon en çok üçlük isabet bulan üçüncü takım olmasına rağmen ligin zirvesinde.

NBA’de Değişen Tek Şey Takımlar Değil

Günümüz de oynanan basketbolda şüphesiz en büyük evrimi uzunlar yaşadı. Bunu örneklerle inceleyelim şimdi.

Marc Gasol: Ligin en sabit pivotlarından biriydi geçtiğimiz sezonlarda ama üçlük çizgisinin gerisinden kariyeri boyunca attığı 58 üçlüğün 46’sını bu sezon attı.

Brook Lopez: Lopez’de ise bu rakam daha ciddi bir hal alıyor. Brook Lopez kariyeri boyunca isabet bulduğu 53 üçlüğün 50’sini bu sezon attı.

Basketbol Pozisyonları Değişiyor

Değişen uzunlardan bahsederken herhalde verdiğimiz bu iki örnek yeterli olacaktır. Şimdi de gelecek 5-10 yıl içindeki oyuncu profillerini inceleyelim. Sıra sıra tüm basketbol pozisyonları için 18-25 yaş arası oyuncuları incelediğimiz zaman o pozisyon için çıkan ana özellikler şu şekilde.

Pace and Space
Pace and Space

Point Guard : 5-10 yıl öncesindeki pg’lere baktığımız zaman genelde pass first oyuncular olduklarını görüyoruz. Yani kendi skorundan çok takımı besleyen oyunculardan bahsediyoruz. Günümüzde bu tarz oyuncu sayısı gittikçe azalmakla birlikte bu oyuncuların değerleri de azalıyor (CP3 hariç). Gelecek 5 yıl içersindeki pg’lerden beklenen ise çok önemli bir dış skorer olmaları ve gerektiği yerde oyun da kurabilmeleri yönünde.

Shooting Guard : Sadece skor bulabilen sg’ler artık günümüzde işlevini kaybetmeye başladı. Evet skor bulmaları hala çok önemli ama sadece bu yeterli değil. En az pg’ler kadar topu da yönlendirebilmeleri çok önemli bir hal aldı. Bu demek oluyor ki artık hücümda sadece köşede pas bekleyen 2 numaralardan topu yönlendiren 2 numaralara doğru evriliyoruz.

Small Forvet : Kısa forvetlerin kesin bir tanımı yok aslına bakarsak ama günümüzde iyi birer dış savunmacı olmaları ve ortalama bir şut tehditleri olması önemli bir avantaj.

Power Forvet : Geçmişte oldukları gibi güçlü olmaları artık şart değil. Bundan 5-10 yıl önce sahaya iki pivotla çıkan takımlar vardı. Artık böyle bir şey mümkün değil. Pf’lerden şut atmaları ve mümkünse top dağıtabilmeleri isteniyor.

Pivot : En büyük evrimi geçiren mevki pivotlar desek yanılmayız herhalde. Geçmişe göre hareketli olmaları ve harika çember savunucu olmaları çok önemli.

Bu benim ilk ciddi yazım arkadaşlar ‘’pace and space’’ çevresinde değişen basketbolu ve oyuncuları dilim döndüğünce anlatmak istedim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Efe Can Bozkur

Sitemizdeki “3 Sayı Çizgisi Değişmeli Mi” başlıklı konumuz ve “En Çok Üçlük Atan Oyuncular” başlıklı konumuz da ilginizi çekebilir; okumanızı tavsiye ederiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here